Kdy nám to hledání s detektory zakážou?

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Pro hledače kteří s archeology spolupracují článek nepřináší žádnou velkou bombu, většinu těchto otázek máme dlouhou dobu vydiskutovanou. Pro většinu detektorářů může být velice podnětný a myslím si, že důležitým bodem k zamyšlení. V článku se popisuje také školení, které proběhlo na AU v Praze. V podstatě devadesát procent účastníků bylo z OP Archeo LP 2010 a samozřejmě jsem se ho také zúčastnil. Školení byl takový test, jak by podobné akce mohly probíhat a účastníky k ničemu neopravňuje. Můj osobní pocit byl takový, že si kluci na ústavu potřebovali sami otestovat, jak by podobné akce mohly probíhat a tak se tohoto testovacího prvního školení zůčastnili vlastně jenom hledači, kteří už s archeology spolupracují.

Školení určitě budou pokračovat dál a pro hledače, kteří mají zájem především o archeologii, byť se jí věnují pouze jako koníčku, mají určitě velký přínos. Stejně tak jako účast na jakékoli akci s profesionály.

V ćlánku je také zmíněna zkušennost s restriktivním zákonem na Slovensku. Nedávno jsem četl rozhovor s kurátorem Slovenského národního muzea. Ten zákon doslova přirovnává k tragédii, kdy Slovenští archeologové doslova během 24 hodin přišli o všechny amatérské spolupracovníky a přitom se hledá více, než se hledalo, jelikož se hledání pro mnoho jedinců stalo zajímavým adrenalinovým sportem. Podobnou zkušennost zažila ostatně i často zmiňovaná Anglie, kdy před platností pokladového zákona na polích detektoráře honili "Bobíci". Dost z těch starších na to s velkou nostalgií vzpomíná.

Rozhovor s Janem Maříkem ČT BRNO - ČTK

Jak se k otázce amatérských hledačů staví Archeologický ústav AV? To nám sdělil zástupce ředitele pro legislativu a památkovou péči Jan Mařík:

Pojem hledači kovů v sobě zahrnuje poměrně početnou a velmi různorodou skupinu lidí motivovanou různými zájmy. Podle toho se liší i postoje archeologů.

Patrně největší skupinou jsou lidé, jejichž hlavním motivem je hledání samotné bez očekávání konkrétního nálezu. Tito lidé hledají víceméně pro radost, často si však tvoří své sbírky a vzájemně si nálezy mezi sebou vyměňují. Vytváření soukromých neevidovaných sbírek je jednou z velkých bolestí archeologie.

Zvláštní kapitolou, o níž se však mluví nejčastěji, je zpeněžení nálezů. Počet lidí, kteří se věnují cílenému drancování archeologických nalezišť a hledání s detektorem je pro ně cestou k finančnímu obohacení, je sice poměrně málo, avšak o to více jsou vidět. Tyto vysloveně zločinecké skupiny se na našem území pohybují, nicméně archeolog se s nimi v podstatě nesetká.

Profesionální archeologové se snaží komunikovat především s nejrozšířenější skupinou hledačů, kteří nechodí na známá archeologická naleziště cíleně. Takoví lidé své objevy v ideálním případě odevzdají do příslušného muzea nebo ho poskytnou k dokumentaci, což je z hlediska zákona velmi problematické. Pokud totiž archeolog přistoupí na to, že nález jen dokumentuje, sám se podílí na nezákonné činnosti hledače.

Ideální cestou je spolupráce, kde se hledači podílí na terénních výzkumech vedených profesionálními archeology. V České republice existuje několik občanských sdružení, která spolupracují již několik let na dobrovolnické bázi. Archeologický ústav pro část těchto dobrovolníků minulý rok uspořádal jednodenní školení.

Z pohledu archeologa je zásadním problémem detektorářství velmi omezená znalost toho, s čím nakládají. V řadě případů není amatérský nálezce schopen vůbec rozpoznat nález samotný a jeho historickou hodnotu.

Dalším problémem je samotné vyjmutí nálezu ze země, kde nás může připravit o řadu cenných informací a může dojít k poškození i dalších nálezů z jiných než kovových materiálů.

Převládající odmítavý postoj profesionálních archeologů se v posledních letech postupně mění. Namísto paušálního odmítání se v řadě regionů daří postupně budovat základnu důvěryhodných spolupracovníků, přičemž slovo důvěra je hlavní podmínkou této spolupráce. Převládající masa nekomunikujících hledačů však stále představuje pro archeologické kulturní dědictví velkou hrozbu.

Slovenský památkový zákon bohužel ignoruje realitu popsanou v předchozí odpovědi, která se od té české výrazně neliší. Panuje totiž obava, že hrozba tvrdých trestů povede k uzavření detektorářské komunity do sebe a spolupráce s archeology profesionály na jakékoli úrovni bude značně omezena.

Represivní zákonné opatření tak v důsledku problém neřeší, pouze před ním zavírá oči. Je to stejně smysluplné řešení jako prohibice nebo nulová tolerance drog.

Pokud by mělo v našem právním řádu dojít ke změně, považoval bych za vhodnější možnost získat oprávnění používat detektor na základě absolvování adekvátního vzdělání a registrace této činnosti. Podobně jako je tomu například u řidičského oprávnění.

S Janem Maříkem na Archeologickém průzkumu
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velmi zajímavý článek. Plně s tebou souhlasím s oprávněním pro hledače. Dalo by se to také udělat v rámci hledačských sdružení. Ale to je na dlouho diskusi. Myslím, že více lidí má podobnou myšlenku. Pokud ano, dalo by se s tím něco dělat. Ale jak říkám, muselo by se pro to zapálit více lidí. ;-)

No nemuselo by to být špatné hledat na nějaký glejt - alespoň bychom začali na veřejnosti vypadat jako "profesionálové" a nejen zlatokopové.

Myslím, že nejde tak o nějaký papír, jako spíše o to aby co nejvíce lidí prošlo alespoň nějakým základním poučením. Řada předmětů zmizí v různých bednách především díky neznalosti, nikoli protože by se chtěl nálezce obohatit. Bude to běh na dlouhou trať, ale tak to vždy :-)

Elmara jako obvykle máš pravdu. ,, Naše komunita se rozrůstá a každým dnem mizí kusy historie. Bohužel u nás na malé hané chodí lidi i na hradiště. Kromě železa, střepů a kostí tam už moc věcí nebude :-(. Co se týče toho běhu, tak běhám rád dlouhé tratě, jen jak jsem již napsal chce to více lidí.

U nás máme oproti Slovensko štěstí v tom, že se problematiky hledání nechytl nějaký přehnaně ambiciózní politik/úředník, který by mohl argumentovat, že zákazem hledání s detektory chrání kulturní dědictví atd... A řekl bych, že pro člověka, který se nevěnuje hledání ani archeologii je tahle argumentace snadno přijatelná. :-/
Možná by bylo zajímavé, kdyby někdo povolaný sepsal nějaký obecný postup jak postupovat v případě arch. nálezu, tak aby mohl i začátečník najít aspoň nějaká doporučení jak se chovat nebo koho kontaktovat.

Souhlasím, ne každý má takové štěstí jako já aby se pohyboval ve společnosti kolegů, kteří již delší dobu s archeology spolupracují a mohl tak čerpat informace, rady a správné postupy od nich. Určitě je tu mezi námi hodně lidí, kteří by se rádi něco naučili, jen nemají kde.

Řekl bych, že o tom jak se chovat a co dělat už se vedlo dosti diskusí a napsalo několik článků. Takovým pomocníkem může být na lovci vložený arch nálezových okolností. Dosti lidí používá na zapisování nálezů např google Earth. Já používám při hledání foťák a menší blok či papír a doma vše házím do wordu, i s mapkama. Je to složitější, ale potom to jen odešlu archeologovi a on tím pádem aktualizuje starší verzi. Další výhodou je, že to mám i doma s fotkama nálezů, takže i když jsou nálezy již v muzeu, tak pořád vím, co jsem kde našel a jak to vypadalo.

To Pavel102: přesně tento přístup propagujeme. :-)

Zakazem hledani z detektorem by byli sami proti sobe....

Bohužel Feek má v něčem pravdu. A to v tom, že je tu část a to velká část, která si ani neuvědomuje, že tu nějaká archeologie je, neuvědomují si, že hradiště jsou místa hledačům zakázaná,... I proto bych zavedl něco jako řidičák či nějaký jiný prostředek, aby si lidé uvědomili, že to co dělají může dosti poškodit. Myslím, že by nemusel být úplně velký problém rozvinout veřejnou diskusi a vyvinout nátlak na politiky, aby s tím začali něco dělat. Jen se trochu obávám, aby se to nepohnulo směrem ke Slovenskému zákonu. Podle posledních odhadů je nás tu kolem 30 000 možná už více. Mezi těmito lidmi by se dalo najít několik jedinců, kteří mají tu pomyslnou moc ( novináři, archeologové, různí státní zaměstnanci,...) Bohužel já jsem jen student, vesničan, co je rád, že může trochu pomoci historii. Nemám takové prostředky ani moc nějak situaci pomoci,...

Chce to kompromis. ;-)Prostě to postavit zákonem na úroven pytláctví.No a povolenku už nabudete právě s tím poučením.Bezplatně ovšem!!!

Kolik lidí má dnes řidičák a kolik řidičů nikdy nepřekročilo rychlost,nebo neporušilo dopravní předpis.Tímto se nic nevyřeší,vždy to bude záležet na jednotlivci jak se bude chovat.Já osobně si myslím že různé přednášky jsou dobrou cestou,ale o vlastnictví nálezu mám jinej názor,především většina nálezu by měla patřit nálezci s tím že na ně bude mýt papír že ten nález viděl a zaznamenal včetně nálezových okolností archeolog.Mělo by být stanoveno datum, od kterého by to měl vidět archeolog, u mincí to není problém a předměty jako kopí spony a td. by měl vidět automaticky,nikoliv vlastnit.Co se týče zběratelství,tak je jedno jestli tyto přdměty jsou v muezeu v bedně, kde je stejně nikdo z obyčejných lidí neuvidí, nebo doma u sběratele, přínos by měli opravdu jen pro archeologa a to hlavně informtivní.Co se týká archeolokalit a památných míst,tak ochrana zákonem tady je,,jenom nikdo nehlídá jestli se dodržuje.

I kdyby to zakázali tak já hledat nepřestanu,protože mě to baví a výbava za několik desítek tisíc by se stejně stala neprodejnou.

A po nějakým glejtu netoužím to je zbytečnost buď je člověk slušnej a nebo hovado a nějakej papír to nezmění ;-)

To Boban: Ono o žádný papír zrovna nejde. Spíše by měl hledač poznat kdy kope archeologii a je potřeba zavolat odborníky, Jinak končí řada předmětů ve "šmelci". Nemá to nic společného s hovady ani se slušností..... :,-( Takže i když je někdo ten nejlepší zahrabávač děr, vždy se zeptá majitele pole atd. a přitom nerozezná pravěk od rozpadajícího se Zetoru, je to tak trochu škoda.... ;-)

Myslím, že kdyby o tom byl udělaný nějaký dobrý film, či prezentace, dost lidí by se na to mrklo a hledačskej národ by byl zase o trochu více proškolený :)

Pokud by mělo v našem právním řádu dojít ke změně, považoval bych za vhodnější možnost získat oprávnění používat detektor na základě absolvování adekvátního vzdělání a registrace této činnosti. Podobně jako je tomu například u řidičského oprávnění.

Tady píšeš,že by jsi byl pro registraci hledačů vlož jsem možnost hlasovat a uvydíme kolik znás by se zaevidovalo?
Nějaká přednáška nebo článek s fotkama různejch předmětů co jsou archeo a není to zetor jsou taky dobrý pak už jen záleží na lidech.
Když je ten člověk slušnej tak to aspoň donese domů vyfotí a dá třeba tady do SECRET a je tu šance,že se to archeo dostane kam patří.
Pak jsou ti druzí umě hovada co tady zveřejní fotky s popisem,že nález byl odevzdán všichni ho tu plácaj po ramenou jakej je borec a "Slušnej" hledač dávaj mu palce a on dá ty samí fotky za pár dnů na aukro.
Takhle jsem to nějak myslel

To boban: to je jako když by jsi dal hlasovat zda se mají zvednout daně...... pokud potřebuješ slyšet, že většina je proti, můžu ti to rovnou potvrdit. To ale nic na problematice nemění. Prostě je škoda, že se přiliš mnoho nálezů nikdy nevypublikuje.

Čas všechno ukáže zatím jsou to jen dohady každej se stím bude muset vyrovnat posvím až to příde já tomu docela věřím,že to zakážou.
Je super,že existuje pár lidí cose stím snažej něco udělat ;-)

Zdravím všechny
Už nějakou tu dobu nehledám. Poslední čas mě to ale znovu láká. Nicméně můj názor na celou věc je asi takový : Pokud zákonem zakážou nebo omezí hledání, byl by v tom čert, aby si člověk neporadil jak to obejít. Jako když nám EU zakázala prodávat klasické žárovky, tak jedna firma přišla s tím, že se to bude jmenovat tepelné koule :-P a prodávají o106.
A co se archeologů týká. NO COMENT ! Klidně můj komentář smažte, ale musim to napsat. Náš přístup jakožto hledačů může být stokrát podle pravidel, ale co takový archeolog? Krásně se usmívá, mne si ručičky když mu předáváte třeba bronzovou jehlici, vystaví Vám cár papíru, zeptá se na nálezové okolnosti ( někdy si i trošku zahubuje) a vy pak odcházíte s krásným pocitem na srdci domů. Donesený předmět se řádně zaeviduje, popíše a vystaví nebo uloží.
Tak a podle mě se toto možná děje v nějakých 99% případech. Jako se v článku píše, že mezi hledači jsou černé ovečky, které hledají s vidinou výdělku, tak co když to samé platí i mezi archeology. Možná ne v takové míře ale... Nikoho nenutim aby se mnou souhlasil. Je jasné, že v malých městečkách kde je malé museum, tam je to asi nemožné ale.....
Ještě jednou píšu : nikoho přímo neosočuji, ale doufám, že každý archeolog a numismatik má na svém ,,prahu,, pěkně uklizeno a zameteno ;-)

Zdarec všem

To zelený mozek: na lovci mažeme pouze vulgární příspěvky nebo nackovské tlachy. Ani jedno tvůj příspěvek není. Samozřejmě se mezi archeology asi nejde někdo kdo úplně poctivý není. Pokud by měl být tohle ale důvod k tomu aby se profíci a amatéři nepotkávali..... on totiž pěkně zameteno v tomhle státě má asi málokdo. Tudíž by se možná nemělo dělat vůbec nic?

Já jsem už jsem trochu alergický na všechny kdo mi neustále opakují, že tohle nejde a tohle zase nejde a tohle už vůbec nepůjde? Asi to máme jako národ v sobě, mám dojem že ty zákazy normálně vyhledáváme a máme z nich radost..... :,-(

Ahojte všichni,
mám za to, že v památkových rezervacích (městských, archeo atd.) je rýpání v hlině s detektorem zakázáno. To samé samozřejmě i na soukromém pozemku bez svolení majitele a každý flek svého majitele má... (www.lovecpokladu.cz/forum/pravni-problematika-ktera-souvisi-s-hledanim-detektorem-30
www.lovecpokladu.cz/uzivatel/Ringo77)
Řekl bych, že už teď si 99% hledačů počíná nelegálně (včetně mě).
Co tedy ještě chtějí víc zakázat??? Abych se nemohl na svým pozemku se svým detektorem hrabat ve své zemi? To už by podle mě zasahovali příliš daleko, kamsi na hranici ústavních svobod. Každopádně by se tím nejspíš nic nevyřešilo. Nejvíc na tom budou biti právě ti archeologové, jelikož se utlumí-vlastně rozbije rozvíjející se spolupráce, ale hlavně - už nikdo se jim radši případný cenný nález neodváží nahlásit. Taky nevím o nikom, komu by pan archeolog zaklepal na dveře s tím, jestli by si nemohl prošmejdit jeho pole, protože by tam mohlo být možná něco cenného.
A vůbec... o:-)
Kovu zdar !!!

Já bych jenom reagoval na ten názor, že naše hledání bezmezně archeologům pomáhá - je to asi sporné.
Archeologové z nás mohou být tak trochu nešťastní, i když nálezy dokumentujeme a předáváme: Například mně bylo řečeno, že by byli radši, kdyby nález v zemi zůstal a nikdo se ho nedotkl, protože se zastává teorie, že s postupem času se stále zdokonalují vyzvedávací, dokumentační i konzervační metody a tak mohou předmět mnohem šetrněji zaopatřit jednou budoucí generace a měl by tam na ně tedy počkat.
No něco na tom asi bude, ale to bychom my detektoráři opravdu nesměli hledat. A já zase moc nevěřím, že v současné celosvětové politické situaci, kdy veškerá lidskost odchází do kopru, bude nějak přibývat peněz, času a nebo vůle na záchranu minulosti člověka - spíše naopak...

Myslím,že jdeme po cestě.Někdy líp, někdy hůř. Je jistý že zpeněžit lze vše na celým širým světě, je-li kupec. Zpeněžit jde i nedostatek kapcit a stavebník má klid, archáč nestíhá. Jdeme po cestě, a vybíráme si s kym, bo je život krátkej. No, a cesta na nás

To litr: lépe to napsat nejde. Je to na každém :-D

S detektorem nechodím až tak dlouho, ale stalo se to opravdu mým hlavním koníčkem, kterého se určitě nehodlám vzdát kvůli nějakým byrokratům, kteří o této činnosti nemají ani páru. Jak už tady bylo několikrát řečeno, vše záleží na přístupu každého z nás. A to neovlivní ani žádný zákon ani zákaz. Spíš by prospěla osvěta a víc možností oslovit vstřícného odborníka, kterých je jako šafránu ( myslím vstřícných, odborníků je dost). Hodně chválím detektorářské weby, které každému mohou pomoci porovnat si nálezy a zjistit , jestli náhodou člověk opravdu našel archeo, nebo jen kus toho Zetoru. No, přeji nám všem hodně štěstí a budu doufat, že při schvalování nového zákona zvítězí rozum a ne populistická blbost některých našich politiků

To Halifax: Kolik nevstřícných archeologů jsi už potkal? Nezlob se na mě, ale to co jsi napsal je fráze kterou si přečteš všude a pokaždé...... :,-(

Pokud chceš něco hodnotit, musíš napsat kde a kdo tě odmítnul. Není problém tě nasměřovat tam, kde mají pro slušné hledače pochopení.

Zdravim Vas na Slovensku je to ine nas parlament by zobral aj hovno keby sme ho vykopaly na zahrade :-( je zakazene pouzivat detektory a je povolene rozkradat miliardy :,-(

Tohoto tématu jsem se docela bál. Ani ne tématu jako takovému, ale zanesením detektoringu jako takového do zákonu, nebo místních vyhlášek. Jak už tu bylo řečeno - ten kdo chodí, je už dost omezován tím, kde a co hledá. Ale to je všeobecný názor sobeckého hledače ( jedince ). Na druhou stranu je tu i ta pomoc k záchraně historických památek a archeologii všeobecně. A souhlasím s tím, že by nebylo od věci s tím něco udělat a pomoci. Nicméně otázka je, jak dalece to omezí nás hledače. Mám obavy, že bude jen pár vyvolených, kteří budou vyňaty ze zákona, vyhlášky, legislavity atd. A ostatní budou mít smůlu. Na druhou stranu si zase nemyslím, že pokud se něco stane, tak to nějak rapidně ovlivní nynější stav a pokud ano, tak to pro nás nebude dobře. Jsem pro to, co tu už ostatní zmínili - a to jakási registrace "hledače" a jeho povinnost evidence archeologických nálezů ( ale taky to musí poznat, takže je nezbytné jakési školení ) včetně lokalit a jiných informací s tím spojených. Pokud to nějak pomůže, tak proč ne.

stále věřím že my všichni co chodíme s těmi klacky to myslíme opravdu poctivě - neměli bychom pochybovat o poctivosti jelikož ti co by na tom chtěli vydělávát by mohli zvolit jednodužší cestu jak přijít k penězum . tento koníček je na 99 procent dřina ale krásná a ti co něco občas prodají tak zase koupí
jiný sběr.kousek ,myslím že se dokážem uhlídat s respektem a špatné umysli jsou všude v každém odvětví a jakékoliv opatření by bylo nošení dřeva do lesa - přeji zdraví rozum ;-)

no prostě čumím jak pár jedincu víří vodu - vždyt to dává těm nahoře podnět k tomu aby si udělali čárku
do vyhlášky a těší se na odměnu - budme všichni slušní a tolerantní - myslím že se uhlídáme a že darebákum nedáme šanci - čím více toto budem rozebírat veřejně,tím si budem více sypat popel na hlavu
jinak zdravím všechny mrcasníky a přeji všem pěkné nálezy a méně záporných myšlenek - více sluníčka .
;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru