Kvůli pokladu nalezenému detektorem kovu pořádají sbírku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V roce 2011 nadšenci do hledání s detektorem kovu našli vzácný prsten. Ve stejném roce ho odborníci ze známého Britského muzea prohlásili za poklad. Jenže, kde zlatý šperk na konec skončí, není ani po dvou letech jasné. Zájem o něj má muzeu ve Saffronu (Velká Británie). Chybí mu však peníze na odkup. A tak vyhlásili veřejnou sbírku. Potřebují přesně šedesát tisíc liber. Místní obyvatelé přispěli už přes sedm a půl tisíce. Dalších dva a půl tisíce získalo muzeum prodejem starožitností. Sbírku přitom vyhlásili teprve před necelými dvěma měsíci.

A proč chce muzeum prsten získat? Jedná se o velmi vzácný šperk anglo –saského původu. Kombinuje pozdní římské křesťanské a pohanské symboly. „Věříme, že se nám potřebný obnos peněz podaří nashromáždit do poloviny prosince. Myslím, že jsme na dobré cestě. Místní jsou opravdu štědří. Navíc máme šanci získat granty,“ uvedl předseda místní muzejní společnosti Tony Watson. K prstenu náleží ještě další vzácný šperk, a sice prsten pocházející z vlády dynastie Tudorovců. Má na sobě vyobrazené symboly Kristova utrpení.
Dalším vzácným předmětem je stříbrný věšák zdobený zvířecími hlavami. Muzeum chce ze všech menších artefaktu objevených v blízkosti Saffron vytvořit novou galerii, kterou vystaví v muzeu.

Hledání s detektory kovů

Další nález detektorem kovu s nejasnou budoucností

Zatím není ani jasné, kde skončí krásné stříbrné náušnice z tudorovského období, které našel hledač detektorem kovu v Somersham v roce 2011. Šperk pochází konkrétně ze šestnáctého století a odborníci z Britského muzea ho prohlásili na poklad. Hledač s detektorem kovu William Johnstone ho našel na pozemku Williama Barlowa.  Náušnice chce získat do svých sbírek muzeum St. Ives. Na ceně za jejich odkup se chce dohodnout s nálezcem a majitelem pozemku. „Pokud se neshodnou na ceně, určí ji nezávislý odborník,“ uvedl kurátor Britského muzea Richard Hobbs.

Hledání s detektory kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

zajímavý článek jako vždy ;-)

Velice zajímavé , poučné a hlavně jak si cení nálezů a jak ctí,historii

To mě těší, díky :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru