Dopady meteoritu na území ČR

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Meteority vždy dopadaly, dopadají a dopadat budou na naši planetu jménem Země. Jedny jsou větší jiné menší, mají rozdílné složení, tvar i barvu, ale jedno mají všechny společné. Našeptávají nám cenné informace o naší Sluneční soustavě před miliardy let. Ve správných rukou mohou posloužit jako "okno" do minulosti.

Můj zájem o tyto tělesa se ještě prohloubil, jakmile jsem na vlastní oči viděl průlet meteoru atmosférou a nebyl to nikdo jiný než Meteorit Morávka

Dne 6. května roku 2000 ve 14 hodin v okolí vesničky s názvem Morávka dopadly úlomky meteoritu. Dostal název Morávka, podle obce blízké k místu dopadu. Meteorit je těleso kosmického původu, které proletělo zemskou atmosférou a dopadlo na zem. Po celém světě bylo nalezeno mnoho meteoritů, ale jen málo z nich se může chlubit titulem "meteorit s rodokmenem". Takové označení mají jen ty meteority, u kterých se dala určit původní dráha ve Sluneční soustavě, před srážkou se Zemí.

Mapka

Dopadová oblast meteoritu Morávka. Červeně vyznačená místa nálezu meteoritů.

Jedním z nich je i Morávka. Meteorit Morávka byl tak jasný, že byl jeho let atmosférou viditelný i za bílého dne (pamatují si to jako včera, když se z nenadání na obloze zjevil padající, ohnivý předmět doprovázený výrazným "hromobitím" zakončeno explozí, která značila jeho rozpad v atmosféře). Původní dráhu meteoritu určili vědečtí pracovníci Astronomického ústavu AV na základě 3 videozáznamů pádu tělesa a doplňkových svědectví. Stáří horniny meteoritu Morávka se později v laboratoři ukázala být čtyři a půl miliardy let. Odhaduje se, že původní těleso mělo hmotnost přibližně jeden a půl tuny. Většina hmoty se při průletu zemskou atmosférou vypařila. Vědci odhadují, že mohlo dopadnout až 100 kg meteoritů. Zatím se podařilo najít 6 kusů o celkové hmotnosti 1,4 kg. Většina však dopadla do těžko přístupného terénu.

Meteority

Meteorit Morávka samozřejmě není jediným exemplářem na našem území. Přikládám stručnou tabulku meteoritu nad 1 kg váhy nalezeného materiálu:

Jméno

Lokalita

Rok dopadu

Váha nalezeného materiálu

Alt Bela

Severomoravský

1898

4 kg

Bohumilitz

Jihočeský

1829

59 kg

Braunau

Východočeský

1847

3 kg

Elbogen

Západočeský

1400

107 kg

Lissa

Středočeský

1808

12.8 kg

Morávka

Severomoravský

2000

1.4 kg

Opava

Severomoravský

1925

14,3 kg

Přibram

Středočeský

1959

5.56 kg

Stannern

Jihomoravský

1808

52 kg

Tábor

Jihočeský

1753

7.54 kg

Teplá

Západočeský

1909

17 kg

Tieschitz

Severomoravský

1878

28 kg

Ústí nad Orlicí

Východočeský

1963

1.27 kg

Vicenice

Jihomoravský

1911

4.37 kg

Wessely

Jihomoravský

1931

3.75 kg

Zebrak

Středočeský

1824

2 kg

Zdroj: http://www.lpi.usra.edu/meteor/metull.php

* na této webové stránce naleznete další podrobnosti nejen o uvedených meteoritech, ale i přesné místo jejích dopadů (pozor jen přes služku Google Earth).
Mnoho zdaru při hledaní těchto návštěvníku z vesmíru. Kdo se bude pyšnit titulem český Rob Ellis? A kdo že to je...? Rob Ellis je největším sběratelem meteoritů na světě. Strávil třináct let hledáním meteoritů. Na lov vyrážel s detektorem kovu. Jeho odkaz na první pohled vypadá jako nic neříkající sbírka hornin. Opak je však pravdou. Skot je totiž zarytým hledačem meteoritů. Jeho sbírka už čítá na tisíc kusů, které našel detektorem kovu .... Ale o tom třeba příště .....

ArBi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

K uvedeným dopadům mohu ještě za Archeo LP uvést Benešovský dopad, jehož hledání jsme se s úspěchem zůčastnili. Nemohu ael uvést celkouvou váhu nalezených úlomků. Bolid dopadl v roce 1991, na šest sekund prosvítil oblohu tak, že bylo vidět jako za plného slunečního dne. Reportáž českého rozhlasu o tomto výzkumu si můžete poslochnout na této adrese:

http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/bolid-benesov-vydal-tajemstvi-video--1061668

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To: Station2381
Dobrý postřech a díky za doplnění funkční adresy.

Já zase doplním dopadem meteoritu ve Zlíně,jelikož známému prorazil kapotu u auta a pod kapotou chladič ;-)

Pěkně... ;-)

Dopad ve Zlíně? To fakt, nebo po sobě jenom kluci házeli kamením? :-D

Kousek od Zlína-Sazovice dopadl 28.6.1934 kamenný meteorit-chondrit o váze 0,41198 kg ve vzdálenosti několika desítek metrů od 3 nálezců.Vytvořil jamku o hloubce 0,5 m a dnes se nachází V Moravském zemském muzeu Brno.Jinak věřím jen informacím , které mám možnost si ověřit. ;-)

Kousek od Zlína-Sazovice dopadl 28.6.1934 kamenný meteorit-chondrit o váze 0,41198 kg ve vzdálenosti několika desítek metrů od 3 nálezců.Vytvořil jamku o hloubce 0,5 m a dnes se nachází V Moravském zemském muzeu Brno.Jinak věřím jen informacím , které mám možnost si ověřit. ;-)

Ano, na naše území dopadlo více meteoritu, než je uvedeno v tabulce. Vypsal jsem, ale jen ty u kterých se podařilo dohledat množství větší než jeden kilogram. Všechny jdou dohledat na této adrese: http://www.lpi.usra.edu/meteor

Jojo, věřím že to padá pořád ;-) Ale nevím jak to bude s tím Alexovým známým, taky už je to pěkná doba od roku 34 :-D

Taky se mi to s tím Alexem nezdá, ale třeba mluví pravdu ;-)

No meteority opravdu nepadaly jen v r.34..Toto se událo před dvěma lety,ale abych prokazoval pravdu vyhledáváním známého,..fotkami atd...to mě za to nestojí.Berte to jen jako info o kterém si může každý myslet co chce..a že se neuvěřitelné náhody dějou..to určitě nikdo nepopře ;-)

Na silvestra buď 1993, nebo 1994 již za tmy jsem šel s jednou holkou po zamrzlém dně vypuštěného branžežského rybníku, když v tom jsme si všimli, že od východu, nad jižním okrajem rybníka letí směrem na západ cosi , co jsme ještě neviděli. Jasně to zářilo, mělo to ohon, pohybovalo se to rychlostí šířky palce natažené ruky za vteřinu. Taky z toho odpadávaly kousky, které rychle hasly. Nejvíce nás zaujalo, že se to odehrálo v naprostém tichu. Ani s odstupem žádný zvuk nedorazil. Předmět letěl zdánlivě vodorovně neměnnou rychlostí až zmizel za vzdáleným lesem. Zírali jsme, co to jako mělo být, ale v době před internetem byl zcela neřešitelný problém, dopátrat se jakékoliv relevantní informace. Až po letech jsem v TV viděl (dnes již velice profláklé video) z nějakého stadionu v USA, kde během zápasu to samé proletělo také. Zcela potichu a nic se nestalo. Byl to pořad o meteoritech a komentař zněl- příliš rychlý meteorit, který se pod ostrým úhlem odrazil o atmosféru. Jsem přesvědčen, že jsme viděli to samé. Bohužel i přes možnosti všemocného internetu současnosti se mi nepodařilo dopátrat nic o nedopadnuvším meteoru v tomto datu. Škoda...

Meteority na naše území dopadaly a dopadat budou,zkuste toto,kdo bydlí v rodinném domě,spláchnout střechu vodou nebo počkat až pořádně zaprší a dát kyblík s magnetem pod okap,uvidíte kolik se jich přichytí na magnet,myslím že pár kousků určitě. 8-)

mitom07: Dobrej nápad, zkusim to. I kdyby se na magnet něco chytlo, tak to nemusí pocházet z vesmíru ale ze zrezlý antény, okapu... :-)

Ahoj. Chtěl bych se vás zeptat jestli někdo nevíte přesnější místo dopadu meteoritu ve Vicenicích. Bydlím kousek tak by mě to zajímalo =) Děkuji

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru