10 NEJVĚTŠÍCH ARCHEOLOGICKÝCH OBJEVŮ ROKU 2008

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

National Geografic navrhl seznam deseti největších archeologických nálezů roku 2008, které zahrnují jak ztracená města, pyramidy, tak i starověké hroby.

10.  Inkové - mistři v preparaci lebek (květen)

detektory_kovů,lovecpokladu.cz

Nejnovější studie Valerie Andrushkové ze státní univerzity v New Haven v Connecticutu dokazují, že operace lebky prováděli Inkové zřejmě z medicínských důvodů. Byli opravdu zruční chirurgové, 90% pacientů dokázali vyléčit.  Andrushková totiž zkoumala pozůstatky z 11 pohřebišť v Cuzku. Trepanace byla zřejmě již rutinou, protože v jedné lokalitě se jí podrobila až třetina pohřbených. Skoro všechny operace byly vykonány uprostřed nebo na levé části lebky, kam nejčastěji dopadala při bitvě rána z pravé ruky útočníka…

 

 

Více: http://www.denik.cz/ze_sveta/usa_trepanace_inkove20080513.html

 

9. Nejstarší lidské sídlo v jižní Americe (leden)

Němečtí a peruánští archeologové nalezli nedaleko města Nazca v Peru 19 hrobů z archaického období pocházející z roku cca 3 500 př. n. l. Jedná se o slavnou archeologickou lokalitu…

Více: http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2008120401

 

8. Objev nové pyramidy v egyptské Sakkáře (září)

Ilustrační_foto

V září objevili egyptští archeologové pyramidu. Jsou přesvědčeni, že skrývala ostatky královny Sešsešet, matky faraóna Tetiho, který vládl v letech 2323 až 2291 před naším letopočtem a stal se zakladatelem šesté panovnické dynastie Staré říše…


 

 

 

Více: http://www.ceskenoviny.cz/tema/index_view.php?id=343703&id_seznam=351

 

 

7. Záhadný nález lidských ostatků (srpen)

Při zemních pracích nalezli dělníci velkou středověkou měděnou vázu, v níž se nacházely lidské ostatky a cenný zlatý věnec.  Vzácné předměty objeveny u města Vergina, v ruinách starověkého Aigai, které bylo první metropolí historické Makedonie. Právě v tomto městě ležícím asi 500 kilometrů severně od Atén byl podle tradice zavražděn otec Alexandra Velikého, král Filip II., a údajně zde byl i pohřben…

Více: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/recti-archeologove-objevili-zahadny-poklad_78161.html

 

6. Archeologové připsali pyramidu Huapalcalco dosud neznámé předkolumbijské kultuře (prosinec)

Ilustrační_foto

Už před patnácti lety narazili archeologové v mexickém údolí Tulacingo na sochy, jejichž styl se vymykal všem dosud známým nálezům z této oblasti. O jejich stáří vedli archeologové spory. Někteří je považovali za padělky nedávného data. Stále více vědců je však přesvědčeno o tom, že jsou pravé a pocházejí z období mezi roky 600 a 900 našeho letopočtu…

 

 

Více: http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/525235

 

5. Vzácný objev hrobky válečníka (únor)

Neobvyklá, dobře zachovaná pohřební místnost, která obsahuje mumii vojáka, byla objevena v nekropoli v Luxoru. Uvnitř šachty nalezli archeologové dřevěnou rakev, která byla popsána jménem Iker, což v překladu znamená ,,vynikající člověk," ,,výtečný jedinec"...atd (z anglického excellent one). Vedle rakve rovněž bylo objeveno pět rákosových šípů, z nichž tři stále zdobila péra. Tento překvapivý objev učnil španělský tým archeologů během rutinních vykopávek u hrobu vysoce postaveného úředníka Džehutiho, jehož hrob byl postaven nad vrcholy hrobů z období Střední říśe…

Více: http://antiquus.blog.cz/0802/vzacny-objev-hrobky-valecnika

 

 

4. Stonehenge poutním místem pro nemocné (září)

Ilustrační_fotoK záhadným kamenným sloupům ve Stonehenge mohli v prehistorické době přicházet nemocní, kteří věřili, že kameny mají léčivou moc. Informovali o tom archeologové, kteří se pokoušejí rozluštit záhadu tohoto místa. O Stonehenge mluví jako o Lurdách pravěku…

 

 

 

 

Více: http://www.novinky.cz/clanek/150218-stonehenge-mozna-fungovalo-jako-poutni-misto-pro-nemocne.html

 

 

3. Konec májské civilizace zřejmě způsobila změna klimatu (únor)

Samo-indukované sucho a změna klimatu možná způsobilo zánik máské civilizace, říkají vědci pracující s novou satelitní technologií, která monitoruje celou střední Ameriku. Důkazem mají být snímky pořízené díky tomuto zařízení. Ty ukazují místa, které máyové mimojiné vypalovali. A proč? Po věky provozovali Mayové zemědělství neuvěřitelně primitivní metodou: vykáceli kus pralesa, poražené stromy nechali vyschnout a těsně předtím, než nastalo období dešťů, kmeny spálili. Tak byla půda pohnojena. Po deštích rozpíchali zem dlouhými zašpičatělými klacky a do každé díry zaseli několik kukuřičných zrn. Sklidili, a museli už pole nechat ladem, protože půda byla vyčerpaná. Vykáceli tedy další kus pralesa: procedura se opakovala. Toto systematické ničení přírody mělo způsob kolísání teplot a další klimatické změny, které měly zapříčinit zánik mayské civilizace.

Podrobněji se o této problematice můžete dočíst např. tady:

http://www.oknavesmiru.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=29&Itemid=58

Ovšem výklady různých zdrojů se liší.

 

2. Nalezená dutina by mohla objasnit záhadu velké pyramidy v Gíze (listopad)

Nově objevená dutina vně pyramidy může napomoci vyřešit jednu z největších záhad této archeologické „Mekky“: Jak byla pyramida postavena? Již byla popřena teorie, která tvrdila, že se stavělo z vnějšku. Tuto myšlenku popírá i fakt, že nikdy nebyly nalezeny zbytky rampy, které měly pomáhat při stavbě. Nabízí se tak možnost výstavby ze vnitř, což dokazuje i nález tzv. spirály nebo jakéhosi schodiště, které sloužilo jako lešení uvnitř pyramidy.

 

1. Mayské podsvětí pod Méridou

Nedaleko Méridy, hlavního města mexického Yucatánu, v srpnu nalezeno bludiště čtrnácti propojených jeskyní, které staří Mayové považovali zřejmě za ekvivalent podsvětí. V komplexu se nalezly sochy i obětiny, a stáří objektů dokládá, že se v jeskyni pěstovaly kultické aktivity po několik tisíc let.

Více: http://mezoamerika.bloguje.cz/724943-mayske-podsveti-pod-meridou.php



http://www.nationalgeographic.com/

http://www.archaeologynews.org/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru