Na břehu německé řeky bylo nalezeno bojiště z ranné doby bronzové

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologické vykopávky v údolí Tollense v severním Německu odkryly rozbité lebky, dřevěné kyje a ostatky koní datované do let 1200 př. n. l. Zranění na lebkách ukazují na boj tváří v tvář. Bitva pravděpodobně proběhla mezi válčícími kmeny.

Článek otištěný v časopise Antiquity se opírá o výzkum z roku 2008.  Probíhal v  oblasti údolí Tollense, které zahrnuje jak povrchové vykopávky, tak průzkum koryta řeky.
Zde archeologové nalezli pozůstatky zhruba sta lidských těl. Osm z nich mělo zranění na kostech. Většina těl, ne však všechna, byli mladí muži.

lebka doba bronzova

Zranění, zahrnující poškození lebky, byla způsobena ranou či hrotem šípu. Některá byla smrtelná.
V jedné z pažních kostí uvízl hrot šípu v hloubce více jak 22 mm. Fraktura stehenní kosti u jiné osoby naznačuje pád z koně (kosti koní byly v oblasti také nalezeny). Archeologové vyzdvihli dva dřevěné kyje. Jeden, vyrobený z jasanu, ve tvaru baseballové pálky. Druhý tvaru kroketové paličky z trnkového dřeva.

Dr. Harald Lubke z Centra baltické a skandinávské archeologie v Německu poukazuje na možné první důkazy větší bitvu z této doby.  „Nálezy z Talheimu v Německu z počátku neolitu přinesly důkazy o násilí. Nejsou však stejná jako v údolí Tollense. Zde se v řečišti nachází mnohem větší počet těl,“ informuje BBC.

 „U mnoha osob byla zranění způsobena tupými předměty či ostrými zbraněmi. Rány byly smrtelné. Menší zranění nebyla ošetřena. Ostatky nebyly klasicky pohřbeny.
Archeologové nenalezli žádnou keramiku, ornamenty, nebo upravené povrchy, které mohli naznačovat formální hroby nebo pohřební rituály.

Mnoho kostí, zdá se, bylo odneseno proudem řeky. Vědci předpokládají, že těla byla vhozena do řeky a poté vyplavena na písčinu. Nebo mohli být mrtví zabiti na jiném místě bažinatého terénu.“
.
Dr. Lubke předpokládá, že se konflikt  mohl uskutečnit dál proti proudu řeky a dosud nalezená těla jsou pouze zlomkem krveprolití způsobeného bitvou.  „To, co jsme doposud nalezli je pouze vzorek. Současné koryto řeky zasahuje jen malou částí do původního řečiště. Pravděpodobně nalezneme mnohem více pozůstatků.
 „Je proto nezbytné najít místo kde se těla dostala do řeky.

To nám pomůže identifikovat, zda se jednalo skutečně o bitvu či něco jiného. Například oběť. Nyní ale věříme, že boj je nejlepším vysvětlením.“  Nález také naznačil tehdejší jídelníček obsahující proso. Typickou rostlinu tehdejšího severního Německo. I to poukazuje na domácí šarvátku.

Ačkoli bronzové špendlíky mohou poukazovat na kontakt se slezským krajem vzdáleným 400 km jihovýchodně.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkné čtení,
jsem odpůrce násilí a válek, ale tyhle staré bitvy byly přece jenom na férovku, chlap proti chlapovi. Dnes je to trošku jinak...ale i tak to muselo být šíléné, takovým kyjem po makovici,,, o:-) o:-)

vono to mohlo být klidně deset na jednoho :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru