ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 20. 9 . – 26. 9. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Turecký zemědělec našel na dvoře římskou mozaiku

Před dvěma lety našel turecký farmář na svém dvorku římskou mozaikovou dlažbu. Na pozemku si chtěl totiž vybudovat nový skleník. Během kopání našel zajímavou dlažbu, proto hned zavolala místní archeology. Ti posléze zjistili, že se jedná o římskou mozaiku. Archeologové proto ihned začali dvorek prozkoumávat. Po dvou letech bádání přišli vědci na to, že na místě se nacházelo velké římské sídliště.  Samotná mozaika podle archeologů propojovala tři místnosti. Je na ní vyobrazen thrácký král Lykúrgos v boji a převlečený za ženu.

Římská mozaika

Mincovní poklad nalezen v Tobolsku

Ruský tým archeologů společně se studenty se vydal na exkurzi do Tobolska.  Jednomu z mladíků se podařil opravdu exkluzivní nález. Během bádání nalezl hrnec plný mincí. Jeho hodnota je podle archeologů nevyčíslitelná. Expedici se podařilo najít i další artefakty. Peníze ale podle vědců nasvědčují tomu, že ruské město Tobolsk bylo v minulosti významným obchodním centrem východu.

Nález mincí

Hroby rituálně pohřbených zvířat nalezli v Londýně

Dva tisíce let staré hroby zvířat byly nalezeny v Carshalton (předměstí Londýna). Pohřbená zvířata nalezli dělníci během výkopových prací na jedné z místních středních škol. Jámy se nachází v místě kde v historii stála farma než ji dobyli Římané. Původně byly jámy pravděpodobně určeny na úschovu obilí. Společně se zvířaty nalezli v bednách pracovníci i bronzové předměty. Způsob pohřbívání zvířat s bednami je v Anglii typický pro dobu železnou.

Ritualní pohřby

Sklo recyklovali už Římané

Nová britská studie potvrdila, že už staří Římané recyklovali sklo. Britové použili k analýze sklo nalezené na britských ostrovech. Věci ale také uvedli, že recyklace skla asi nemá nic společného se zájmem Římanů o ochranu životního prostředí. Sklářství totiž bylo v této době velmi lukrativním odvětvím.  Římané také dobře ovládali techniku barvení skla. Vědci díky bádání už zjistili hodně poznatků o sklářství a Římanech, uvědomují si ale, že mají ještě v poznatcích velké rezervy.

Římské sklo

Tisíc let stará pec nalezena v Číně

Archeologové v provincii Hunan (centrální Čína). Lidé v ní vypalovali porcelán před tisíci lety pro Song dynastii. V blízkosti pece archeologové nalezl i více jak dva tisíce kusů keramických výrobků. Vědci už také začali s výzkumem této oblasti. V minulosti se tady už nalezly pece, ale né tak staré. Archeologové díky objevu zjistili, že výroba keramiky začala v této oblasti o šest set osmdesát let dříve.

starověká pec

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Rimske sklo je v skutku famozne, ale predstav si, ze na dvore vykopes rimsku mozaiku a na dva roky sa ti tam nastahuju archeologovia :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru