MINCE UKRYTÉ POD LATRÍNOU

Kategorie: Poklady

V městské části Šurian v Kostolnom Seku (Slovensko) objevil koncem května stavební dělník Peter Pavlík neobvyklý poklad. V nádobě pod latrínou se ukrývalo cca 4,5 kilogramu mincí….

Sotva se stavební dělník Peter Pavlík pustil do práce, narazil lopatou na neznámý předmět. Jednalo se o džbán, který v sobě skrýval obrovské množství zrezivělých mincí.  Dokonce jich byla plná lopata, která se také stala osudnou pro džbán, který se proměnil jen v hromádku střepů. Majitelka nelenila a ihned zavolala místnímu učiteli Jozefu Tamaškoviči, který se zajímá o regionální historii.

Ilustrační_foto

V pátek přivolali i archeologa a numizmatika. Ze záhadného pokladu se nakonec vyklubal hromadný nález mincí. Konkrétně se jedná o poltury z období Františka II. Rákozciho.  Miroslav Eliáš (správce Městského muzea Šurany) dále upřesnil, že jsou to povstalecké mince.

Nálezce tedy zkontaktoval pracovníky Ponitranského muzea, kteří v současné době mince čistí. Z celkového počtu 1700 kusů bylo vyčištěno kolem deseti penízků. Ředitel muzea Anton Števko dále uvedl:

Jsou to měděné poltury, které v období stavovského povstání nechal razit František II. Rákozci pro potřeby své armády.  Z jedné strany malé mince je obraz Panny Marie (patronky Uherska) na druhé je nápis poltura. Peníze neměly prakticky žádnou hodnotu. Spadají do období mezi léty 1704 až 1707. Zatím nemůžeme potvrdit, zda jsou všechny mince stejné, ale je to velmi pravděpodobné. Všechny postupně vyčistíme. Našla se i část nádoby, v které byly mince uložené. Bohužel, ze střepů se nedá nádobu zrekonstruovat. Z mědi mince Rákozci razil, protože neměl dost peněz v zlatě a stříbře.“

Ilustrační_foto

Na mincích také figuruje značka KB, což dokládá, že byly vyraženy v mincovně Kremnica. Jedna poltura svou hodnotou odpovídala – 2 grošům nebo 1,5 krejcaru.

Rákozci neměl mnoho peněz. Vedl také dlouhodobou válku s Habsburky. Měděné mince neměly v tom čase velkou hodnotu, divím se proto, že je vůbec někdo zakopal,“ konstatoval Števko.

Ilustrační_foto

Mimořádnost tohoto nálezu spočívá v tom, že není příliš obvyklé, aby se našlo na jednom místě takové množství mincí. Poklad tohoto druhu se nachází obvykle jednou za dvacet let. Naposledy se tak stalo také v Nitranském kraji v roce 1981 a shodou okolností také v Kostolnom Seku. Tehdy objevil místní hrobař během kopání hrobu quartingy – čtvrtdenáry pocházející z roku 1450 (období vlády Zikmunda Lucemburského). Příběh nejnovějšího hromadného nálezu mincí taky není k zahození. Kdo by si myslel, že se zrovna pod suchým WC může nacházet tolik mincí.

Ilustrační_foto

 

Zdroj: http://nitra.sme.sk/ (autor: Miroslav Antoni, zveřejněno 10. 6. 2009)

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pět procent,no to je teda terno.Proč to nemáme jako Anglie?Ve všem zase do EU nemusíme že? A natož když by si člověk přišel na nějákou kačku bez práce,,,,to by se stát posral :-( HNUS

TO mrcas: 1. Nález je ze Slovenska, 2. Ono i v té Anglii se musíš rozdělit s majitelem pozemku a to obvykle 50/50. Předkupní právo mají muzea a rozhodující je úřední odhad.

Jinak se dá s tím co píšeš trochu souhlasit, nějaké přiměřené nálezné by asi mnohé předměty zachránilo. Problém je ale v tom že muzea dnes nemají ani na Svůj provoz. Těžko tak dofat v nějaké vyplácení nálezného.

Pokud to ale bude možné, nepoužívej některá slova. I když může být Tvůj hněv oprávněný, reakce jsou veřejné a podobný stav, kdy to podle tebe stát nestihnul na toaletu, se dá vyjádřit i jinak o:-)

Pěkný příspěvek,tomu se říká prachy v hajzlu ;-)

Na Slovensku od 1.6. platí novela zákona, kde nálezné je 100%. :-D

Poklad je to hezký ale článek by potřeboval korekrůru. Tolik pravopisných chyb jsem už dlouho neviděl :-O

Franto - pokud máte na Slovensku nálezné 100% tak vám na 100% zavidím :-) ;-)

A ty mince čistili citronovkou nebo co ? Takhle teda měďáky co chci zachovat nečistím

s tema chybama je to mozne. Prekladala jsem to ze slovenstiny a hodne veci me zmatlo, tak se omlouvam. Zitra se na to podivam. Dneska mne zkratoval router, tak improvizuju s mobilem...

tak hošánci minelabáčci kerý z vás by ze svojim detektorkem na mincicky dočáhel ? 1 m hlboko ??? Rákocziho poltury sem nasel asi 4 ale šecky byli na šrot
jak si mohel nejaký ferencz rakoczi razit v kremnickej mincovni vlastné chcechtáky ked mincovňu mala pod palcem habsburgská monarchia ??? alebo nemala ??? Leopold I ???

To Kabras: Jednoduše mohl, v letech 1703 - 1711 probíhalo tzv. Rákocziho povstání, kdy toto území bylo "odtrženo" od habsburské říše. Na území Horních Uher a Sedmihradska tak byly během povstání v místních mincovnách raženy nové měděné, stříbrné a zlaté mince. Jinak obecně hromadné nálezy těchto měděných povstaleckých mincí jsou poměrně vzácné, protože jejich hodnota byla (ve srovnání s tehdy ještě běžně užívanými drobnými stříbrnými mincemi) vcelku mizivá - písemné prameny uvádějí, že je lidé nechtěli brát, nedůvěřovali jim a proto je minimálně ukrývali. Je dost pravděpodobné, že člověk, který tento poklad ukryl byl nejspíše příslušníkem povstalecké armády nebo s ní byl v úzkém vztahu.

Viky opět pěkný článek, a chybička se občas vloudí každému. Čištění bylo asi dost agresivní metodou. :-) :-) :-) :-)

Píšete že přesný odhad ceny mincí musí udělat znalec,zajímalo by mě jeho vyjádření na takto vyčištěné mince, nepovažuji se za odborníka v čištění mincí nalezených vzemi ale z tohoto nálezu takto zpracovaného nemám dobrý pocit.Bylo by zajímavé vědět a myslím i pro mnohé z nás hledačů,co na to ten dotyčný znalec řekne a jak zhodnotí zacházení s tak velkým počtem mincí v jednom nálezum .

To Pepit: Nehájím jejich způsob konzervace, každé konzervátorské pracoviště postupuje způsobem, který ovládá, umí a zdá se jí nejlepší (někdy taky bohužel ke škodě věci). Tyhle mince mají poměrně jednoduchý obraz a opis, takže jim případné sejmutí patiny příliš neuškodí. Z hlediska moderních metod to pochopitelně není zcela správné a bylo by lepší ji zachovat, ale vliv na znalecký posudek to mít v tomto konkrétním případě nejspíš nebude.

Hezký a zajímavý článek jako vždy. ;-)

hmm :,-(

hmm :,-(

hmm :,-(

Třeba na tu latrínu chodil sám Rákozci a od toho vznikla lidová pohádka "Oslíčku otřes se" :-)

Třeba na tu latrínu chodil sám Rákozci a od toho vznikla lidová pohádka "Oslíčku otřes se" :-)

:-D jj, to byl sucháč Rákoczyho, lidi mu ty prachy nebaštili, tak je hodil do hajzliku... :,-( a takhle potom každou následující potřebu vypadal :-O :,-(

Nezastávám se konzervátorů, ježto nevím, co s tím provedli, ale moč a fekálie jsou prostředí dosti agresivní a je možný, že ta zelená patina byla dost divoká. Pak by to dávalo smysl dostrkat do do tohodle stavu. Taky píšou, že očistili jen 10 mincí...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru