2 ušaté, hezky v řadě

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Abych se dostal k jádru pudla, začnu trošku omáčkou kolem. Těsně před Vánoci jsem kopl malý železný depot, o kterém se, jestli bude čas, jistě také zmíním (tím sem si splnil roční depotové pravidlo). Doma samozřejmě dostal destilový nálev a už jen čekal, až si jej archeolog vyzvedne. Protože jsem časově vytížený student. Datum bylo určeno na 20. 12. jako poslední den, kdy by konzervátorka želízka namočila do svého destilového nálevu.

Náleze detektorem kovů

Ten den jsem se samozřejmě těšil na návštěvu archeologa, ale asi tak půl hodinu před domluveným příjezdem mi zavolal, že mu praskl výfuk a návštěvu musí zrušit. No co se dá dělat, železa si užijí Silvestr naložené u nás doma.

Další datum návštěvy bylo stanoveno na pondělí 13. 1. 2014. Tak jsem se rozhodl, že půjdu v neděli poprvé v novém roce zkusit štěstí a tajně doufal, že naleznu depot, který díky již domluvené schůzce, si archeolog sám vytáhne.

A tak jsem v neděli po o. sbalil svoji radiostanici ( C.Scope6MXi) a vydal se do lesa. Plán zněl tak, že půju cca. na 2 hoďky do jednoho obrovského svahu, co se mi tyčí kousek od baráku. Sice je to prďák, ale třeba budu mít štěstí. A když najdu prd, tak není nic lepšího, než odškrklá lokalita, ještě když se jedná o prudký svah.

Než jsem stačil dojít namísto, objevil jsem zajímavý flek pod nedalekým kopecem, prostě taková hezká rovinky v tom všudy přítomném svažitém terénu. Když je něco zajímavé, mám ve zvyku zapnout detektor a jen tak mávat, jestli náhodou. Zapnul jsem jej i tentokrát. Najednou jsem našel plácek s železnými i barevnými signály, sice vše byla novota, hřeby, atd. Ale všechen bordýlek indikoval, že plácek je ještě netknutý. Protože jsem líný tvor a nechtělo se mi jít dál do svahu, začal jsem luxovat tento plácek. Asi po půl hodině kopání hřebů, vakcín a knoflíků přišel solidní signálek.

Už jsem byl v cca. 15-ti cm, když jsem si řekl, že to novodobé asi nebude a vyměnil motyčku za rýček, který celý výkop rychle rozšířil a potom vzal do ruky špachtli a štětec. Po chvíli šťárání na mě vykoukla zelená tulej. Očistil jsem celou plochu zeleniny a pomalu zjistil, že je to sekerka s tulejí. Já prd znalec, ale troufl jsem si říct, že je to kultura Lužických popelničáků. Což mi potom potvrdil i archeolog.

Radost byla veliká. A moje prosby zdály se býti vyslyšeny. Teď ještě aby nebyla sama. Po jemném rozrytí bezprostředního okolí jsem uznal, že je chuděra osamocená, tak po zdokumentování šla ven. Ještě než se ohřála a udělala pár póz pro foťák, zkusil jsem projet detíkem výkop. Po prvním mávnutí už bylo jasné, že mám co dočinění s depotem. A tak putovala zpět na původní místo.

Celý večer jsem potom přemýšlel, co by tam ještě mohlo být. Tajně doufal třeba v srp, který mi na seznamu zeleně schází. O spánku se ani nedá hovořit. Probdělá noc v představách a úvahách o důvodu uložení, množství předmětů, no co vám budu vykládat.

Druhý den jsem nedočkavě čekal, než přijede archeolog. Po přijetí na místo jsme společně stáhli vrchní vrstvu zeminy až na první sekerku. Druhá, ta větší ležela o trochu níž. No co vám budu povídat, vše asi lépe pochytíte z přiložených fotek.

Ještě dodávám, že orientace obou seker byla cca. 110° , což mi potvrdilo zatím teorii, že broznácké depoty z okolí jsou uloženy tímto směrem. Asi budu muset najít ještě nějaký, který by vyřešil tento spor uložení mezi náhodou a záměrem.

Vlastně nález byl učiněn částečně díky upadlému výfuku, takže tomu tímto děkuji :-D, že mi již tak časně pomohl splnit depotový plán na tento rok. A na pomyslném seznamu zeleniny odškrtnout kolonku u seker s tulejí a ouškem.

Pro ty slušné a začínající: Nebojte se kontaktovat archeology třeba předem. Přeci jen je lepší mít číslo, když potom kopnete něco podobného. Třeba tento depot by vám bral i žluťák s malou cívkou. Archeologové nekoušou a velká část z nich je ráda, že jim někdo pomůže a podělí se o své všední i nevšední nálezy. A věřte, že spolupráce je oboustranně prospěšná. Kdybych nespolupracoval, neměl bych tak dobrý přehled o lokalitách v okolí i o hledání lokalit v terénu.

Zeleznik

Nálezy detektorem

Nálezy detektorem

Nálezy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkný článek. Paráda.

Velká paráda! :) suprová spolupráce

nádhera ;-)

Děláš to dobře,gratuluji! :-D

Historickman 102 ?

krása, rána bych se nedočkal :-D :-D

Ronda: netuším o čem mluvíš

To popop: no mě ten tvůj příběh příjde jako normální krádež. Při stavbě jste vyhrabaly sekery a zajeli jste si je do Německa prodat? Příde ti to normální..........? :,-(

Popopův příběh mě teda taky docela děsí. Problémy okolo zbrždění výstavby docela chápu, ale co se dělo potom, to mně trochu trhá vlasy... :-(
Tohle nebyl stříbrný poklad z konce 19. století.

Vidíte já se tu raduji ze 2 sekerek a melého přínosu pro muzeum a tam bylo uložených 20, které "díky" stavebním pracovníkům zmizely z naší historie nadobro. :-(

Každej kdo přemýšlí jako dělníci od Berouna a vlastní detektor, by ho měl hodit do pytle, odvézt kamarádovi Jendovi, ten ho odveze do Stuttgartu a to by měl být "V"áš poslední výdělek v tomhle směru, pak už prosím do země nekopejte....Zelezník za palec, hodně štěstí...

Právě jsem dostal zprávu, že sekery byly uloženy i s organickými násadami. Pokud se vše vydaří, tak půjde dřevo analizovat. ;-)

Tak jsem si s popopem napsal a prý to byla legrace. Příspěvek byl odstraněn, jelikož to nikdo jako legraci nebral.

Gratulace-pěkný nález.A musím podotknout,že archeokurvítka sedí i na radnicích.Nedávno se mi doneslo,že při úpravě a kácení zeleně soukromou firmou našli kluci u vyrvaného pařezu pár kostí a lebek-zřejmě pozůstatky z pochodu smrti v 45.Bylo doporučeno zahrábnout a držet hubu-jinak nebude další kšeft.Nebudou mít přeci půl roku rozfáranej park a platit bláznivý archáče. Joo rum je rum ;-)

Zas na druhou stranu, to uchovali pro další generace ;)

To je paráda, a i takový nález může přinést něco nového, viz. právě ty zbytky dřeva v sekerách. Takovéhle věci bohužel člověk může už jen opláchnutím zničit...

palec, palec a ještě jednou. parádní všechno. ;-)

jo a abych nezapoměl. "archeokurvítka" je super. to by si zasloužilo být ve wikipedii ;-)

to brambas:
No já ale netuším, co chtějí na 2. světové zkoumat... Vždyť ještě dodnes jsou tu pamětníci. Z toho dělat archeo mi přijde už jako vrchol vyšinutí.

to Zeleznik:
Rozbory dřeva - čeho se obecně snaží dopátrat tímto rozborem? Já to nevím a opravdu by mě to zajímalo. Dík.

Tak já nejsem znalec, ale asi prvotně jaký používali materiál na výrobu :-D. To samozřejmě študované přivede k různým úvahám. Dle toho, jaké dřevo to bude. Může to být dřevo nevyskytující na našem úzení, tedy dřevo z dovozu. Může to být dřevo méně časté při výrobě těchto "topor " to vede k úvaze, z jakého důvodu nepoužili to či ono ( posvátnost? nedostatek? ). Nebo to bude tradiční dřevo na výrobu a prostě se tím potvrdí představy o tehdejších surovinách na nástroje a ve vytrýně přeci jen hezky vypadá, když je tam napsané např. ze vzorků organických materiálů uvnitř tuleje sekery jsem zjistili, že násada na sekeře byla z toho a toho dřeva,....
Ono někdy věci, které se dnes zdají zbytečné a nelogické se v budoucnu mohou jevit, jako důležité či přímo převratné. Máš to stejné, jako velké puzzle. Třeba loďku v moři. Většina lidí začne skládat loďku, protože je barevně odlišná od jinak modrého moře. Potom od loďky pokračuje dál. Každý kousek ti projde pod očima několikrát. A nejméně si všímáš těch řekněme částí z pozadí "moře" . Celý obrázek " historie" složíš díky lehce sločené loďce od které postupuješ dál přes malé rozdíly odstínů a tvarů moře. To stejné je archeologie, jen v tom, že oni často mají jen jednu příležitost se podívat a všimnout si detailu. A pokud si jej nezaznamenají, tak jim může, ale nemusí chybět v budoucnu. Jenže ta historická skládačka nebude nikdy dokonale poskládána místo ztracených částí se objeví námi vytvořené modely a představy, které se jistě v něčem budou lišit. Proto jsou třeba uložení předmětů, hloubka, směr, ale i právě typ dřeva z dnešního pohledu zbatečností, ale v budoucnu to může být jinak. A to nemluvím o uhlíkové metodě, která dokáže díky poločasu rozpdadu určit stáří dřeva, tedy i přibližné stáří předmětu... ;-)

Zeleznik:
Pěkné počteníčko. Díky.

Palec hore kámo, jen tak dál rád bych věděl jak to dopadlo určite to sem napiš :-)

Ne proč ? :D By mě fakt zajímalo, jaks na to přišel :D :D

Možná že je to právě proto, že nemám štěstí v lásce,.. :D :D. Víš, já to beru jako takovou odměnu za, že odevzdávám a snažím se pro historii okolí udělat maximum. A popravdě kdyby nebylo toho, že spolupracuji, tak si takových lokalit ani nevšimnu... za 4 roky mám 4 respektive 3 depoty a všechny jsem našel v souvislosti s nějakou věcí skrz archeologa. A popravdě ten železný jsem mu minulý rok slíbil, že do konce roku nějaký najdu :D...

Zatím se snažím dělat to, co si myslím, že je správné. Takže si myslím, že ano. Popravdě i sekery a další věci jsem si oblíbil. Jsou to super věci, které už něco pamatují. Ale tím, že si je nechám nebo prodám,... Asi by mě žralo svědomí, protože takové věci patří do muzea. A jedinné právo jaké na ně mám je to, že jsem jejich objevitel.
Jink co se týká otročiny,.. jsem ještě mladý, takže otročiny si užiju až později ;-).

:D :D. Slyšeli jste slovo boží a to není vyřčeno nadarmo :-D :-D

Super clanek,ale foto :-( ;-) :-P

Jo foto nic moc, čekal jsem víc lidí, kteří budou "remcat " . Fotil jsem to narychlo. Přeci jen archeolog mi potom poslal hazčí ;-)

Nádherný nález, skvělý příběh, hezký článek! Jen tak dál a gratuluji!
Malou chybu to má. Analýza, analytika, analyzovat. Přeci při této práci nelížeš nebo ano?
A ještě - vitrína, vitrínový. Jen rada, na podstatu článku a příběhu to vliv nemá, ale trošku snahy by neuškodilo, ani příběhu, ani tobě! Děkujeme za článek! Zdravím, Železníku!

Děkuji za upozornění. Jsem to ale jelito :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru