Angličané se naučili s hledači pokladů žít

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Ako vnímate sprísnenie trestov za vyhľadávanie nálezov?


„Je to najhorší smer, akým sme sa mohli vybrať. Takto majú nastavenú pamiatkovú ochranu napríklad Turci, ale existujú aj úplne opačné prístupy, napríklad vo Veľkej Británii. Ani náš doterajší model nebol vyhovujúci, ale teraz sme sa posunuli do extrému.“

Nezamedzí sa drancovaniu nálezísk?


„Neobhajujem hľadačov. Ak niekto ničí archeologické lokality, je z nášho pohľadu škodná a treba mu klepnúť po prstoch. Ale tento zákon detektoristov nezastaví, akurát sa ich činnosť ešte viac posunie smerom k organizovaným gangom a priekupníctvu. Mali by sme sa skôr snažiť dostať ich na svoju stranu.“

Mali by sme privierať oči?


„Tento zákon hádže všetkých detektoristov do jedného vreca. Na Slovensku ich pôsobia tisíce a mnohí to naozaj robia len pre zisk. Ale je tu aj veľká skupina milovníkov histórie a lokálpatriotov, ktorí sa snažia archeologické nálezy zachrániť pred zničením, napríklad pred poľnohospodárskymi strojmi a tí s archeológmi spolupracujú. Viacero lokalít sa našlo vďaka nim. Toto absolútne zanikne.“

Dozvedia sa archeológovia o cenných nálezoch?


„Priamo za nimi hľadači zväčša nechodia, je to uzavretá komunita, ale mnohí archeológovia majú sieť informátorov, ktorí im dajú avízo, aby niektoré veci nezmizli na čiernom trhu. Ani to už nebude.“

Vykupujú múzeá nálezy?


„Priamo múzeá nie. Keď sa k niečomu dostaneme, dáva sa to akvizičnej komisii ministerstva kultúry na schválenie.“

Ako by sa dalo zachrániť viac?


„Briti mali podobne represívne zákony ako my, vláda však zistila, že obchodovanie s kultúrnym dedičstvom je napriek tomu na vzostupe. Prijali preto zákon umožňujúci hľadanie nálezov mimo archeologických lokalít, ktoré musia byť vyznačené tabuľou. Stačí súhlas vlastníka pozemku, s ktorým sa potom nálezca aj delí o odmenu, ak štát usúdi, že chce nález odkúpiť. Každý nález je však hľadač povinný oznámiť a ak ho štát neodkúpi, aspoň ho riadne zdokumentuje vrátane lokality. Výsledok vidíme v televízii – tu sa našiel meč z doby bronzovej, tam zasa šperky zo šiesteho storočia. A to všetko pod dohľadom archeológov."

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6051501/hladanie-pokladov-je-na-vazenie.html#ixzz1XllTSoNs

Autor je kurátor Slovenského národního muzea

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Podobným přístupem jako je tomu na Slovensku si prošlo více zemí. Mimochodem i ta častokrát jmenovaná Velká Británie. I zde v noci naháněli "bobíci" hledače po polích. Až zjistili že bude lepší se domluvit na nějakých pravidlech ....

jenže mi, tady na východě jsme takový zpomalený, tady to klidně může trvat 40 let, než doje ke změně :-(

To woko: v ČR se to do podobných extrému nedostane, alespoň pokud jsem dobře informovaný. Je ale pravda, že by bylo dobře, aby si více hledačů našlo čas na cestu do místního muzea. Nebo založili nějaké občanské sdružení s kterým by muzeum mohlo navázat oficiální spolupráci. Zatím je podobných spolků příliš málo.

To Elmara: Dejž to sv.Helenka abys byl opravdu dobře informovaný... o:-)

Přísnější postihy určitě budou a to za rabování archeologických lokalit. To že by ale nějaký postih, ať už to budou jakékoli částky pomohl, tomu tedy nevěřím.

Jediná možnost jak tyto exponované lokality chránit je spolupráce s amatéry. To se již děje, pouze by bylo dobře, aby takových občanských sdružení jako je třeba Archeo LP2010 byly doslova stovky. Pak se věci k lepšímu ve vztahu amatér - profesionál budou zlepšovat úplně jinak.

To co je ale podstatné v novele památkového zákona za mě nejlépe vystihnul autor článku na webu českého rozhlasu:

"Na archeologické novele pracoval dvacetičlenný tým archeologů, architektů i úředníků z městských samospráv. Obsahuje i jiné změny. Měl by ulevit investorům a stavebníkům od byrokratických formalit, jakmile se na jejich pozemku odehrává archeologický průzkum. Ten by povolovalo ministerstvo kultury a současně evidovalo organizace, které ho smějí provádět.

„Čili veřejnost bude mít jistotu, že oprávněné organizace, které budou na tomto seznamu, jsou skutečně těmi subjekty, které mohou oficiálně provádět archeologické výzkumy. V současnosti seznam sice ministerstvo kultury má, ale nemělo právní zmocnění k tomu vést oficiálně takovýto registr a v současné době neměl v podstatě stavebník nebo ‘občan‘ možnost si vybrat archeologickou oprávněnou organizaci, která bude konat výzkum na pozemku,“ vysvětlila Matoušková.

Další změnou je i to, že jestli se do 40 dní majiteli pozemku nebo investorovi neozvou odpovědní archeologové, může začít kopat i bez jejich průzkumu."



Já myslím že není co dodat a každému musí být hned jasné, že pokud si stavebník bude vybírat sám společnost která bude dělat na jeho pozemku archeologický průzkum a vše bude schvalovat nějaký úředník s ministerstva kultury bude to určitě posun k lepšímu............. :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru