ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 31.12.2012–13.1.2013

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Sto padesát hledačů našlo detektory kovu poklad

Obrovskou radost měla skupina hledačů s detektory kovu z anglického hrabství Cheshire. Na začátku ledna se vydali hledat na jedno z místních polí. Objevili poklad. První našli bronzovou sekeru ze střední doby bronzové pocházející z období přibližně 1500 až 1400 př.nl., v hledání pokračovali a narazili na středověké mince spadající do let 800 až 1300 nl., potom také meče, stříbrné přezky nebo nádhernou brož ve tvaru hada typickou spíše pro Střední východ. Pokud artefakty prodají muzeu, dají pravděpodobně peníze na charitu.

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

K císařskému hradu ve Vietnamu patřil propracovaný vodovod

Pozůstatky obrovského vodovodního systému našli archeologové přímo v centru města Hanoj. Je to první podobný nález tohoto druhu ve Vietnamu. Většinu zdejších archeologů objev vodovodu zaskočil. Pochází ze třináctého století, kdy v zemi vládla dynastie Ly. Archeologové objevili pozůstatky vodní nádrže a k ní připojeného tunelu. Vodovodní systém byl součástí obrovského hradu, ve kterém žily vládnoucí dynastie.

Archeologie pro hledače s detektory kovů

Colosseum je počmárané, zjistili restaurátoři

Fragmenty pestrobarevné fresky objevili restaurátoři na známé římské dominantě – Colosseu. Dokazuje to, že památka byla hojně zdobená hlavně v období gladiátorských soubojů. Oborníci tvrdí, že rozluštit nápisy a obrazy bude velmi těžké. Myslí si, že se jedná o erotické motivy. Nacházejí se v místech, které jsou pro veřejnost nepřístupné. Odborníci očekávají, že na Colosseu najdou další fresky. Restaurování totiž potrvá dva roky, náklady podle odhadu odborníků přesáhnou dvaadvacet milionů liber.

Restaurování památek

Archeologové přehodnotili pověry o starých Keltech

Keltové byli dlouho považování za násilnou a barbarskou společnost. Ale nové poznatky z 2600 let starého hrobu nalezeného před třemi lety v Německu naznačují, že starověcí lidé byli mnohem sofistikovanější, než se dříve myslelo. Nedaleko Heuneburgu u potoka našli archeologové pochovanou keltskou princeznu, hrob byl zcela neporušený. Pohřební komora byla vyztužená dubovými trámy, uvnitř se kromě těla nacházely jantarové šperky. Trámy vydržely díky průtoku místní řeky. Kdyby byly suché, nedochovaly by se,“ uvedl německý archeolog Dirk L. Krausse.

Nálezy zlatých šperků detektory kovů

Starověké zlaté mince objevili archologové v Iráku

Iráčtí archeologové našli šestašedesát zlatých mincí, které jsou přinejmenším 1400 roků staré. Nyní jejich pravost prozkoumají vědci v laboratoři. Archeologové je objevili ve městě Aziziyah, které leží sedmdesát kilometrů jihovýchodně od Bagdádu v provincii Wasit. Mnoho archeologických nalezišť v Iráku bylo vyrabováno po invazi vedené USA v roce 2003. Vypleněn byl také základní kapitál Národního muzea.

Nalezy mincí detektory kovů
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc zajímavé a pěkné :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru