Záhadná jména míst

Snad každý hledač občas kouká do mapy, ať už současné nebo historické a bádá kam se podívat. Nedávno jsem si takhle nad mapou uvědomil, že naše země jsou neuvěřitelně bohaté na místopisné názvy a jména. A to se ani nezmiňuji o obtížně luštitelných názvech na německých mapách.
Některá jsou zatížená dobou vzniku (např. Za JZD, U supermarketu,...), jiná jsou všeříkající (Šibeniční vrch, Černá rokle, Za vsí,...). Některé jsou ovšem naprosto záhadná. Pak jsou tu taková, která mohou bystrému hledači mnoho napovědět.

Pokud máte někdo nějaké zajímavé názvy, rád bych si je poslechl.

Na začátek dávám dvě co mají relevanci k hledání a ve svém okolí jsem ověřil jejich platnost:

Padlina/padliny - místo, kde se někdy nacházely trosky stavení
Spáleniště - místo požáru, může ale jít i o osadu opuštěnou v důsledku požáru (v mém okolí je to středověká vesnice)

Ty z kterých mám respekt:

Čertova díra
Katova strž
Mrtvá blata :-P

A některá co mi vrtají hlavou:

Rakles
Krumpety
Pitíčka :-)

v kategorii Lokality, založil Feek 20.10.2014 23:31

Tady máme kopec ,kterej mě z mého průzkumnického pohledu zajímá nejvíc a zove se ,,Zakopanec " Jméno je i na Josefovských mapách, a koukal sem i v archyvu se vyskytuje ještě dřív. Proto ho chci rozkopat celej a zjistit kde je to zakopaný . Taková 700 let stará slivovice by opravdu bodla . Najít tu peavou a původní recepturu je můj vytyčený cíl a tímhle bych se dost přiblížil o:-) ;-) :-D

by z ní byl stejně už jenom rosol :D

ale ta vůně a chuť musí být elixír mládí o:-) :-D
Pil,teda jedl sem víno co dotáhl děda z Olomouckých sklepů .Rušily a vyklízely nějaký sklepy na víno a byly tam ještě polorozpadlý sudy a soudky z vínem.Vše se vyhazovalo ,ale chlapi si vzali z těch co zůstaly nedotčený po soudku dom.Po otevření doma ,děda zjistil,že je tam už ten sulc. Pamatuju si jak kolem toho se sousedama seděli a jedli to žičkou. Myslel sem ,že je to marmeláda ,tak sem si taky nabral v nestřeženém okamžiku o:-) Nikdy tu lahodu a pak ten stav nezapomenu a to mi bylo 7 roků :-D
Těm soudkům kolem 300 let .

Byl bych opatrný, kdysi jsem slyšel historku o tom, že nějaký archeolog vykopal plnou láhev červeného z období konce středověku. Rozhodl se to okoštovat a prý dostal mor. :-D

To je teda nějakej slabší kus. Já už sem ho třikrát přechodil 8-) :-D :-D :-D

:-D :-D :-D


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru