ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 14. 1. – 20. 1. 2013

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Italský bojovník zemřel na gangrénu, potvrdila exhumace

Známý bojovník Giovanni de Medici zemřel na gangrénu. Doposud si historici mysleli, že zemřel kvůli špatně amputované noze. Byl vůdcem italské renesance. Jeho matkou byla Caterina Sforza, kterou držel v zajetí César Borgia v pevnosti Forli. Dětství proto strávil v klášteře. Jako mladý vůdce velel „nejlepší“ italské armádě složené také z dezertérů a zrádců, kteří se neštítili téměř jakéhokoliv zvěrstva. Jeho tělo společně s pozůstatky manželky Marie Salviati vědci exhumovali od listopadu minulého roku. Hrobku otevřeli v kryptě Medici ve Florencii. Pětadvacátého listopadu v roce 1526 zranila Giovanniho dělová koule. Rozdrtila mu pravou nohu až po koleno. Lékař mu ji amputoval s holení a lýtkovou kostí. Gangréna ale zasáhla stehenní kost, což mladého vůdce zabilo. „Nezemřel kvůli chybě lékaře, jak se léta spekulovalo. Udělal, co bylo v jeho silách,“ přiblížil výsledky exhumace profesor forenzní antropologie Gino Fornaciari.

Archeologie pro hledače s detektory kovů

Archeologové objevili nestarší důkazy o existenci čokolády v severní Americe

Byli skromní zemědělci, kteří bydleli v jednoduchých domech. Žili před dvanácti sty lety v Utahu a měli jednu krásnou zálibu – čokoládu. V této oblasti našli archeologové šest misek, na kterých jsou stopy po čokoládě. Jsou přes tisíc let staré a tím pádem nejstarším objeveným důkazem existence čokolády v severní Americe. Do Utahu byly podle odborníků kakaové boby dováženy z tropických oblastí. Výzkumníci v nalezených miskách vířili vodu, potom ji zanalyzovali pomocí spektrometru. Našli stopy kofeinu typické pro kakao.

Kakao, archeologie a detektory kovů

Hledači s detektory mají štěstí, v Oklahomě vysychají řeky

Hledači s detektory kovu se sjíždí do Oklahomy. Díky velkému suchu vysychá voda v řekách a odkrývá se půda. Místní hledači tak mají „žně“. Detektory kovů nachází vzácné sběratelské předměty. Například pozůstatky zbraní a nepoužitou munici nacházejí se ve vyschlém bahně řeky Hefner, jejíž hladina je nejnižší za posledních šestašedesát let. Mezi časté nálezy patří také staré rybářské návnady, mince, prsteny, hodinky či mobily. Larry Nowlin objevil krabici plnou vzácných amerických i zahraničních mincí, některé pochází z devatenáctého století. „Pravděpodobně ji někdo vyhodil z lodě, stejně jako zbytek nalezených předmětů,“ domnívá se Nowlin.

Písek v řece a detektory kovů

Opuštěné kolonie v Grónsku: archeologové našli stopy Vikingů

Celá staletí si archeologové lámou hlavu nad tím, proč žili Vikingové v patnáctém století v Grónsku. Podle nejnovější studie je zahnaly zpět do domovů ekonomické důvody, a nikoliv nemoc. Na konci desátého až do konce patnáctého století osídlovali pobřeží Dánska, Norska a Islandu. Postavili tam stovky farem a kostelů. Až do teď, mnozí odborníci předpokládali, že konec skandinávské kolonie způsobilo ochlazení klimatu, a tím způsobená neúroda a hladomor. Dánsko – kanadský tým vědců doufá, že tuto teorii může vyvrátit. Provedli výzkum, který dokazuje,že hladomor odchod Vikingů nezpůsobil. Farmáři se totiž rychle přizpůsobil a začali lovit tuleně.  Vracet do Grónska se začala mladá generace, která ve skandinávské kolonii už neviděla svou budoucnost.

Gronsko a Vikingové

Hroznová jádra z prvního století objevena v Toskánsku

Archeologové objevili sto padesát hroznových jader pocházející z prvního století našeho letopočtu, tedy z dob římské říše. Vědci a milovníci vína jsou z nálezu nadšení. Doufají, že se jim podaří získat více informací o římských vinicích, především o vývoji zdejší půdy. Jádra objevili archeologové v Toskánsku poblíž Sieny. Tuto oblast obývali Etruskové a staří Římané.

Hroznová jádra

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pokaždé se dozvím něco nového a fakt zajímavého, ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru