WWI – nálezy

Podkategorie

loading

Přejít na:

První světová válka
v některých zemích známá jako Velká válka, překonala rozsahem zabíjeníintenzitou destrukce a finančními náklady všechny předchozí předchozí konflikty v dějinách lidstva. Hrůzy války se podepsaly i na světové politice v letech poválečných, neboť neochota Západních velmocí jít do další války vedla k politice ústupků, jejichž vrcholem byla politika Appeasementu ve třicátých letech.

Jednoznačnou příčinou konfliktu byly imperiální ambice evropských velmocí. Německo bylo hluboce nespokojeno s rozdělením kolonií a němečtí císařové si pohrávali s myšlenkou německé dominance v Evropě.  Západní velmoci Velká Británie a Francie nebyly ochotny podělit se o svá koloniální impéria s později se sjednotivším Německem, takže vzniklé dilema bylo řešeno silou, což bylo pro evropské velmoci tradiční. 

Jiskrou, která zažehla válečný plamen byl atentát na následníka Rakousko-Uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který dne 28. června 1914 spáchal v Sarajevu srbský nacionalista Gavrilo Princip.

Časová osa

28. června oficiální návštěva Sarajeva rakouského následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda s chotí
atentát na Františka Ferdinanda d’Este a jeho choť v Sarajevu
2. července plné doznání třech spiklenců zavraždivších Františka Ferdinanda
28.července Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku
30. července Rusko vyhlásilo mobilizaci
31. července Rakousko-Uhersko vyhlašuje úplnou mobilizaci
1. srpna Německo vyhlásilo válku Rusku
2. srpna Německo dalo ultimátum Belgii o volný průchod jejím územím
Británie proti německému ultimatu protestovala
Francie a Německo vyhlásili mobilizaci
3. srpna Německo vyhlásilo válku Francii
Británie vyhlásila válku Německu
Belgie odmítá německé ultimátum
4. srpna Německo vyhlásilo válku Belgii
5. srpna Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Rusku

Konec války

11. listopadu 1918 Německo podepsalo příměří a tak v 11 hodin dopoledne skončila 1. světová válka.

Vojenská porážka Ústředních mocností na frontách umožnila rozsáhlé vnitropolitické a společenské změny na území bývalých monarchií.

  1. Ještě během 1. světové války zaniklo carské Rusko a na jeho území vznikla v lednu 1918 Ruská sovětská federativní socialistická republika (RSFDSR), na jejímž základě (po násilném připojení Ukrajiny, Zakavkazska a Běloruska) vznikl Svaz sovětských socialistických republik (SSSR).
    Některé části bývalého ruského impéria (Finsko, Litva, Lotyšsko Estonsko) však v chaosu občanské války získaly a udržely svou nezávislost.
  2. Po prohrané válce (důležitá také byla 14-bodová deklarace amerického prezidenta W. Wilsona, jejíž 5. bod nekompromisně požadoval právo na sebeurčení národů a tím přispěl k rozpadu Rakouska- Uherska velmi podstatně) se rozpadla Rakousko-Uherská monarchie a na jejím bývalém území mohly vzniknout státy založené na národnostním principu a fungující jako republiky (Československo, Rakousko).

Města a civilní cíle ležící za frontou většinou nebyla příliš bombardována, neboť vznikající bojová letadla ani vzducholodě nebyly technicky schopné dopravit dostatečné náklady bomb. Přestože se Němci pomocí vzducholodí i Britové a Francouzi pomocí letadel o to pokoušeli, nepodařilo se přenést válku do zápolí válčících mocností.
Na bojištích 1. světové války zahynulo přibližně 8 milionů lidí a destrukce i náklady na válku dosáhly dosud nevídaných rozměrů. Nejvíce poničena byla oblast severní a severozápadní Francie, kde byla nejvíce postižena města Ypres, Albert, Verdun a Bapaume.

Přidat artefakt Navrhnout popis kategorie

Nálezy

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru