ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 21. 1. – 3. 2. 2013

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Skotští archeologové prozkoumají válečné zákopy

Odborníci na vojenskou archeologii se sjeli do Edinburghu (UK), prozkoumají tam válečné zákopy z první světové války. Místní úřady zatím vyčlenily na výzkumné práce deset tisíc liber. Odborníci prozkoumají podrobně techniku, jakou byly zákopy udělány. A to za pomocí nových technologií. Specialisté z Univerzity Glasgow zároveň posoudí stav zákopů. Společně se Skotskou vládou si přejí, aby byly případně zákopy obnoveny, a sloužily jako připomínka na smutné okamžiky evropských dějin. Z poznatků bádání chtějí vědci vytvořit knihu a metodický materiál, jak postupovat při obnově zákopů.

Irští archeologové

Vědci prozkoumávají nejstarší město Evropy

Dva významné nálezy oznámili na začátku roku bulharští archeologové. Doufají, že získají od státu peníze na další bádání. Jejich objevy totiž přinesly významné poznatky o kultuře a životě mladých a životě raných civilizací na Balkánském poloostrově. Přesně u Černého moře, kde se nacházelo v minulosti první město Evropy – Provadia. Důkladný průzkum lokality bude odborníkům trvat několik let. Archeologové například ví, že lidé už v těchto časech produkovali na Balkánu sůl. Díky tomu získali obrovskou ekonomickou moc. Během průzkumu archeologové nalezli desítky zajímavých artefaktů, například několik zlatých mincí.

Ranné civilizace na Blakánském poloostrově

Zemřelé pohřbívali do květináčů

Vědci z Národního institutu antropologie a historie Conaculta objevili v Mexiku 145 květináčů. Uvnitř se nacházely lidské a zvířecí ostatky. Podle prvních odhadů archeologové narazili na sedm set let starý hispánský hřbitov a archeologické zóně - Cerro de Trincheras. Pro archeology má tato oblast obrovský potenciál. Doufají, že se jim podaří získat výzkumem více informací o způsobu pohřbívání. Pozůstatky v květináčích byly vyčištěné, neobsahují téměř žádné uhlí.

Květiáče?

Britové skenují padesát milionů novinových stránek

Server findmypast.com a britské knihovny spustily unikátní projekt. Naskenují padesát milionů novinových stránek a zmapují tak nově dvě stě let starou historii Velké Británie. Při skenování už narazili na několik nepravdivých článků. Například, že v roce 1935 objevili archeologové pozůstatky krále Richarda III. v troskách kostela Panny Marie v Leicesteru. Zatím je to jen jedna ze zvláštností objevených během digitalizace starých novin. Vědci doufají, že se jich objeví mnohem více.

Digitalizace starých novin

Zlatý poklad je vystavený v Britském muzeu

159 zlatých mincí nalezených detektorem kovu v St. Albans vloni v říjnu si mohou prohlédnout zájemci v Britském muzeu. Je to jeden z největších římských pokladů ve Velké Británii, pochází z období konce římské nadvlády. Solidi objevil hledač na severu okresu, byly rozptýlené na rozlehlém pozemku. Je na nich vyraženo hned několik římských císařů. Zlaté mince používali k velkým transakcím.

Zlatý poklad nalezeený detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

DOBRÝ POČTENÍČKO JAKO VŽDY ;-)

Taky mě praštilo do očí to proč jsou ve Skotsku zákopy z I.světové války. :-)

To moon: zákopů je ve Skotsku spousta, cvičila tam v první světové válce celá anglická armáda.

Edinburgh a Glasgow je ale ve Skotsku a tak bych čekal že to budou Skotští archeologové a taky dost pochybuji, že by na záchranu Skotských zákopů dala Irská vláda jediné euro. Psal jsem Viky ať mi napíše kde má šotka. Myslím, že je to ale více méně jasné, v nadpisu zaměnila Iry za Skoty a pak už to jenom opakovala ;-)

Sedm set let starý hispánský hřbitov v Mexiku je blbost - Amerika byla objevena 1492, Mexiko začal Cortés dobývat až v roce 1519. Čili - Španělé v Mexiku na počátku 14. stol asi nee. Španělé byli navíc katoličtí křesťané, takže pohřeb žehem by patrně neakceptovali - katolíci praktikovali žeh pouze na živých na doporučení inkvizice, své mrtvé důsledně zakopávali do země v celku.V urnách patrně nechybělo uhlí, ale uhlíky - je mezi tím drobný rozdíl, který ovšem googlovský překladač nerozlišuje, pokud tedy nedošlo k zásadním objevům a nezjistilo se , že co indián to uhlobaron. No - kladně hodnotím snahu sdělit něco podnětného ostatním, ale chtělo by to po sobě alespoň přečíst a trochu se nad tím zamyslet. ;-)

to hogofogo: Zajímavý komentář, tak odlišný od většinových poloanalfabetických výkřiků poloanonymů. Tehdejší pojetí společnosti přátel žehu mě zaujalo, bych to zaved zas, pěkně pomalu. Ty zákopy ve Skotsku jsou tradiční, myslím že je jenom chtějí zase připravit pro vítání Angličanů co tam už zase chystaj. Vlastně, je to pořád to staré normansko-saské vítání, akorát to asi nedokončili. Naši současní uhlobaroni virtuální hodnoty by bez kamarádů starých rudochů vůbec nevznikli, tak si myslím, že mohly podobnými schopnostmi vládnout i ti indiáni středoameričtí. S nějakým svým končícím VK zastrčeným v pozadí.

to hogofogo: díky za upozornění. Našla jsem článek přímo z mexických médií a je tam prehispánský. Jinak to není o tom, že bych to po sobě nečetla, čtu to několikrát. Ale pracuju v médiích a denně mně projde rukama spousta zpráv a někdy mně něco v tom množství informací unikne. Je o jako když si po sobě čteš padesátkrát článek a nevidíš po sobě chybu, potom si to přečte kolega a vidí ji hned.

Viky: nic osobního, jsme jenom lidi :-)

Hogofogo: Jasně, chápu :-)

Amerika byla "objevena" mnohem dřívr, než až v r. 1492 Columbusem... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru