ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 21. 2. – 15. 3. 2011 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Nalezená figurka nahrazovala lidskou oběť

Více něž čtyři tisíce let starou hliněnou figurku nalezli archeologové v pohřebišti  na kopci Chihara Ohaka v Sakurai (Japonsko). Sošce se říká „haniwa“ a lidé ji podle archeologů pravděpodobně používali během obřadů místo lidské oběti. Jejich přesný účel není dodnes známý. Nejčastěji byly podobné figurky nalézány v okolí kofunů. Z tohoto důvodu si vědci právě myslí, že je lidé přes třemi až čtyřmi tisíci let používali při obřadech. Soška nalezená v Sakurai je takřka metr vysoká. Hlava má na výšku asi sedmnáct centimetrů. Tělo potom asi půl metru.

Figurka nahrazovala lidskou obě´t

Evropané začali používat oheň až před 400 tisíci lety

Podle výsledků průzkumu 141 archeologických nalezišť začali Evropané používat oheň až před 400 tisíci lety. Toto tvrzení se ale potkalo s ostrým nesouhlasem biologů. Ti si stále stojí za názorem, že Evropané začali používat oheň mnohem dříve, a sice před dvěma miliony let. Tuto teorii podle nich potvrzuje postupné zvětšování mozku a zmenšování vnitřností u člověka.  To se stalo na základě teplé stravy, která je lépe stravitelná a k její přípravě logicky člověk používal oheň.

Evropané začali používat oheň

Při kopání kanalizace nalezli 37 hrobů Inků

Neobvyklý pohled se naskytl dělníků z Peru, když kopali kanalizaci pro osadu pro Boca del Río. Narazili totiž na sedmatřicet hrobů, jejichž stáří se datuje na období od roku 800 až do roku 1445. V polovině z nich přitom byly pohřbené děti. V hrobec se nacházela také keramika, symbolické zobrazení lodí, dřevěné harpuny a měděné háky. Archeologové se domnívají, že pozůstatky pocházejí z období známého jako pozdní regionální rozvoj a jsou důkazy pro výměnu mezi kulturami na pobřeží a v andském údolí v Sierra Tacna.

Hroby inků

Judské kopce ukrývaly 1500 let starý byzantský kostel

Izraelští archeologové představili  nově odkrytý 1500 let starý kostel v Judských kopcích včetně neobvykle zachovalé mozaikové podlahy s obrazy lvů, lišek, ryb a pávů. Byzantský kostel se nachází jihozápadně od Jeruzaléma, archeologové jej vyhloubily během dvou měsíců a byl k vidění pouze týden, než jej archeologové znovu ukryli pod půdu kvůli ochraně. Malou baziliku s nádherně zdobenou podlahou lidé aktivně využívali mezi pátým a sedmým stoletím. Její počáteční průzkum naznačoval, že stavba byla synagoga. Další výkop ale odhalil kameny s vytesanými kříži.

Starý byzantský kostel

Ostatky dítěte nalezeny v pravěké kuchyni

Částečně spálené ostatky dítěte nalezli američtí archeologové v pravěkém obydlí na Aljašce. Podle odborníků se ale nejednalo o případ kanibalismu, protože záhy po smrti tříletého batolete lidé vesnici opustili. Na ostatcích navíc archeologové nenalezli zbytky potravy. Dítě bylo v ohništi nejspíše spáleno nebo tam lidé přenesli jeho kosti. Vědci už také stanovili přesné stáří pozůstatků,  a to na jedenáct a půl tisíce let.

 

Pravěké obydlí na Aljašce

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru