Karel VI. (1. 10. 1685 - 20. 10. 1740)

Kategorie: Osobnosti

Mezi panovníky v katalogu mincí brzy přibude i Karel VI, proto je vhodné připomenout si aspoň v krátkosti jeho životní etapu. Pod textem naleznete i mincovní značky se jmény mincmistrů.

Ilustrační_foto

Karel VI. je druhorozený syn císaře Leopolda I. a jeho třetí manželky Eleonory Falcko- Neuburské, měl přednostní právo na trůn jako Karel III. král Aragonský a Kastilský, ale následně po nástupu na rakouský trůn si nechal změnit jméno. Jeho vychovatelem byl Anton Florian z Lichtenštejna a už od malička měl předurčeno stanout na španělský trůn, kde postupně vymíral habsburský rod. Když Karel II. Španělský určil Filipa V. za svého dědice, Ludvik XIV porušil smlouvu. Spor o korunu Španělska vedl ke sporu o Španělské dědictví mezi francouzskými Bourbony a rakouskými Habsburky. Vše nakonec vyvrcholilo evropskou válkou.

V roce 1711 umírá Karlův starší bratr, císař Josef I. Karel rezignuje na španělské dědictví a ujímá se vlády ve středoevropské habsburské monarchii a v říši. Ve stejném roce byl také ve Frankfurtu zvolen císařem Svaté říše římské. Korunovace na uherského krále se uskutečnila v Bratislavě 22. 5. 1712. Spor o španělské dědictví ukončil až utrechtský mír v roce 1713: Španělsko zůstalo Filipovi z Anjou, Karel získal jako odškodné španělské Nizozemí (dnes Belgie) a španělské provincie v Itálii (Neapolsko, Milánsko, Sardinii, Mantovsko a část Toskánska). Hned v počátcích vlády vyhnal ze Salzburgu 30 000 protestantů a po všech zemích nařídil honby na kacíře, které prodával na benátské a turecké galeje.

Karel byl posledním potomkem habsburského rodu. Proto usiloval o prosazení tzv. mezinárodní pragmatické sankce. Než se mu však tuto „normu“ podařilo prosadit, stálo ho to velké finanční, územní i politické ztráty. Nakonec však vešla v platnost v roce 1713 a stanovovala nedělitelnost zemí habsburského rodu a jejich dědičnost v ženské linii pro případ vymření mužských potomků. Snaze zabezpečit na mezinárodní scéně nástupnictví dcer, přesněji nejstarší dcery Marie Terezie, padl za oběť i jeden z Karlových významných pokusů o průnik monarchie do sfér koloniálních mocností, kterým byla Východoindická společnost, založená v roce 1718 v jihonizozemském Ostende. Na českého krále se nechal korunovat v Praze 5. 9. 1723.

Karel byl typicky barokním panovníkem. Měl velmi rád operu, zejména vlašskou, naučil se dobře latinsky, nejraději ale mluvil španělsky. Zajímal se o historii, nejvíce o numismatiku. I na cestách sebou vozil skřínku se vzácnými mincemi a svou sbírku neustále doplňoval. Oženil se ve 23 letech s Alžbětou Kristínou (dcera vévody Wolfenbuttelského). První potomek se jim narodil v dubnu 1716 a jmenoval se Leopold Jan Josef. Princ byla ale velmi slabý a 4. 11. 1716 zemřel. V květnu 1717 se narodila dcera Marie Terezie a za rok později druhá dcera arcikněžna Marie Anna a po šesti letech třetí dcera Marie Amálie.

Mincovnictví

Stejně jako Josef I. se i Leopold I. zaměřil na očištění peněžního oběhu od nekvalitních cizích mincí. Císařským mandátem ze dne 31. 3. 1716 byla v Čechách zakázána ražba šestikrejcarů a omezena ražba drobné mince. Dne 1. 7. 1717 vyšly v platnost další předpisy pro všechny mincovny v zemi a v nich potvrzeny mincovní nominály, ryzost mincí a hodnota tolaru či dukátu (1 dukátIlustrační_foto = 2 tolary = 2 zlaté = 240 krejcarů). Pouze ryzost krejcarů se snížila na 0,195 a půlkrejcarů na 0,148. Jako ochrana proti okrajování mincí, resp. snížení jejich hmotnosti, sloužil opis na hraně „Constanter continet orbem“ na hraně mince. Poslední novinkou za vlády Karla VI. Byla ražba čtvrttolaru s označením hodnoty 30 krejcarů v mincovně Kremnica.

Mincovní obraz vládních mincí zůstal na stejných zásadách jako za Josefa I. Mince zlaté a stříbrné mají na líci obraz panovníka (poprsí nebo postavu) a na rubu rakouskou orlici s prsním štítkem země, ve které byla mince ražena. Jednostranné mince rozeznáme především podle znaku a prsního štítku.

 

 

Značky mincmistrů, uvedené níže, jsou vypsány u každé mince v poznámce:

Ilustrační_foto

Ilustrační_foto
 

 

I. Hlaváček, J. Kašpar, R. Novotný: VADEMECUM POMOCNÝCH VĚD HISTORICKÝCH
V. Novotný: MINCE KARLA VI.

karel-vi.navajo.cz/
www.valka.cz
www.dejepis.com

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

tak Karel VI., nebo Karel IV.? :-)

VI, jsem se překlepla

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru