Matematici znají polohu mayského zlata

Kategorie: Poklady

Zlato by se mělo nacházet v hlavním městě mayské říše Atlanu. Tato informace je zapsána na 52 stránce Drážďanského kodexu. Atlan se měl nacházel tam, kde dnes leží jezero Izabal. Ve východní Guatamale. Byl zničen při zemětřesení 30. října 666 př.n.l.
Drážďanský kodex (Codex Dresdensis) je umělý název pro literární dílo předkolumbovké Ameriky uložené od roku 1739 v Drážďanech. Jedná se o jedno ze 3 velkých literárních leporel (Drážďanský kodex, Madridský kodex a Pařížský kodex) zapsaných v mayském hieroglyfickém jazyce. Jelikož nebyly doposud mayské hieroglyfy plně rozluštěny, zůstává obsah kodexu nepochopen a i jeho jméno je umělé. Všechny 3 kodexy jsou pojmenovány podle místa, kde jsou uloženy. Čtvrtý, Codex Grolier není v akademickém světě uznáván.

Kodex je vyroben z přírodního papíru a je napsán mayskými hieroglyfy na 74 stranách s bohatými dekoracemi. Listy jsou popsány z obou stran a původně byly spojeny v jednu dlouhou nudli. Původní rozsah byl větší, ale dílo bylo zničeno po bombardování Drážďan na konci druhé světové války. Do Drážďan se kodex dostal pomocí Johanna Christiana Götzeho, tehdejšího ředitele Dražďanské Kralovské khihovny, který koupil kodex ve Vídni od neznámeho majitele v roce 1739.Jak se kodex dostal do Vídne není známé. Muzeu ho Götze předáva v roce 1744. Veřejnosti byl však poprvé odhalen až o 104 roky později (1848).)

Pro čtenáře, jenž umí německy, je zde celý originální příběh: http://www.bild.de/BILD/news/2011/02/28/maya-schatzkarte/deutscher-forscher-entschluesselt-8-tonnen-gold.html

Toto je obsah článku. Ovšem, vznikají zde jisté pochybnosti. Začněme se zabývat detaily.

1. Zlato

Ačkoli se při vykopávkách našly kusy zlata (zejména z panamského posvátného Chichen Itza), vyryté obrazce neodpovídají předklasické mayské době. Z tohoto období zatím nebyly nalezeny žádné zlaté sošky, dekorace ani nic podobného. Jinak tomu však bylo v Peru. Avšak doposud neexistují žádné důkazy, že by mezi May a Močiky z města Moche existovali obchodní transakce.
To znamená, že pravděpodobně mayové nevyráběli žádné zlaté předměty a to až do postklasické doby. Nemluvě o osmitunové zlaté desce.

Matematici znají polohu mayského zlata


Což nás vede k dalším pochybám...

Postklasická doba začíná kolem roku 900 n.l. V téže době začaly některé mayské kmeny s výrobou zlatých předmětů. Zničení města Atlan je datováno do roku 666 př.n.l. (ano, opravdu před naším letopočtem).  Jedná se tedy o střední předklasickou éru. Kdo by očekával nálezy nějakého zlata ve městě, jenž bylo zničeno 666 let př.n.l.? A navíc v takovém množství? Také jej nemůžeme označovat jako mayské. Muselo totiž existovat dříve než El Mirador, které je považováno za kolébku mayské kultury. Když se tedy na vše s nadhledem podíváme, tak si uvědomíme, že se nám toto město nehodí ani časově ani svým umístěním.
Další věc, která nesouhlasí...

2. Zákon

Ano, mayové měli právní systém. Avšak nikdy nebyl tak obsáhlý, že by jste jej mohli rozepsat  na 2 156 zlatých deskách. Samozřejmě toho víme více o aztéckém právním systému. O jejich daních a podobně. Ale zde hovoříme o klasické mayské době. Z některých kodexů jsem informováni jak bylo nakládáno s vrahy, zloději, cizoložnicemi atd. Také se dovídáme, že všichni zločinci byli posedlí zlým duchem. Ale mohl být právní systém střední klasické doby tak obsáhlý, aby zabral 2 156 zlatých desek? To je velice nepravděpodobné. Zmíněním hlavního města se dostáváme k dalšímu bodu...

3. Hlavní město Atlan

Nikdy dříve jste neslyšeli, že by Atlan byl mayským městem? A jediné co vám Atlan připomíná je Atlantida? Myslíte si, že je podivné, že se nachází právě v Guatemale?
Nejste v tom sami! Existence takovéhoto města z předklasické doby na území jezera Izabal v jihovýchodní Guatemale by byla opravdu velice překvapivá. Hned vedle totiž leží ruiny Quiriguá z klasického období. Podivné také je, že ani jeden zápis od roku 400 př.n.l až od postklasického období nepoukazuje na žádné město. Natož hlavní, kterému by odpovídal popis Atlanu. Je zcela nemožné, že by město takových rozměrů bylo neviditelné. Město Quiriguá mělo přátelské vztahy s městem Copán, jež leželo nedaleko a bylo založeno 1 300 př.n.l.  Zde také nebyl nalezen jediný záznam o existenci Atlanu. Už se nebudu snad ani zmiňovat, jak mohli všechna města opomenout zaznamenat zničující zemětřesení...

4. Slovo Atlan

Jen opravdu velmi stručně. V mayském jazyce  neexistuje takové slovo jako Atlan. Nicméně v Guatemale existují dvě jezera: jezero Amatitlán a jezero Atitlán. Odtrhnul zde snad někdo jednu slabiku?! A(ma)(ti)tlan…
Dodatek: Samozřejmě známe příponu –tlan z jazyka Nahuatl. A také víme, že existuje spousta míst v Guatemale, jenž nesou pojmenování z tohoto jazyka. Tato místa však byla nazvána až později. Když aztécká trojaliance v 15. století obsadila tato území. Uvažte prosím, že informace o Atlanu získal matematik z Drážďanského kodexu. Tedy z desky, jenž pochází z roku 1200. Musíme si také uvědomit, že aztécká říše nikdy nedosáhla až na severovýchod Guatemaly, kde se nachází jezero Izabal.

Matematici znají polohu mayského zlata

5. Důkaz

Pochybujeme, ale musíme však uvést také důkaz. Samozřejmě, jako matematik analyzoval autor pouze čísla. Čísla z Drážďanského kodexu a samozřejmě také jejich systém. Nevím, jaký byl postup jeho analýzy. Jak došel k číslu 2 156?
Drážďanský kodex byl pravděpodobně napsán mezi lety 1200 a 1250 v oblasti Yucatánu. Pro zakódování této desky by museli mít její pisatelé znalosti o existenci zlata ze zcela jiné oblasti staré 1 900 let. Bylo by to, jako by egypťané věděli, kde Pilát Pontský ztratil peněženku. Matematik odkazuje k 52 straně. Strana 52 zde je a také je na ní dlouhé datum. Datum 9.16.4.10.8 12. Lamat poukazuje na datum únor 1181. Musí zde však existovat způsob, jak se interpretovi podařilo zasadit poklad do zcela jiného časoprostoru.

Závěr

Probrali jsme zde spoustu faktů. Budu rád, za jakékoli vaše vyjádření k tomuto nálezu. Jak to vidím já? Je zcela nepravděpodobné, ba dokonce nemožné, aby existovalo 2 156 zlatých desek, na kterých by byly sepsány zákony. A Tyto desky byly ukryty v jezeře Izabala v Guatemale. Možná se pletu, a jestli ano, tak by tento nález zcela změnil naše chápání předkolumbovské doby.
Počítám, že se k tomuto tématu ještě vrátíme. Pan Rittsieg plánuje expedici za zlatými deskami.
Pomocí sonaru by se mu mohlo podařit najít sarkofág (opravdu?) v ruinách hradu (opravdu?) kde leží ukryté zlato. Zmínil jsem již, že podle dat z Drážďanského kodexu se mu podařilo určit umístění pokladu s přesností 10cm?
Třeba jste již o tomto příběhu slyšeli. Myslíte, že je pravdivý? Možná by jste mohli pana Rittstiega trochu finančně podpořit, protože jen náklady na materiál mají hodnotu 211 milionů Euro.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak tam udělejte klubovku a najděte jim to. Ti by čuměli. :-D

Jezero-dobrej nápad. :-D :-D :-D

Tak jo, kdo bude chtít objednat letenky na začátek října, můžete sem psát. V září nemám čas, bude mistr hledač :).

je sice v nahuatlu , ale :
název ATLAN sám o sobě nemusí být nesprávný , jelikož tak , jak je gramaticky zkonstruován , znamená Lugar junto a las aguas , Místo hojné na vody , tedy :
A(tl) - agua - voda ,
-tlan , značí hojnost výskytu .
Dále název
AMATITLAN znamená gramaticky Lugar entre los libros , resp. , papeles
tedy :
AMA(tl ) - papel , libro , papír , kniha
-titlan , nejsou dvě přípony , ale jedna , na to se rádo zapomíná , např. ve jménu TENOCHTITLAN se rovněž nejedná o příponu tlan , ale titlan .
Takže - titlan - lugar entre ,místo uvnitř , jsa obklopené
tedy Lugar entre los libros , papeles , amates (Španělé to slovo převzali) , takže Místo uvnitř, resp. obklopené knihami, papíry či listy amate (ta rostlina agáve je zdrojem listů pro papír na kodexy)
Jinak kniha se také řekne AMOXTLI .

Dále ATITLAN zase samo o sobě znamená Lugar entre LAS AGUAS , Místo uvnitř , resp. obklopené vodami .
tedy :
A(tl) + TITLAN = ATITLAN
ATL - agua , voda ,
-TITLAN - lugar ntre , místo obkloppené , jsa uvnitř něčeho .
Na shledanou

Zajímavé čtení :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru