ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 30. 8 . – 5. 9. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Vědci odtajnili identitu mayského vládce, který nebyl uvedený v rodokmenu

Identitu mayského vládce, který stál v čele starobylého města Tonina, rozluštili mexičtí vědci. Perličkou na tomto objevu je fakt, že tento monarcha není uveden v žádné dynastické linii. Jeho vláda v Toninu trvala pouze čtrnáct dnů, kdy město obléhal nepřítel. Archeologům a historikům se rozluštění identity vládce podařilo díky informacím vytesaných do sochařských fragmentů. Odtajnit ale samotné jméno vládce je pro vědce obtížnější. Prochází proto dynastické linie a zkoumají i nadále nalezené fragmenty.

Starobylé město Tonina

Nástroje z doby ledové

Skupina pracovníku už několik dní pracuje na modernizaci silnice A46 Nottinghamshire (Velká Británie). Během prací narazili na předměty vyrobené z pazourku. Archeologové později zjistili, že se jedná o artefakty pocházející z poslední doby ledové cca 11000 BC. „Předměty se nacházely na konci silnice, kterou vybudovali Římané. Čekali jsme proto, že nalezneme  i artefakty z této doby,“ uvedl jeden z archeologů. V této lokalitě se totiž podařilo vědcům objevit i sídliště z doby železné. Archeologové mají důkazy o lovu či kempování lidí.

Nástroje z doby ledové

Geoglyfy Nazca jsou možná obří mapou obrovských zdrojů vody

Americký výzkumník David Johnson přišel s moderní teorií. Podle jeho tvrzení známé Nazca obrazce souvisí se zdrojem vody. Výzkumník  se přímo domnívá, že geoglyfy jsou přímo jejich mapou. Nazca obrazy se nachází v peruánské poušti asi 200 kilometrů od Limy. Už přes sedmdesát let vyvolávají diskuzi mezi vědci. Samotný Johnson zkoumá obrazce od roku 1990. „Chilská populace znala velmi dobře, kudy protéká pitná voda. Nazca používali ke komunikaci a vzájemně si také lidi dávali ve známost, kde se nachází pitná voda,“ myslí si Johnson.

Geoglyfy Nazca

Lidé se léčili antibiotiky už před 2000 lety

Vědci nalezli ve dva tisíce let starých lidských kostech stopy látky typické pro výrobu antibiotik. „Chemická analýza lidských kostí pocházejících ze starověku prokázala, že lidé pravděpodobně konzumovali tetracyklin, který si přidávali do piva,“ sdělili médiím vědci. Tento objev má být největším důkazem o tom, že antibiotika se vyráběli už mnohem dříve. Oficiálně se totiž jejich výroba datuje od roku 1928.

antibiotika

Archeologové nalezli masové hroby v severním Polsku

Smutný objev si připsali polští archeologové, kteří nalezli několik masových hrobů ze 17. století. Jsou v nich pochování také vojáci. Ti podle archeologů padli během obléhání hradu Golancz. Třetího května 1656 na něj totiž zaútočili švédští vojáci. Ve snaze bránit hrad polské šlechty povstali i rolníci. Osmdesát těl padlých obránců hrad pohřbili právě do nalezených hrobů. Podle archeologů byly mrtvoly do hrobu naházeny bez oblečení a věcí.

Hrad Golancz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru