C-Scope CS6MXi - test který vyšel v časopisu Searcher [test ]

Kategorie: Detektor kovů C.Scope CS6MXi

C-Scope CS6MXi

Tento měsíc jsem testoval nový přístroj od firmy C-Scope. Značku znám již od konce 70. let. Vysoká frekvence, rychlé obnovení, tři tóny, celokovový CS6MXi je skvělým doplněním jejich výrobní řady. V porovnání s obdobnými top deseti profesionálními detektory na současném trhu, ale stojí mnohem méně!

Ovládací box detektoru kovů C.Scope CS6mxi

Vybalení

Při vybalování detektoru jsem byl okamžitě ohromen robusním provedením kontrolního boxu. Obrovské chromové šrouby vyvolávají pocit až netušené kvality. Okamžitě mě napadlo: „Tenhle přístroj musí být nezničitelný!“
Sestavení detektoru probíhá dle obvyklého postupu. Nejprve se spojí dva díly vodící tyče, připevní se cívka ke spodní části vodící tyče a zajistí.přiloženým šroubem a maticí. Po té se zasune ovládací box do konstrukce na horní tyči až zaklapne na správné místo. Kabel sondy by měl být ovinut kolem vodící tyče tak, aby volně nevisel na sondu, a zapojí se do zadní části kontrolního boxu (zacvakne ve správné poloze). Byl jsme schopen sestavit tento skvěle zpracovaný detektor za méně než dvě minuty.

Ovladače

Detektor má pět otočných ovladačů a jednu páčku, která slouží k ovládání pinpointu.
Ovladačem citlivosti (SENS) se zároveň zapíná detektor. Pokud je ovladač otočen plně proti směru hodinových ručiček, je v pozici vypnuto (OFF). Pokud jím otáčíte po směru hodinových ručiček, citlivost se zvyšuje.
Ovladač Iron Volume (IRON VOL) slouží k ovládání hlasitosti nízkého tónu odpovědi na železo, zatímco ovladač Disc Volume (DISC VOL) ovládá hlasitost tónu odpovědi na neželezné předměty (střední a vysoký tón).
Ovladač diskriminace (DISC) upravuje předěl mezi vysokým a středním tónem. Dokonce při diskriminaci nastavené na maximum, detektor zaznamená úlomek penny. Upravuje audio odpověď z vysokého ke střednímu tónu. (pokud je nastavena na 5 a více).

Ovladač je používán ke kontrole odezvy na neželezné předměty, vytvářející falešné signály například na koks, kdy se tón změní na střední při nastavení na 3. Při dobrém nastavení jsou všechny chtěné cíle hlášeny vysokým tónem a nechtěné oznamovány šuměním středního tónu a železné cíle nízkým tónem.
Poslední ovladač slouží k odladění vlivů země (GROUND), a pokud je otočen plně proti směru hodinových ručiček, nastaví se do pozice AUTO.

Test detektoru

Poslední přístroj od C-Scope, který jsem testoval byl CS3MX. Jeho výkon byl tak trochu limitován tehdy nevyměnitelnou 8“ cívkou. Nynější přístroj má velkou eliptickou cívku, která není napevno spojena s přístrojem, takže je možné cívky dle potřeby měnit.
Práci s detektorem jsem začal jsem při nastavení diskriminace na 3, Iron a Disc Volume na 10 a odladění vlivu země na AUTO a citlivosti na 8. CS6MXi zaznamenal každou minci do hloubky 10“ (25 cm). „Působivé bylo, že jsem nalezl zlomek čtvrt penny mezi železnými předměty.

Testování

Do rukou se mi dostal tento detektor těsně před krátkou víkendovou dovolenou v Suffolku v Anglii. Pozemek kolem farmy, kde se ubytovávám, je bohatý na ražené stříbrné úlomky mincí. A tak se snažím alespoň na dva víkendy během roku je sem přijet hledat. Nejlepší úsek je kousek za hlavním statkem, terén se zde pozvolna svažuje asi 300 m do hlubokého příkopu. Půda je plná drobných hřebíků, proto dříve byly detektory s možností rychlé obnovy nelepší volbou.

Jakmile jsem přišel na toto místo, začal jsem s detekcí. Asi po deseti krocích detektor poprvé vydal odpověď na cíl – jasný vysoký tón. Kopal jsem pár centimetrů a byl jsem odměněn děravou commenwealthskou penny. Pokračoval jsem ve hledání a nacházel další mince, a po osmi hodinách jsem nalezl 8 ražených mincí.
Detektor CS6MXi byla radost zde používat. Dává dobré obousměrné pozitivní odpovědi. Nicméně jsem odkryl i pár kousků koksu, i když jsem si jistý, že jsem předem věděl, co vykopu. Železo problém nedělalo, kromě několika podkov, jsem nic dalšího nekopal.

Dále jsem se rozhodl vyzkoušet detekci v náročných podmínkách místa dávného románského osídlení, doslova pokrytém tisíci románských hřebíků, včetně některých klamných cvočků (kováků), na které reagují jiné detektory falešnými signály. Je to místo, kde je náročné získat alespoň nějaký pozitivní signál. Myslím, že se to stává všude tam, kde chcete kopat mince a zároveň ponechat všechny železné předměty...A jak jde čas, je to složitější a složitější.

Začal jsem pracovat s CS6MXi a brzy jsem získal malé úlomky olověných korun. První románskou mincí byla malá minim. A rychle následovaly další dvě na dalších 10 metrech. Opět jsem byl ohromen, jak jasné odpovědi na cíl detektor dává, spolehlivé a opakovatelné.
Detektor pracoval za mě, od člověka vyžaduje minimum analýz. Pouze jsem mával a kopal, když vydal signál. Po třech hodinách jsem prohledal velké území a nalezl 22 románských mincí, nějaké zajímavé artefakty, včetně tří broží. Což je, co si pamatuji, více než kdykoliv předtím v tak krátkém čase.

Nálezy detektorem kovů CS6MXi

Jako poslední místo pro vyzkoušení detektoru jsem zvolil velkou farmu v Chilternsu. Nikdy se zde nehledalo, tak jsem byl požádán, abych jako první to zde prohledal. Většinu území pokrývají travnaté pastviny pro ovce a skot. Rozhodl jsem se, že zkusím rychle prohledat co největší prostor, abych tuto zemi poznal. Soustředil jsem se na kopání jasných mělce uložených předmětů. A brzy jsem shromáždil pěknou sbírku mincí, které jsem nalezl především kolem pěšinek křižujících pastviny.

Nálezy detektorem kovů CS6MXi

Na vršku přehlížejícím okolní krajinu jsem nalezl místo, které mohlo sloužit k pořádání pikniků. Tak jsem se pustil do pečlivého prohledávání. A opravdu jsem brzy začal objevovat starší mince, včetně pěti stříbrných.

Závěr

Hodnocení detektoru časopisemTěžko seženete za stejné peníze detektor takových kvalit. Je velmi citlivý na malé ražené stříbrné mince, a je skvělou volbou pro všechny pátrající po pokladech z doby románské a středověké. Disponuje rychlou obnovou, čímž umožňuje uživateli rychle prohledat území. Měl by to být skvělý detektor i pro závody, nebo na prohledávání neznámých ploch s cílem, co nejdříve nalézt ta nejlepší místa.
Tovární provedení je excelentní, a jak jsem již zmiňoval na začátku, dává pocit nerozbitelnosti. Je to velmi dobře vyvážený detektor. Pokud je váha pro vás velký problém, můžete umístit jednotku na opasek nebo pod loketní opěrku.

Jediná věc, kterou jsem si nebyl jistý je klip pro cívku a konektor. Během testování jsem s tím neměl žádné problémy, pouze to neladí s celkovým dojmem dokonalého stroje.

Je to skvělý detektor, který bych rád vlastnil jako hlavní přístroj pro hledání v železem zamořených oblastech. V dnešní době je velmi vzácné setkat se s dokonalým přístrojem za průměrnou cenu.

Gratuluji C-Scope!
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám cs3, cs6 bude moja ďalšia húlka :)

Na závody moc není - dvě CS6 vedle sebe se hrozně ruší. Jinak s autorem plně souhlasím.

Mám tenhle detektor a jediné, co mi vadí, jsou občasné prozvuky v trávě nebo s velkou citlivostí kolem sloupů el. vedení. Ale nemůžu ho nějak extra vychvalovat, protože před ním jsem měl jenom garreta 250, takže nemůžu pořádně srovnávat. Oproti garretovi lepší je, to zas jo :-D ;-) Mohl by někdo napsat, jaké má zkušenosti s tou větší cívkou? Už dlouho nad ní slintám, ale trochu se bojím, aby to nebyly jenom vyhozené peníze. Pokrýt větší plochu příliš nepotřebuji, to se dá vynahradit delší procházkou. Hlavně bych ocenil větší dosah, případně omezení těch prozvuků... Kopu hlavně na poli, takže mi větší díry zase tolik nevadí...

Zdarec. Zaznamenal jsem zde na stránkách různé postřehy. Já jsem jí koupil a vím své. Menší cívka řvala jak kráva při doteku s trávou a hodně propípávala za jasného počasí i u el. vedení. Nasadil jsem velkou, vlezl jsem do vysoké trávy, citlivost dal na plné kule a : TICHO. Už jsem takto hledal i v listnatém lese porostlém proutky mladých stromů. "Kosil" jsem to a pohoda. Zatím mi trochu blbla jen jedou a to před vánoci, kdy byl sníh, ale jen velmi málo. A to opravdu chodím na plnou citlivost. Určitě je větší dosah a ten záběr se taky ocení. Je pravda, že některé tóny u různých věcí se trochu změní, ale to se dá zase naučit. Jinak zkoušeno s GM 4 a v klidu se vyrovná, ba i předčí.

Nazdárek, mám CS6 rok a něco a naprostá spokojenost. Chodím jen s velkou cívkou a sbírám malá AGčka. Jak píše dodojar jak je sníh tak také mám problémy. A pak když je načechraná zem tak také ji neumím odladit neb naposlouchat, ale jinak super mašina za fajn prachy.

Určitě s velkou cívkou. Detík se stabilizuje. Dosah jsem neporovnával, ale podle hloubky děr mi to stačí až až. Citlivost na malé předměty přitom zůstala. Musím říct, že při prvním hledání (cca 6 hodin) s velkou sondou jsem váhu docela cejtil, předloktí se ozývalo. Při dalším hledání jsem vodící tyč posunul o jednu díru ( v mém případě na poslední) a trošku změnil styl luxování, vzhledem k váze. A dobrý. Zvykl jsem si, ruka nebolí ani po sedmi hodinovým šmrdlání. Stejně tak se změní vyvážení, nijak rapidně, ale to jsou věci na které se dá normálně přivyknout. Rozhodně převažují klady nad zápory. Jinak je naprosto spolehlivý, určuje a separuje naprosto s přehledem. Jak se naposlouchá, těžko hledá konkurenci, samozřejmě ve své kategorii. Nelituji.

Mě základní sonda nikdy nijak nestabilní nepřišla. U nové verze se pak už s podobným problém nikdy nikdo neozval. Osobně si myslím že vše bylo pouze o novém přívodním vodiči u sondy ;-)

Jinak, když už tu máme zavedenou tu GM 4, tak u ní mi chybí dobře rozpoznatelné rozlišení malých alobalových kousků a potom pípání těch hornin. Někde je mazec a člověk si vůbec nezahledá. CS6 tyto šitry vůbec nezaznamenává. Opačně je zase ma GM4 dobré regulování hlasitosti, to mi u CS6 chybí a samozřejmě jak píšete, tak ta váha. Je hodně poznat cestou do kopce. Jsem ale spokojen.

Souhlas s dodajarem, ovládání hlasitosti je pro mě také důležité, sluchátka tak leda v zimě místo čepice,
v létě se mi zapařují uši :-D. Skutečně nechápu, proč i drahé analogy to nemají, kdysi jsem měl
Bounty Hunter Tracker II a i tento v podstatě dětský a laciný detektor měl zvláštní knoflík volume.

Porovnáváni GM4 a CS6 je opravdu dost časté. Jsou to dva nejvýraznější analogové detektory součastnosti. Oba detektory mají hodně do sebe a jsem rád že oba používám ;-)

CS6MXi používám bezmála 2 roky. Zpočátku mi vadila nestabilita a prozvuky se základní cívkou. Potom jsem cívku reklamoval v Jílovém, Elmara mi poslal jinou, ne novou ale opravenou, od té doby to byo celkem v pohodě, na větší citlivost jsem si brzy zvykl. Před rokem (??přibližně, přesně nevím) jsem koupil velkou cívku - a naprostá pohoda. Klid, bez prozvuků, výrazně hlubší dosah...no prostě tenhle detík s velkou cívkou se posunuje minimálně o jednu třídu výš. Ale tohle už jsem napsal několikrát v příspěvcích či jiných vláknech. Velkou cívku DOPORUČUJI naprosto jednoznačně. Ae pozor, střední cívka je také nezbytná - na poli v oranici nebo tam, kde je moc železného bordelu.
Co se týká váhy, no to je bolest, jediná chyba tohoto detíku. Ale s tím nic nenaděláme, buď budeme chtít špičkovou separaci a prvotřídní detík za cenu námahy a bolesti ruky, ramene a zad a nebo si jeho výhody odpustíme a budeme podstatně víc kopat nechtěné věci s jiným, lehčím detíkem.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru