ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 5. a 6. TÝDEN

Kategorie: Archeologické zprávy

Několik staletí starý královský dokument restaurují v Anglii

Rozedranou kopii dokumentu ze 13. století nyní zachraňují angličtí restaurátoři. Pro zdejší historii je velmi vzácná.  Dokumentuje první smlouvu omezující pravomoci panovníka vůči jeho, podepsal ji král Jan Bezzemek. Činil pod tlakem baronů a duchovních. Vzácnou kopii dokumentu strčil v 19. století do zápisníku jeden z viktoriánských úředníků. Doposud existovaly čtyři kopie, které byly místěné do Britské knihovny, kde pravděpodobně skončí také další. Na této chybí asi jedna třetinu textu a pochází ze 14. století.

Detektory kovů v praxi
Foto: www.discovery.com

Nejstarší hrob matky s novorozenci prozkoumávají kanadští archeologové

Tým kanadských a ruských výzkumníků vyšetřuje časně neolitický hrob, který nalezli na Sibiři. Domnívají se, že je to doposud nejstarší nález pochovaných miminek – dvojčat, která zemřela při porodu, společně s matkou. Novorozenci měli teprve 36 až 40 týdnů. „Jedná se pravděpodobně o nejstarší archeologicky doložený případ mrtí při porodu,“ uvedla archeoložka Angela Lieverse. Smrt po porodu byla v prehistorickém období zcela běžná. „Všimla si už dříve v archeologické literatuře jednoho případu úmrtí lidských dvojčat. Týkal se 400 let staré pozůstatků dětí ve věku asi 24 týdnů těhotenství, které byly vytěženy z pohřbu v Jižní Dakotě. Nicméně tam nebyla prokázaná smrt novorozenců a matky kvůli předčasnému porodu,“ podotkla Lieverse.

Detektory kovů v praxiFoto: www.discovery.com

Archeologové našli tajnou místnost v Sidonském chrámu

Monumentální prostor objevili archeologové pod chrámem Sidon v Libanonu, jehož stáří sahá až do doby bronzové. Nalezli ho v rámci výzkumu, který provádí kvůli zřízení nového národního muzea, který bude vedle archeologického naleziště. Chrám sloužil nejvýše postaveným lidem. Uvnitř místnosti se nacházely téměř nepoškozené keramické předměty pocházející z Kypru a Mykén. Sloužily k servírování pokrm během slavností v chrámu. Stěny nalezené místnosti byly vyrobeny z monumentálních kamenů do výšky 4,5 m, zatímco podlaha podzemní místnosti je 7,5 m pod úrovní ulice.

Detektory kovů v praxi

detektory kovů v praxi
Foto: www.dailystar.com.lb

Meč nalezený detektorem kovu analyzují vědci

V srpnu 2014 našel hledač detektorem kovu v poli jižně od Trondheimu ve středním Norsku vikingský meč. Vědci nyní zjišťují, kdo byl jeho majitel. Meč se totiž nacházel v hrobu. Vědci tvrdí, že pochází přibližně z roku 950. V hrobě našli také zbytky štítu. Meč byl vyrobený ke kvalitní oceli. Jeho majitel pravděpodobně hodně cestoval. V hrobu totiž byly i pozůstatky kožené kapsy, ve které byly islámské mince. Podle poškození meče vědci usuzují, že muž mohl zemřít v boji.

Detektory kovů v praxi
Foto: www.thornews.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

super clanky....rad si tohle poctu ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru