ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 15. 4. - 2. 5. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Bezhlavá socha egyptského krále

1Bezhlavou sochu ze žuly našli archeologové třicet kilometrů od přístavního města Alexandrie. Předlohou pro autora se stal jeden z ptolemáiovských králů.  Více než dva tisíce let stará socha nese typické prvky egyptských králů – límec a kilt. I když jí chybí hlava, podle vědců se jedná o jednu z nejkrásnějších soch z období Ptolemáiovců. Podle šéfa nejvyšší egyptské rady pro památky Dr. Zahi Hawasse, znázorňuje socha Ptolemaia IV., faraona, který postavil vápencový chrám. Právě v jeho troskách byla totiž socha nalezena a v jeho útrobách je údajně pohřbena samotná Kleopatra a její milenec Marcus Antonius. Tým pod vedení Hawasse nalezl také původní vchod do chrámu, který byl věnován Orisis – egyptský bůh podsvětí.

 

http://news.discovery.com/

Mezolitická jeskyně objevena v Pagaralam (Indonésie)

2Třípatrová jeskyně byla nalezena v Pagaralam (Indonésie). Nachází se v hlubokém a kopcovitém lese. Má dva vchody a sedm pokojů. V jejich útrobách jsou patrné lidské stopy. Vzhledem k přirozené sedimentaci dochází k zužování pokojů. Na zdech se nachází starověké malby. Zdejší obyvatelé říkají, že se jeskyním v dávných dobách říkalo -  Rie Tebing. Je vytvořena z různých typů hornin. Předkům sloužila nejspíše jako obydlí, protože podlahy jsou suché. V blízkosti se nachází dalších třináct jeskynních komplexů.

http://antara.co.id/

 

 

Osmnáct hrobů z doby římské a bronzové objeveno v Sýrii

3Archeologové v Tal al-Ashari (jižní Sýrie) objevili osmnáct hrobů z římské a bronzové doby. Pět z nich spadají do období římské říše a zbylých třináct do poloviny doby bronzové. Vedoucí archeologického týmu Husajn Mashhadawi pro média uvedl, že se v hrobech vyskytovaly i výrobky z keramiky a bronzu. Počet předmětů se vyšplhal na osm set. Poukázal také na to, že v průběhu dvou měsíců se archeologické oddělení zúčastnilo několika výkopových prací, během kterých nalezli například mozaiku z byzantské éry.

http://www.english.globalarabnetwork.com/

 

Egyptská modř identifikována na obraze v Barceloně

4Tým vědců z Barcelonské univerzity našel zbytky egyptské modři na románském obraze, nacházejícím se nad oltářem v kostele Sant Pere de Terrassa (Barcelona). Tento modrý pigment byl používán starými Egypťany a Římany, které s ním zdobili obrazy a nástěnné malby. Po pádu Západořímské říše se přestal používat.
„Provedli jsme systematické studium pigmentů během restaurátorských pracích v kostele, že během výzkumu narazíme na egyptskou modř, jsme si vůbec nemysleli“, uvedl spoluautor studie Mario Vendrell.
Podle vědců lidé ve středověku neznali technologii výroby egyptské modři. Nejpravděpodobnější teorií, jak se dostala do obrazu je, že ji stavitelé kostela prostě našli a rozhodli se ji použít.

http://www.alphagalileo.org/

 

 

Američané pomáhají odkrýt v Německu římské ruiny

5Tým Američanů v čele s manželským párem - Ericem Robinsonem a Sue Zarutskie pomáhají s výzkumem římské osady ve Wiesbadenu (Německo). Podařilo se jim najít již několik zajímavých artefaktů. V blízkosti Wiesbadenu, poblíž americké vojenské základy, se navíc nalezly ovčí lebky vedle kostí z koní.  Všechny objevy potvrzují tvrzení, že se zde nacházela římská osada. První archeologové nalezli artefakty z prvního století, později začali nalézat i věci spadající až do období doby bronzové. K objevu římské osady došlo v důsledku nuceného výzkumu, který bylo nutné vykonat před stavbou silnice. Na místě teď pracuje celkem sedmnáct amerických dobrovolníků.

http://www.stripes.com/
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru