Databáze „nálezů“ se plní, v Twynholmu našli detektorem 300 mincí

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Gus Paterson a Derek McLennan jsou dlouholetí kamarádi, kteří společně chodí hledat s detektory kovu. Před vánočními svátky objevili nedaleko  Twynholm (Velká Británie) stříbrné mince. Místo nálezu prohledávali archeologové. Nakonec se dohromady našlo 300 mincí. Místní obyvatelé mluví o nálezu jako o pokladu. „Už dlouho jsem tušil, že na poli, kde jsme byli hledat, se skrývají vzácné předměty,“ uvedl McLennan.

Nálezy detektorem kovů
Foto: www.bbc.co.uk

Hledači se vydali na tradiční procházku, když zrovna nebylo dobré počasí. „Hledali jsme asi pět hodin. Bylo brutálně hnusné počasí. Hlavně silný vítr byl nepříjemný. Na první dvě mince narazil Gus,“ popsal McLennan. Mince pochází ze středověku. Nyní je zkoumají odborníci.

V databázi „nálezů“ je už téměř milion artefaktů

Mezi území ve Velké Británii, kde hledači s detektory kovu našli nejvíce nálezů, se podle nejnovějších informací řadí Lincolnshire. Vyplývá to z databáze PAS, kam mohou lidé registrovat artefakty. Od roku 1997 tam hledači přihlásili skoro milion nálezů. „Většinou se nejedná o žádné bezvýznamné věci, ale naopak o velmi vzácné předměty. Pomáhají k poznání života našich předků. Pro archeology není ani tak důležitý samotný předmět jako místo, kde ho dotyčný hledač našel. Může oborníky přivést například k zaniklé vesnici,“ píše se ve výroční zprávě Britského muzea k databázi PAS.

detektor 
Zdroj: www.thejournal.co.uk

V roce 2005 například hledač Tom Redmayne našel detektorem kovu středověkou minci. Pochází z období vlády krále Jindřicha I. Redmayne ji objevil na poli v Herefordu a nález řádně přihlásil do databáze PAS. „O archeologii jsem se zajímal už jako malý chlapec. Když jsem začal hledat s detektorem kovu a našel jsem vzácnější předmět, začal jsem se zajímat o místo nálezu. Po vzniku databáze PAS tam zaznamenávám téměř všechny artefakty, co jsem našel. Věřím, že propojením informací o jednotlivých nalezištích můžeme vybádat významná zaniklá místa,“ doufá Redmayne.
Před padesát tisíc nálezů registrovaných v PAS pochází z Lincolnshire. Nejstarší je pazourek pocházející za paleolitu. Jeho rozměry jsou 38 x 17 milimetrů.
Nálezy detektorem kovu 
Zdroj: www.finds.org.uk
Slavná databáze pokladů je na internetových stránkách www.finds.org.uk.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-)

super čtení))

Krása :-OJak u nás v čechách 8-)

To Wafen: to je věc úplně normální, stačí se podívat tady na LH. Databáze má již takřka 80 000 tisíc nálezů. Naplno funguje rok. Na žabomyší tahanice není čas. Spolupracujeme s AUAV a jde to i bez nějakých velkých řečí. ;-) Ono to chce prostě jenom ignorovat všechny, co mají stále plná ústa toho proč by to jít nemělo 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru