ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 1. 2. – 15. 2. NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

První obyvatelé severní Ameriky? Evropané

Nikoliv Indiáni, ale Evropané byli první obyvatelé severní Evropy. Podle vědců ta přišli před deseti tisíci lety. Usuzují tak na základě kamenných nástrojů nalezeným na severovýchodním pobřeží Spojených států. Podobají se těm vyrobeným v Evropě.  Archeologové už před více než čtyřiceti lezy nalezli pazourkový nůž vytesaný z francouzského kamene. Podle expertů přešli Evropané do Ameriky přes zmrznutý Atlantik. Během cesty se živili například mořskými ptáky.

První obyvatelé Ameriky

Dvojice mužů se vkradla do muzea v Olympii, ministr rezignoval

V kuklách na hlavě se vkradli se do archeologického muzea v řecké Olympii. Spoutali strážnou a začali plenit. Odnesli si osmašedesát keramických a bronzových předmětů. Mezi nimi byl také zlatý prsten. Podle starosty  Thymiose Kotziase je už nyní jasné, že škody jsou nevyčíslitelné. Kvůli krádeži rezignoval ministr kultury Pavlos Gerulanos. Odehrála se tři měsíce před zažehnutím olympijského ohně, který má doputovat do Londýna, kde se letos v létě uskuteční olympijské hry.

Vykradená muzea v olympii

V královských zahradách pěstovali rostliny z celého světa

V královských zahradách v Ramat Rachel v Jeruzalémě pěstovali rostliny z celého světa. Dokazují to dva a půl tisíce let staré zrnka pylu. Identifikovat je se podařilo vědcům až nyní díky novým nálezům. Zdrojem pylu je sádra, kterou tehdy použili při opravách zavlažovacího systému, protože se uskutečnily v době, kdy rostliny kvetly. Analýzou vědci zjistili, že se v zahradách pěstovala například vinná réva, fíkovníky nebo olivovníky. Nalezli ale také stopy po myrtě, citronících a dalších exotických rostlinách. Ty zřejmě přivážely do zahrad perští vládci.

Královské zahrady

Nejstarší kopie obrazu Mona Lisy se nachází v madridském muzeu Prado

Historici si mysleli, že je to jen jedna z mnoha kopií vyrobených po smrti Leonarda  Da Vinciho. Nakonec zjistili, že kopie slavné Mona Lisy v madridském muzeu Prado je nejstarší doposud nalezenou na světě. Slavná dáma byla ukrytá pod malbou krajiny, kterou restaurátoři nedávno téměř kompletně odstranili. Podle vědců byl obraz namalován v době, kdy Mona Lisu vytvořil samotný Leonardo. Velikost kopie obrazu je srovnatelná s originálem.

Mona Lisa

Nalezli koncovku trubky na kouření hašiše ze 17. Století

Trochu netradiční objev se podařil izraelským archeologům, když v židovské čtvrti Jeruzaléma nalezli náustek z trubky, kterou v sedmnáctém století používali ke kouření hašiše. Tato část města byla od šestnáctého do devatenáctého století součástí Osmanské říše. Právě v tomto období byly podobné náustky velmi časté. Kouření hašiše bylo mezi Osmany oblíbené, i když proti tomu místní úřady bojovaly. Vychutnávali si jej často v kavárnách mezi skupinkou přátel, a to jak muži tak i ženy. Trubky na kouření dokonce nosily na oděvu jako okrasu, dokazují to malby z devatenáctého století.

KOncovka

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V první větě je chyba. Jinak na téma osídlení Ameriky Evropany je velmi poutavé čtení kniha H.J. Zillmera, Kolumbus přišel jako poslední. Ovšem s tím rozdílem, že tam došli nikoli po zamrzlém moři, ale suchou nohou, přes gronský pevninský most.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru