ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 16. 2. – 22. 2. 2009

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

  • 16. 2. (Francie)

ARCHEOLOGOVÉ BUDOU EXHUMOVAT HROBY NA MÍSTĚ BITVY U FROMELLES

Ilustrační_foto

Ministr obrany Velké Británie Kevan Jones a jeho australský protějšek Warren Snowdon oznámili, že vědci z Oxfordské univerzity dostali prostředky k tomu, aby mohli provést rozsáhlý výzkum šesti hromadných hrobů na místě bitvy u Fromelles. Během této bitvy, která spadá do období I. světové války, přišla o mnoho mužů Velká Británie i Austrálie. Výzkum by měl začít v květnu tohoto roku.

 

 

 

  • 18. 2. (Turecko)

SOCHY ŘÍMSKÉHO CÍSAŘE HADRIANA A MARCUSE AURELIA LEŽÍ „VE SKLEPĚ“

Ilustrační_foto

 

 

 

Kvůli nedostatku výstavního prostoru nezbylo archeologickému muzeu v Burduru, než sochy římského císaře Hadriana a Marcuse Aurelia uložit do provizorních prostor muzea. V současné době se hledá vhodné místo, kde by mohly být vystaveny. Hardianova socha byla nalezena během výzkumu v Sagalassos roku 2007. Minulý rok si ji „vypůjčilo“ britské muzeum, které ji na obdiv veřejnosti vystavilo od července do října, pak socha putovala zpátky do Turecka. Socha Aurelia byla nalezena v roce 2008 a nakonec roku se dostala do top 10 největších archeologických událostí.

 

 

 

 

  • 19. 2. (USA)

TÉMĚŘ NEDOTČENÁ KOSTRA MAMUTA NALEZENA V LOS ANGELES

Ilustrační_fotoTéměř nedotčená kostra mamuta, která byla nalezena v Los Angeles, dokazuje, jak tvrdý život zažívali zvířata během doby ledové. Na kostře jsou patrné zlomené žebra a pravděpodobně také rakovinové poranění.

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 20. 2. (Velká Británie)

REPLIKA DĚLA Z ALŽBĚTINSKÉ DOBY

Ilustrační_foto

Archeologové postavili repliku děla z alžbětinského období (alžbětinská éra je období anglické historie odehrávající se během 16. století). Hlavním důvodem má být zjištění, jak silné byly anglické lodě v době, kdy proti sobě bojovala Anglie a Španělsko – slabší anglická flotila porazila španělskou armádu. Replika je založená na originálním dělu z jediné válečné lodi, která byla z tohoto období nalezena mimo oblast Normandie.

 

 

 

  • 22. 2. (Řecko)

NOVÝ POTÁPĚČSKÝ ZÁKON OHROŽUJE V ŘECKU ARCHEOLOGICKÉ PAMÁTKY

Nový návrh zákona o potápění dělá starosti řeckým archeologům. Od roku 1932 platí v Řecku nařízení, že všechny artefakty nacházející se na zemi i v moři naleží státu. Nový zákon implementovaný v roce 2007 však pro podporu zdejší turistiky, zpřístupňuje pro potápěče nová pravidla. Smí se potápět až 9.4 míle od řeckého pobřeží. Tato vzdálenost zahrnuje na sto vzácných archeologických míst. Archeologově se proto bojí, že by se vzácné artefakty nalézající se na dně moře, mohly dostat do rukou zlodějů, i když zákon říká toto: Případný nález památky musí být okamžitě nahlášen přístavní policii nebo Ministerstvu kultury.

Ilustrační_foto

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viki: asi máte chybku v posledním příspěvku: Smí se potápět až 15 000 km od řeckého pobřeží. - předpokládám, že v originále je sppíš 150km, nebo tak něco ;-)

dík za upozonění :) vyhledám tu zprávu a podívám se :)

tak je tam 15,000 km(9,400-mile)

viky, dá se prosím sehnat jmenný seznam vojáků 1. světové války ktří bojovali na itaské frontě a vrátili se donů.Jsem z Vyškova a na internetu to nemůžu najít.

viky, dá se prosím sehnat jmenný seznam vojáků 1. světové války ktří bojovali na itaské frontě a vrátili se donů.Jsem z Vyškova a na internetu to nemůžu najít.

Zdravím, na internetu nic není, máte pravde, dívala jsem se...., ale existují stránky www.cslegie.wz.cz, je tam i kontakt na garanta těchto stránek Plk. MVDr. Milan ŽUFFA-KUNČO ten by Vám mohl pomoct....

http://www.vuapraha.army.cz/db/index.php

to wobber: dík, je to super :) prošla jsem net, ale toto jsem nenašla..

viki děkuji za správu , mrknu na to.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru