jaké nálezy odevzdat

Chci se zeptat zda li nejde jednoduše říct jaký nález patří do muzea ?

v kategorii Spolupráce s archeology, založil piryovec 17.10.2014 11:16

Jednoduše všechny, které spadají pod rok 1945... ;-)

Takže my chceš říct že si skoro všechno co si našel odevzdal jo?

Já jsem to napsal jako jednoduchu odpověď na jednoduchou otázku. Archeologové totiž berou všechno do roku 1945 jako archeologický nález... Ať je to třeba starý hrnec - prostě splňuje podmínku... Ne všechno musíš odevzdat... Nemá smysl tam běhat s jednotlivými nálezy sežraných mincí, nebo jiného kovového "šrotu". Pokud se ale jedná o nějaký depot, ať už stříbrňáků, měďáků, železných předmětů, bronzu a pod, mělo by to být zaevidováno. U bronzových (sekyrky, spony..) a železných (ostruhy, šipky...) věcí by to mělo být i jednotlivě. V muzeu ti to nikdo nevezme (aspoň co vím. Pokud to teda není něco "echt"), stačí to zaevidovat a aby věděli, kde to kdo má doma. Někdy se dá i domluvit, že to projde v muzeu restaurátorskou dílnou aby se věc zachovala a opět ji máš doma... Je to o přístupu jak příslušného archeologického ústavu, tak i samotného hledače. No a kyž už jsem zmínil, nejakou hodnotnější věc, měla by být navíc řádně oceněna...

A na otázku jestli jsem všechno odevzdal co jsem našel, tak ano. Všechny historicky cenné věci jsou v muzeu a to i včetně různých úlomků keramiky sesbírané na poli...

No nevim jesli veris vsemu co se pise já to mam jako konicek fakt me to baví to jako jo ale sem si jistej ze neexistuje nikdo kdo rve svy prachy do benzinu a mrcasî se ve svim volnu aby vsecko co najde bezel odevzdat a to ikdyby mel to pole u baraku klacek neco stoji benzin taky a cas sou penize muj nazor tot vse

Jo,jo stejně by leželo,a leželo.

No nevim jesli veris vsemu co se pise já to mam jako konicek fakt me to baví to jako jo ale sem si jistej ze neexistuje nikdo kdo rve svy prachy do benzinu a mrcasî se ve svim volnu aby vsecko co najde bezel odevzdat a to ikdyby mel to pole u baraku klacek neco stoji benzin taky a cas sou penize muj nazor tot vse

Takže jsi zastánce toho,že pokud najdu neco cenného,tak si to mám nechat a pokud to pujde,tak prodat? Aby se mi zaplatil benzín a čas co hledám? Tak jestli to bereš takhle,tak hoď klacek ze skály a hoď se za ním. hloupější názor jsem dlouho nečetl a že jich tu už bylo :,-(

Tak přesně stejnej názor má moje manželka, pokud to není zisková činnost, tak to je k ničemu. No, pak se diví, že jsem s detíkem venku tak často.

2moravak: Máš chytrou ženu,važ si ji!

2moravak: Máš chytrou ženu,važ si ji!

Tak to sme si nerozumely tahle sorta lidi co chodej hledat s vydinou toho ze vsechno co kopnou prodaj se mi taky vubec nelibi myslel sem to asi takto mam to jako odreagovani a kdyz najdu treba noemovu archu tank jantarovou komnatu jakoze tezko tak to okamzite asi ohlasim popr odevzdam ale nakou minci ? Tu si nejspis necham ne na kseft ale jako suvenyr tech sou mraky a nemaj nak valnou hodnotu asi takle .to je konicek ne aby natom. Clovek mel vydelat takovy. Taky nemusim

Tak to sme si nerozumely tahle sorta lidi co chodej hledat s vydinou toho ze vsechno co kopnou prodaj se mi taky vubec nelibi myslel sem to asi takto mam to jako odreagovani a kdyz najdu treba noemovu archu tank jantarovou komnatu jakoze tezko tak to okamzite asi ohlasim popr odevzdam ale nakou minci ? Tu si nejspis necham ne na kseft ale jako suvenyr tech sou mraky a nemaj nak valnou hodnotu asi takle .to je konicek ne aby natom. Clovek mel vydelat takovy. Taky nemusim

a co s těmi věci archeologové pak udělají?

Budou nad nimi bádat a až se dobádají nějakého výsledku, tak některé i vystaví ;-) Ty co nevystaví, uloží do depozitu 8-) ;-)

a daji se nalezy prodat nebo ne?

Samozřejmě, všichni to tak děláme, seš vemeno :,-(

:-D :-D :-D

I když to tak nevypadá, vyjadřuju se pořád hořce k tématu. Tady by se dokonce nechalo požádat o grant na výzkum zvýšení dojivosti elektoršokama do vemena. Nepochybuju ale, že takový granty jedno vod koho bez studu leckerý opisovače živěj, když nic jinýho neuměj :-)
Ale jinak dobrý, nic ve zlym, lidstvo obsahuje leckoho. To platí i na mě. :-)

Pokud chceš hledat pro peníze tak bude lepší když si najdeš dobře placené zaměstnání
a nebudeš nám kazit reputaci.

Pro peníze ne! Ale pro naklady s tim spojené. V zamestnani mě to neproplatej a stát asi take ne. A vubec se tu nebudu s nikym dohadovat kdo ma na detektor za 30tis. tak to pro penize asi delat nebude. to preci kazdý víííííííííííííííí tak lovu zdart a už budu hodnej chapu vás.

Je to koníček , né kšeft. :,-( Za těch pár let sem neprodal ještě ani hřebík a určitě neprodám. A to sem byl už hodně na mizině , když sem ležel s rozšmelcovanou hnátou nějakej rok.
Vláčky a letadýlka si taky nikdo nestaví , aby na tom zbohatl , a to je hodně drahej koníček 8-) Ostudo :-P

Prodal jsem vláčky,koupil detektor. :-D :-D :-D

Ták prodej detektor a kup si letadýlko ;-) :-D

:-D :-D :-D

:-)

Bohuzel mam posledni dobou cim dal casteji tu "cest" setkavat se s takovyma hledacema. Xkrat sem chtel s nekym tady od nas vyrazit, ale kdyz sem slysel : dneska sem nasel to a to, to je zase pet tisic a on nasel to a to a to sou dva litry, tak sem si to rozmyslel a radsi chodim sam. Ja bych se s mima nalezama asi neumel rozloucit. ;-)

To je povahou člověka a ta hodně upadá :,-( Hlavně nepochopil o čem je tenhle koníček .
Já už sem si taky vyslechl párkrát ,jaké su kretén, že sem si nenechal ty pražáky , co sem kopl a dal je archeologovi do muzea za blbej certifikát :-D :-D

Srdcovka👍

Já mám úplně stejné zkušenosti a ještě se mi potvrdilo, že čím větší "blb" tím větší štěstí. V neděli to bude 1 rok co hledám a pokouším se o každém nálezu něco dohledat. A pak jdu na pole a najdu nějakou droboť a "kolega" celou dobu vykládá jak by chtěl najít nějakou velkou stříbrnou minci a prodat ji, nebo nějakej poklad a přitom by ten "poklad" ani nepoznal. Už alespoň ví, že nachází Krejcary a o 2 Helleru si myslí, že je to 2 Kreuzer atd. Pak našel 30-ti kreuzer a povídá: "Hele takový velký kole a nic tam není" a šoupne to do kapsy přitom na tom byl krásně patrnej portrét a prosvítaly i ty 30-ky. ;-) Prostě takovej přístup je k pláči,:,-( když to lidi dělaj s vidinou zisku a né jako koníček. :,-( Chtělo by to nějakou organizaci, jako je např. FAČR a evidovat všechny hledače.

Jap:za ta léta hledání znám takovejch lidi mraky.A zjišťuji že s dobou i taková velká jména v hledačským svět se změnila a prodávají.A je to přesně jak píšeš takoví mají největší štěstí. :,-(

Dobrý den, oceňuji Vaši poctivost, nicméně si myslím, že dr. Jiří Militký nemá pravdu, když např. u nálezu mincí v Tetíně (brakteáty supr stav 13. stol) konstatuje, že na trhu by nálezci po prodeji nedostali více než zákonné nálezné ve výši 10%, tj. 130 000 Kč. Tržní cena je vždy vyšší, po kouskách, v časových intervalech i několika let, ale chápu, že se snaží zachránit co nejvíce a motivovat nálezce. Lepší než nic. A nálezcům patří velký morální kredit, ačkoliv si říkám, kolik nálezců by si alespoň jednu minci nenechalo. Já lidem moc nevěřím :-)

Zajimave,pan Militky,co jsem o nem slysel tak hruza,tzv.archeolog co si protireci,stacilo mi videt diskuzy na ct24,historie.cz a udelal jsem si obrazek hnedle.
Je to jak s hledaci jsou dobri a i ti spatni
Ja osobne se zajimam o rim,nakupuji rimske mince,ale kdyz se mi priplete pod civku,mam neskutecnou radost,nikdy bych zadnou minci do muzea nedal
Rad vymenuji nalezy,protoze clovek nemuze sbirat vsechno
ME osobne nejvic vadi kdyz nekdo nezahrabe diru,to bych lamal ruce a to delaji ti hledaci co chcou rychle najit a vydelat,smutne..
Ale at si kazdej dela s nalezama co sam chce
Mozna az jednou budou lepsi zakony zmeni se i pristup veciny hledacu

Mno já osobně taky nehledám pro peníze ,ale abych běžel s každou mincí do muzea je blbost ja třeba zbíram Ferdu V. a mince co najdu v dobrem stavu treba FJ1 prodam nebo vymněním za to co sbírám pokud najdu římanka pak bych byl na vážkách jestli si ho nechat pro sebe jako raritku nebo odevzdat.Ale asi bych ho odevzdal a doufal že bude vystavený a né někde smrdět v depozitu.Takovou věc bych ale 100% neprodaval.Takže muj nazor je proč neprodat FJ1 a neudělat druhému sběrateli radost + pro mně proč si za utržené penize za FJ1 nekoupit zas F V. pro sebe :-D

Neoficiálně zajímá archeology vše od Marie Terezie. Oficiálně vše starší 70 let. Stačí to takto? ;-)

Jenom že hezký nález,bývá i hodnotný(finančně) tím je myšleno mince nebo šperky.Je povahou člověka si zjistit co našel a tak mimoděk i cenu nálezu.Vžádném případě to nepíšu,že mě jde o peníze,ale ruku na srdce,tenhle úhel pohledu má snad každý.Odevzdávat by se mělo ale je pravda,že rok 1945 jako hranice muzejního data je blbost,to bych mohl chodit po půdach a vozit po tunách do muzea šrot

No eslivá chceš mít z hledání chechty,tak odevzdávej. Archeo do muzea za "pánbu zaplať" a šrot do sběrných surovin za lóve. Za pár let máš prachy za detík zpátky... 8-)

Motorka nebo vláčky na hraní se nekupují,abys finančně profitoval.Koníček něco stoji.Archeo nález je pro mnoho hledačů jen zbožné přání,takže odevzdávat není co,ale to neznalá veřejnost neví

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru