Brodění s detektorem kovů

Kategorie: Návody na hledání

Jedna z hlavních otázek, kterou si každý adept brodění pokládá, je proč brodit a investovat do téhle zábavy. Okamžitě vytane na mysli – zlato!!  Ano, to je správná odpověď J ! Na plážích jak u nás, tak u moře se nálezy v drtivé většině nacházejí ve formě ztracených zlatých, stříbrných a jiných šperků, dále pak mincí a oblíbených zátek od piva :-).

Můžeme se na to podívat ale i z jiné stránky. Pokud chodíte klasicky pole, lesy a louky, nachodíte mnoho kilometrů. Nálezy typu šperků je na v těchto lokalitách sporadicky. Naopak při brodění, jste na jednom místě, můžete to pojmout i jako rodinný výlet k vodě a navíc se pohybujete v minimálním prostoru.  Ono totiž kvalitně prohledat plochu o rozměru 10 x 20 m není jednoduché. Nehledě na to, že na místě určitě nepotkáte naštvané zemědělce.

Brodění s detektory kovů ve vodě

Takže, co vše budeme k brodění s detektorem kovů potřebovat….

  1. Samozřejmě vhodný detektor kovů, což je bezesporu ten, který nevytopíte vodou. Můžete i částečně použít svůj suchý detektor, ale zde můžete ponořit pouze cívku. Tím jste okamžitě limitováni hloubkou, do které můžete jít. Navíc jistě budete mít i hodně prozvuků a falešných signálů. Oproti tomu detektory kovů pro potápěče se chovají ve vodě stabilně a vody se opravdu nemusíte bát.  O jednotlivých detektorem později v dalších článcích…
  2. Separační nášlapné síto. To je NAPROSTO NEZBYTNÁ POMŮCKA pro vytažení nálezů ze dna zpoza hladiny.  Tvary jsou různé, ale většinou se jedná o nerezový válec s otvory, celé na násadě. Násada nejlépe dřevěná, při odložení síta Vám toto zůstane stát ve vodě. Po lokalizaci cíle síto zašlápnete nohou do podloží (písku) a při vyndávání jím třesete. Vzhledem k otvorům se písek a malý štěrk ze síta odstraní a zůstávají v něm jen větší předměty a cíle.
  3. Ruční separační síto je další typ, můžete použít v menší hloubce, to je tam, kam dosáhnete rukou, aniž by jste se začali topit.  Funguje stejně jako předchozí, jen není na tyči, ale má držák do ruky. Vyrábějí se jak kovová, tak vhodnější plastová. Výhoda plastového spočívá v tom, že s nabraným materiálem můžete projet nad cívkou a tak zjistit, zda se nález v sítu skutečně nalézá.
  4. Hladinová separační síto. Je to vlastně rovné plastové síto obalené po okrajích plovákem. Při vytažení materiálu ho na plovoucí síto vysypete, zatřesete a hned vidíte cíl.
  5. Dohledávací podvodní detektory (Vibra Quatic, Vibra Tector atd). Tyto nám pomáhají klasickým způsobem lokalizovat cíl pod vodou.
  6. Drobné nářadí, od malých plastových lopatek až po různé háčky nebo udělátka co dům dá a mysl napadne.
  7. Nesmíme zapomenout také na tepelnou ochranu těla.  Pokud se zrovna nebrodíte na břehu teplého moře nebo uprostřed parného léta u nás. Voda totiž odvádí teplo z lidského organismu až 25x rychleji než vzduch a proto je nutné se chránit. Můžete použít rybářské brodící vysoké holínky, nebo se inspirovat u potápěčů. Neoprenové či suché obleky Vám pomůžou k tomu, abyste se cítily jak v suchu, tak i v teple. O těchto oblecích v dalším díle o potápění s detektorem kovů. Nezapomeňte ani na obyčejné a většinou velmi levné (pár stovek) neoprenové rukavice.

A jak vlastně na techniku brodění?

Nejdříve je třeba konstatovat, že každý brodič si vypěstuje určité vlastní postupy, které vycházejí ze zavedeného základu, přidaných technik a pomůcek z praxe. Od držení síta až po čtvercování dané lokality.  Neexistuje totiž standardizovaný oficiální postup J Je třeba to říci hned na začátku, v následujících řádcích a v přiloženém videu na konci Vám nabízím vlastní vyzkoušené a ověřené postupy.  Vyzývám i ostatní zkušené brodiče, aby v diskuzi předali svoje poznatky k technikám a pomůckám.

Pro každou lokalitu také zvolte vhodné nástroje, jinak se těží v písku a jinak v jílovitém rybníku nebo řece plné kamenů.

Po přípravě pomůcek a kontrole jejich těsnosti proti vodě (detektor, oblek, dohledávačka..) je dobré začít třeba od břehu. Jděte podél břehu vodou tak, abyste detektorem obsáhli max 1 metr plochy.  Všímejte si především „šustů-hraničních signálů“. To proto, že většina šperků (zlato, stříbro..) se pískem propadají téměř mimo dosah. Je to stejné jako na rýžovací pánvi, nahoře zůstává voda, poté písek a až dole je zlato. Máte čas, buďte pečlivý. Každý lepší signál si ověřte a zkuste vytáhnout. Někdy budete mile překvapeni…J Po ujití dané délky plochy postupte dále do vody a jděte zpět. Takto až do doby, dokud budete BEZPEČNĚ STÁT V HLOUBCE. Nemám zájem potkávat utonulé detektoráře pod hladinou v kompletní výbavě :-)

Při  brodění v řece dávejte pozor na klasické nebezpečí…, zaklínění se, uklouznutí, podražení a víry ve vodě. Vzhledem k proudu, síle vody a klouzavosti podloží důrazně doporučuji hledání min ve dvou, spíše ve třech osobách. Do řeky jsou mezi pomůcky nejvhodnější háčky, páčidla na kameny,  špičaté motyky a plastové lopatky pro dohledávání . Za velmi ceněné nálezy se považují kamery typu GoPro, které veselé vodácké party nechávají na dně po „udělání se“ ve šlajsně. Jako přidanou hodnotu tohoto nálezu určitě oceníte poslední záběry nad vodou – postupné naklánění se, křik a jednotlivé, neopakovatelné mimické výrazy vodáků. :-)

Nálezy detektorem kovů
Odpoledne s detektorem ve vodě

Zpět ale k brodění… Pár věcí, které jdou hlavou…

Drobný poznatek z praxe říká:pokud se Vám signál neustále přemísťuje, je to vznášející se alobal nebo víčko plechovky.

Hledejte tam, kde předpokládáte nálezy, což je u různých vodních atrakcí, tam kde si hrají maminky s dětmi, kde se rychle svažuje dno a lidi se rozplavávají atd.. .

Nestyďte se nastoupit se svojí výbavou přímo mezi koupače,  zatím jsem se setkal  jen s pozitivními ohlasy, vždy vyvoláte svou přítomností malou senzaci a oživení dne.

Pokud používáte potápěčskou masku pro vizuální kontrolu pod hladinou, nezapomeňte, že předměty se pod vodou zdají o 1/3 větší a ¼ bližší. Pro dýchání pod vodou s ponořenou hlavou používejte dýchací trubici neboli šnorchl.

Závěrem lze říci, že brodění se postupně stává rovnocenným partnerem klasického detektorování, případně je vhodnou a vítanou změnou.  Zkuste ho také!

Milan Ais, www.xdive.cz – specializovaná pobočka lovce pokladů
Autor, technický potápěč se věnuje zakázkovému hledání pod vodou s detektory kovů

Jak na to brodění s detektorem

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajimavy.Dobra prace

Letos jsem to v létě párkrát zkusil.Sundal jsem si jednotku a dal si jí na pásek kolem krku.Mohl jsem tak maximálně abych měl vodu trochu nad pas.Našel jsem 2 prstýnky,15 mincí,2 přívěšky a samozřejmě i rybářský olůvka.Dohromady za cca 2,5 hod.Celkem mě to bavilo ale nejhorší byl strach o detík který není na vodu stavěnej ;-).

PARÁDNÍ ČLÁNEK = za mě veliký poděkování.
čte se to jedním dechem.

JJ super. Ako sme sa rozpávali, že by som si to chcel skúsiť to platí a aj ako sme sa predbežne dohodli, že keď prídeš na moravu tak by som dobehol. :-)

Já letos zkoušel brodění jen tak slabě nad kotníky a taky to bylo fajn, ani mi nevadilo, že ještě byla zima, ale jelikož byla slabá, tak sem se tím máváním a kopáním zahřál. Jen ručičky trochu pálili mrazíkem. Ale bylo to fajn, už se těším, až ten rybník zase vypustí a budu vymýšlet, jak se dostat zase trochu hlouběji. Jinak nálezy byly parádní, desetikrejcárek, stříbrnej prstýnek, spousta komančů a jiné blbůstky

Díky , že se to líbí... To keksos1: Neboj, nezapomínám, jen to může trochu trvat ;-)

Bylo by fajn kdyby nějaký výrobce dokázal vyrobit univerzální vodotěsnej box pro detíky které mají sundavací jednotku(např C.scope,tesoro lobo nebo xp).Stačilo by jen do 2 m ale bylo by to určitě velmi zajímaví.Já jsem chodil z jednotkou kolem krku a to sem se bál když jsem šlapal po kamenech kde stačilo blbě šlápnout a kryt proti dešti by mi byl k ničemu ;-)Jinak jsem přesvědčený že by mě to moc bavilo(neopren,boty i rukavice mám) ale kde vzít na další detík :,-(

Musím přiznat, že po shlédnutí videa se mi to hledání jeví dost nekomfortní. Nemám na mysli zimu, mokro apod., nýbrž to že jakoby někde něco pořád překáželo. Dohledávačka, síto a dokonce i detektor. A k tomu ještě ten stížený pohyb pod vodou. Nebýt videa, asi bych si to neuvědomil. Ale neva, i tak to vypadá skutečně zajímavě. Jsem zvědavý na další díl.

To jiva: To by bylo fajn, ale i v článku jsem předeslal, že detík, který není určený do vody se nemusí ve vodě dobře chovat:-( Takže tu nejde jen o těsnost ( znám pár potápěčů, kteří vyrábějí case třeba na foťáky), ale taky o čitelnost signálů a práci s detíkem. Jestli vše dobře dopadne, bude malé překvapení s detíkem pod vodu:-) Ale o tom se ještě bude jednat....

To Eduard : Nekomfortní je video, to s Tebou souhlasím, že to tak může vypadat. Ale do videa jsem se snažil pro ukázku vzít téměř vše na sebe, aby bylo jasné, jak se s jednotlivými pomůckami pracuje. Standart je detík a nášlapné separační síto. Nic v základu víc nepotřebuješ... Zbytek vždy řešíš až na místě, jestli si to vody pro Tvé pohodlnější hledání něco přibereš navíc... Taky je to o uklízení si věcí a pořádku na opasku, prostě si to vychytat :-D

casey: jasne v poho. Času mám mrte ;-)

jé konečně něco co potřebuju mam v jednom rybníce cely hakl poradíte co mam dělat kde se dá pučit detektor do vody nebo nákého kolegu co to má :-)

Parťák s detíkem do vody , moře , rybník , jezero . Jsem z Prahy . Tomhorn81@seznam.cz

Já chodím do vody asi 9 let ,každý rok v létě ,mám neopreny na teplou i chladnější vodu a asi 4 písáky v okolí a každý rok prodávám zlato cca tak za 10000,- a stříbra najdu průměrně 1/4 kg no a mince -platné i neplatné ,chir ocel ,tak 2kg ,ta je teď moderní no a šmuky. Jelikož mám deuse ,tak můžu do vody až po krk ,jen hlava čouhá. Taky jsem se potápěl s lahvema (s deusem) cca 2 hod v 6-8mi metrech ,ale to byly jen olova a různé odpadky. Nejvíce nálezů je ve vodě po kotníky -tam každý otřepává vodu (prsteny) a po prsa kde blbnou všichni a občas odpadne náušnice,řetízek,náramek ,prsten a mladí ,co si koupí pivo , zbytek peněz do kapsy bermud a hrrr do vody , pak je to paráda, jen musí být teplo a dostatek lidí ve vodě. Jo a nevynechávám ani pláže na suchu , taky peníze i šperky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru