Doplňkové sondy pro detektory kovů [recenze]

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Zažil to takřka každý hledač, jakou sondu si koupit ke svému detektoru, když se zdá, že ta základní není úplně vždy to pravé.  V současnosti jsou na trhu 3 velcí výrobci sond (DeTech, Coiltek a Nel) a na jejich "obrobky" se budeme v článku soustředit.

Prvním a základním kritériem by pro každého měl být účel použití. To by se dalo rozložit do 3 základních skupin:
 
1. Honíme hloubku
2. Chceme skvělou separaci
3. Chci nejlepší universální sondu na trhu, dostupnou pro můj detektor

Hloubkové sondy

Tak jako všude na světě i u nás hledači stále hledají něco, co půjde ještě hlouběji. Výrobci na to slyší a přináší řadu hloubkových sond. V mnoha případech jsou to doslova neskutečné koláče a pohyb v terénu je s nimi, mírně řečeno obtížný. Obecně se dá říci, že většina sond s velikostí nad cca 40 cm je už pro každodenní hledání nevhodná, jelikož to pravděpodobně nevydrží Vaše záda.
 
Kde se tyto sondy dají používat? Odpověď je jednoduchá, všude tam, kde to jak terén, tak množství železa dovolí. Je jasné, že v hodně členitém terénu je podobná sonda většinou spíše nevýhodou. Také v lokalitách s velkým množstvím železa je použití takové sondy takřka k ničemu. I když se bude jednat o velice povedenou velkou sondu, fyzika je neúprosná a separační vlastnosti jsou ve většině případů pouze podprůměrné.
 
Tyto velké sondy dnes vyrábí všichni tři hlavní světoví výrobci doplňkových sond. Jejich nejlepší kousky si zde seřadíme:
 
Sonda Detech S.E.FDeTech: Firma v současnosti vyrábí několik sond S.E.F, které lze označit za hloubkové. Největší sondou je S.E.F 53x43 cm, která se vyrábí pouze pro řadu PI detektorů Minelab GPX, a je to opravdu síla. Další rozměry 46x38 cm a 38x30 cm se již vyrábějí takřka pro všechny světové značky detektorů kovů (Minelab, Tesoro, Fisher, Whites, XP, Garrett, Teknetics atd.).

Z obou rozměrů je používanější sonda 38x30cm se kterou řada hledačů dokáže chodit i coby se základní. Pověstní jsou zejména uživatele detektorů Garrett Ace, pro které se tahle sonda stala doslova kultovní. DeTech na konci minulého roku začal ale také dělat novou sondou 38x20 WSS. Ta se snaží kombinovat co největší celkový dosah s maximálně možně dobrou separací. Tomu odpovídá úzký profil a poměrně velká délka. Sonda se v prvních testech ukázala jako maximálně přínosná při použití pro hledání nejhlouběji uložených drobných cílů. Tudíž taková "hloubkovka" na droboť.
 
Sonda CoiltekCoiltek: Firma sice vyrábí do celosvětové sítě, ale pouze pro Minelab, na něhož se coby technologickou špičku soustřeďuje od svého založení. Pro ostatní značky je to docela škoda, nezdá se ale, že by tihle Australští chlapíci chtěli v tomto směru něco měnit. Největší sondou, která se nyní vyrábí pro FBS detektory Minelab (E-Trac, Safari, Explorer) nebo pro řadu X-Terra je 37 cm WOT. Jak u FBS, tak u řady X-Terra sondy přináší více než slušný hloubkový bonus. Pro řadu X-Terra to jsou pak určitě nejlepší doplňkové sondy na trhu, bohužel tomu odpovídá i vyšší cena.
 
Sonda Nel AtackNel: Stejně jako společnost DeTech, tak i firma Nel se orientuje na takřka všechny světové výrobce detektorů a v současnosti již vyrábí celou ucelenou řadu sond. Jako hloubkové lze označit sondy BIG 45x38 cm a Atack 38 cm. Oblíbenější a podstatně používanější jsou sondy Atack.

 

Na jaký hloubkový bonus se mohu těšit?

Je to samozřejmě v závislosti na použitém detektoru, velikosti cíle a také půdních podmínkách. Jak už bylo výše řečeno, pokud bude lokalita plná železa, bude nárůst na drobné cíle hodně ovlivněný horší separací. Řadu cílů tak nemusíte v takové lokalitě ani vidět. Dosah na větší cíle se obecně zvětší a to v závislosti na použitém detektoru. U nejlevnějších číslicových detektorů je přínos ale většinou menší, než by si hledač představoval.
Obecně jsou tyto sondy vhodné především pro hledání v mírně nebo středně železem zamořených lokalitách, kde se snažíte dosáhnout maximálního dosahu na cíle od velikosti 1 cm a výše.

Jak zjistím, která sonda je nejlepší pro můj detektor?

Pokud máte možnost si sondu otestovat, určitě to udělejte. Tuto službu by Vám měl poskytnout každý solidní prodejce. Porovnejte dosah se sondou, kterou nyní používáte a nenechte se opít rohlíkem. Jednoznačně nelze doporučit čerstvě vykopané díry. Řada detektorů na ně při špatně nastavené půdě reaguje. Pokud tak není k dispozici nějaký starší polygon, testujte vždy ve svahu, kde nebude půda nad cílem porušená. Nejenom že si tak uděláte představu o tom, kam Vás nová sonda posune, ale také jak na tom vlastně Váš detektor ve skutečnosti je.
Pokud máte prodejce daleko, nebo si prostě chcete sondu nechat zaslat, proberte její použití buď s kamarády, se kterými chodíte hledat a kteří již nějaké sondy používají, nebo s prodejcem. Určitě se to vyplatí a vyhnete se zklamání z toho, že nová sonda na detektoru nevykazuje dle Vašich představ

Chceme skvělou separaci

V Čechách často opomíjené sondy. Možná je to tím, jak všichni spěchají. Zatímco Angličan, který si domluví hledání na nějakém políčku a pomalu vše prochodí, takže půdu doslova procedí. Čeští hledači krajinou mnohdy doslova proletí, což je ale špatně. Pokud se pohybujete v železem zamořených lokalitách a snažíte se posbírat drobné cíle, jako jsou Ag mince okolo velikosti 1 cm, pak je sonda se skvělými separačními vlastnostmi jednoznačnou výhodou.

Jak jsou tyto sondy veliké? Obecně od 15 cm do 25 cm. S tím, že pokud má sonda ale velikost 25 cm, měla by být co nejužší.

Nová sonda od Detech WSSDeTech: Až do začátku roku byla určitě nejoblíbenější sondou S.E.F 20x15 cm, která se dělá pro všechny světové značky detektorů a je vynikající. Na konci roku DeTech ale přišel s novou 2D sondou WSS 25x13 cm. Ta se ve všech testech ukazuje jako skvělá. Nejenže vyniká skvělou separací, ale také celkový dosah je vynikající. Pro řadu hledačů to může být nejlepší volba.

Coiltek: Dalo by se říci, klasická Minelabácká botička o rozměrech 25x12 cm. Osvědčená a stokrát vyzkoušená. Používá se jak pro řadu detektoru FBS, tak pro detektory kovů řady X-Terra.

Nel: Jedno slovo, Sharpshooter. Sonda má velikost 24x14 cm a je určená pro hledání těch nejmenších drobotí. Sonda se vyrábí pro většinu světových detektorů a je za skvělou cenu.

 

Chci nejlepší universální sondu na trhu, dostupnou pro můj detektor

Klidně by to mohl být nadpis velice obsáhlé knihy. Takže kde začít? Velikost: pohybuje se od 20 cm do cca 33 cm. Sonda by měla mít co nejlepší poměr mezi dosahem, separačními vlastnostmi a stabilitou. U světových značek se hledač může takřka vždy těšit, že s přístrojem obdrží i velice kvalitní universální sondu, přesto se dají koupit lepší a i když je mnohdy nárůst relativně malý, hledač prostě neodolá, každý centimetr navíc je dobrý :)

Sonda UltimateDeTech: Detech vyrábí několik sond, které by se daly označit za skvělé a universální. Dlouhou dobu byla takovou jedničkou S.E.F 30x25. Pak se ale objevily sondy řady Ultimate a sondy S.E.F trochu neprávem upozadily. Přesto lze s určitou dávkou opatrnosti ale říci, že minimálně pro polní hledání je dnes pro většinu detektorů Ultimátka to nejlepší, co se dá na detektor nasadit.

Lze samozřejmě poukázat na trochu nevhodnou konstrukci pro hledání v lese, kde tato kulatá Spider sonda často zadrhává a 30x25 S.E.F je vhodnější pro průnik mezi mladými doubky nebo borůvčím, přesto ultimátka je ultimátka. Můj subjektivní dojem je, že je to nejlepší universální sonda na trhu. I při velikosti 33 cm žádná ztráta na citlivosti, naopak sonda dokáže zachycovat i tu nejmenší droboť. I přes svojí velikost má skvělé separační vlastnosti a dosah. Přidá opravdu na všech detektorech, které jsme s ní kdy testovali.

Sonda Nel StormNel: u Nelu je výběr minimálně ze dvou takových sond, Tornádo a asi taky Storm. Firma je to mladší a tak je na sondy od Nelu recenzí méně, přesto v podstatě všechny jsou velice kladné. Hledači navíc velice oceňují cenu cívek která je při výborné kvalitě zpracování výborná.
 

 

Co říci závěrem?

 
Je škoda nechat se omezovat pouze jednou základní sondou, kterou jste k detektoru dostali při jeho nákupu. Vždy má smysl se zamyslet nad místem, kde chodíte, v souvislostech jak velké cíle tam kopete a kolik je tam železa. Stejná rovnice platí i pro hodně členité terény. S velkou sondou se nedostanete k povrchu a hloubka, kterou by sonda měla přidat je Vám najednou k ničemu. Výsledek je horší, než kdybyste si vzali nějakou malou botičku a pečlivě takovou lokalitu skenovali.


Držíme vám s výběrem sondy palce :)

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nemáte niekto skúsenosti so sondou C.Scope 2D 36x28cm? Plánujem si ju objednať na moju CS3MXi.

To Tibko: jako základní pro GM4PRO bych volil sondu od Golden Mask. Buď 12x10 nebo 12" spider. S.E.F 20x15 je ale jako doplňková do železa nedocenitelná ;-)

To tramp: sonda je pro hledání v maximálních hloubkách. Je to už docela velké kolo, ale řada hledačů ji používá i jako základní. Potkal jsem na Moravě partu hledačů s CS6MXi, kteří používali všichni pouze tuto sondu.

Elmara: Hodně dobrý a velmi přínosný článek. Jeden z nejlepších za poslední rok tady! Dávám palec nahoru!!!

Náčo, budou se dohledné době vyrábět doplňkové sondy i pro CTX 3030?
Dík

To Bedlos: ano, měla by být ucelená řada od Coilteku. Již je nedočkavě vyhlížíme :-D

Budou nějaké testy kde by byl vidět rozdíl v dosazích na běžné mince,
např. jako pro Gm4 10x9 vs 12 Spider atp?

To bredleyS: dobrý nápad, to by se mohlo, nebo spíše mělo udělat ;-)

Tak to jsem zvědavý jak to dopadne. Děkuji. :-D

To Bedlos: Ahoj Bedřichu, co se děje,že pouštíš CTX?????? :-O

to bradleyS: Ani nevíš,jak by mě tento test(Gm4 10x9 vs 12 Spider),také zajímal !

Poslušně hlásím a potvrzuji slova z článku, že Ultimate33 je to nejlepší, co se dá na detektor nasadit!
Mr. bombastic je ale ohromný "pokrytí"... 8-)

Elmara: Ahoj, prosim tě, co na Cortese? Základní mám, k tomu mám ultimátku a teď bych potřeboval něco do bordelu, ale zase s dobrým dosahem. Nechám si poradit. Díky M.

Volil bych novou WSS 25x13 od Detechu. Myslím že všichni kdo ji mají potvrdí, že je to neskutečně povedená cívka! ;-)

To Elmara: Ďakujem za info, tento týždeň tú sondu objednám, hneď ako príde vyskúšam a dám vedieť :)

Zdravim mohl by mi někdo poradit.Pořídil jsem si novou cívku zn. NEL na bounty hunter gold,ale nedaří semi ji sladit pořád hází falešné tony poměrně často.Děkuji za rady. :-(

cívka je31x22cm

Sonda C.Scope 36x28cm odskúšaná, (v piatok a aj v sobotu bola nočná), maximálna spokojnosť... Výborná separácia, značné zvýšenie dosahu, krásne pokrytie. Máličko som musel ubrať na citlivosti a pri dohľadávaní si treba zvyknúť na troška inú veľkosť signálu. Je síce značne ťažšia, ale aj na sa dá rýchlo zvyknúť, poprípade riešiť presunutím jednotky za opasok. Na poli, ktoré som veľakrát doslova povysával so základnou cievkou, mi s touto novou pípalo takmer na každom metri, takže ruka sa nemala kedy unaviť z máchania, ale skôr z kopania...:)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru