Lovec pokladů ve svém křesle objevil 5 000 let staré osídlení z doby bronzové

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Doslova ohromení a tak trochu i pozdvižení vyvolal mezi archeology a vědeckou veřejností jistý Howard Jones, kterému se povedl kousek dosud příliš nevídaný. Plymouthský občan a bývalý královský mariňák objevil 5 000 let staré osídlení z doby bronzové. V první a nejdůležitější fázi objevu přitom nemusel ani na krok z domu!

Hledání s detektorem kovů v praxi

Nadšený amatérský historik, lovec pokladů a detektorista již jednou zajímavý nález učinil, když se v roce 2010 coby potápěč podílel na objevení před třemi sty lety potopené holandské obchodní lodi Aagtekerke u pobřeží Devonu. Tentokrát ale svůj objev učinil z pohodlí a tepla domova. Za pomoci počítače, internetu a satelitních snímků studoval lokality kolem Spriddlestone v Southhamské oblasti s cílem objevit cokoli zajímavého.

Hlední pokladů pomocí počítače

Hledání pokladu pomocé počítače

Howard sám k tomu říká:  "Noc co noc jsem se díval na Google Earth a přitom sám sobě kladl otázky: Kdybych žil před  3000 lety, kde bych chtěl žít? Budu potřebovat jídlo, vodu, přístřeší. Ideálně v blízkosti Dartmooru kvůli nerostným surovinám a co nejblíže řeky, abych měl přístup k moři a obchodním cestám. Po několika týdnech jsem si zakřížkoval vhodné místo na mapě – to je ta oblast, kde bych chtěl žít".

Hledání s detektorem kovů v praxi

Mr. Jones chtěl svou teorii ověřit v praxi, to ještě ale netušil, komu pozemek patří. Pomohla mu náhoda:
"Na dětském ragbyovém tréninku jsem si vzpomněl, že jeden z trenérů je zemědělec a zeptal jsem se ho, zda bych někdy mohl prochodit jeho pole s detektorem kovů. To jsem ještě nevěděl, kde se jeho farma nachází. Domluvil jsem setkání i s rodinami, přičemž jsme si prohlédli jeho pozemky a pole. Tehdy jsem zjistil, že moje značka v mapě označuje místo na pozemcích právě onoho farmáře, to pro mě bylo naprosto neuvěřitelné!“, říká Howard Jones.

Howard tak mohl nečekaně brzy z internetu zaměřenou a vybranou lokalitu projít s detektorem kovů. Přitom objevil různé pazourkové nástroje, kovové artefakty a hliněné střepy z období kolem 3000 let před Kristem. V tu chvíli zavolal Billu Hornerovi, archeologovi Devonské oblasti. Spolu následně oblast skenovali a za pomoci zemního radaru objevili minimálně dva velké objekty, zřejmě hospodářské budovy doby bronzové nebo železné.
Tím byla teorie Howarda Jonese, který oblast vytipoval pomocí satelitních snímků aplikace Google Earth, k jejich velké radosti potvrzena. Co se v zemi skrývá, jaké artefakty a historické souvislosti místo nálezu nakonec odhalí, zjistíme zřejmě počátkem příštího roku. Konkrétní informace přinese až důkladný průzkum sérií vykopávek, který je plánován hned po zimě na únor 2015.
Bill Horner k tomu říká: „Z průzkumu vyplývá, že se jedná o dvě nebo tři pravděpodobné usedlosti, které zřejmě spadají do časů pozdní doby bronzové nebo železné. Další části osídlení připadají do Románsko-britského období, tedy v rozmezí před 1 500 až 2000 lety. Snímky také naznačují cesty a řadu jam, které by mohly ukazovat na místní zpracovávání kovů“.

Dále pokračuje: "Víme, že s nerostnými surovinami Devonské oblasti bylo obchodováno podél pobřeží. Zatímco Dartmoor je známý svými dochovanými historickými nálezy, nelze totéž říci o pobřežních oblastech. Objev by tak mohl býti oním hledaným a dosud chybějícím článkem, který spojení této oblasti s obchodní aktivitou potvrzuje“.
Nezbývá, než těšit se na výzkum, jehož výsledek se dozvíme za několik měsíců a současně pogratulovat Howardu Jonesovi za úžasný objev a skvělý přístup při spolupráci s odborníky.

Nálezy



Fotografie a zdroje informaci: plymouthherald.co.uk, /www.dailymail.co.uk

Zdraví GM4PRO - Roman
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

paráda

tip dost dbrej 8-) 8-)

jojo paráda ;-) Akorát je frajer že kope bez lopatky :-D

Klikař. ;-)

:-O :-O..sen se uskutečnil ;-) ;-)

a co ten trenér? :-)

Tak jo, jdem tam na nočku? ;-)

uděláme skrývku dozerem na žluticu a potom přez katr pěkne do podrobna :-D :-D :-D

A farmář má po žížalkách........tedy spíše po kukuřici :-O

Průzkum je plánován hned koncem zimy, pochybuju, že by byl škodnej, jak píše Waffen. :-)

Netřeba chodit tak daleko, tento způsob lokalizace se využívá i u nás a je to jeden z regulérních postupů - letecká archeologie :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru