Na místě bitvy v Teutoburském lese byly nalezeny 2000 let staré zlaté římské mince!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Jistě jste již slyšeli o Teutoburském lese, resp. o bitvě, která se v tomto místě odehrála roku 9. našeho letopočtu. Šlo o zásadní bitvu mezi Římany a Germány, která po potupné porážce tří římských legií na dlouhá léta stanovila poměr sil a hranici mezi oběma světy při toku Rýna.

Místo události zůstávalo historikům skryto po téměř dvě tisíciletí, než je zcela náhodou v roce 1987 objevil amatérský detektorista Tony Clunn. Od té doby probíhá nepřetržitý průzkum značně rozsáhlé oblasti kolem kopce Kalkriese, který přináší své ovoce...  

V prvotním nálezu Tonyho byly drobné mince z doby vlády císaře Augusta, dále olověné kule do praku a  železné součásti zbroje, postrojů a vozů i jiného římského vybavení. Tony později se svými nálezy kontaktoval úřady. V roce 1989 bylo místo nálezu oficiálně oznámeno světu a přitom archeologové odhalili lidské pozůstatky, zvířecí kosti, římské vojenské předměty, fragmenty okovaných sandálů a další římské artefakty a jejich části.

V roce 2000 bylo u Kalkriese postaveno muzeum s archeoparkem. Na celkem 20 hektarech stále pokračuje výzkum, jehož se může účastnit veřejnost i studenti archeologie pod vedením odborníků. Dne 9. června tohoto roku se podařilo lidem z Kalkriesského muzea a Osnabrücké Univerzity najít šest zlatých mincí a na druhý den našli další tři. Jde o unikátní nález, především vezmeme-li v úvahu, že za posledních 25 let se v místě našly pouze dvě zlaté mince!

Mince teutoborsky les



Mince ražené v městě Lugdunum (současný Lyon) pocházejí z rozmezí let 2. až 4. před Kristem. Jsou typu „Gaia-Lucia“ (Augustovy vnuci). Na reversu jsou vyobrazeni mladí císaři v tógách se štíty a kopími. Mezi nimi pak emblémy kněžských hodností. Opis je: „AVGVSTI F COS DESIG PRINC IVVENT“ (synové Augusta, kandidáti zvoleni konzulem, vůdci mladých). Avers  zobrazuje Augusta s vavřínovým věncem a textem: „CAESAR AVGVSTVS DIVI F PATER PATRIAE (Císař Augustus, syn zbožňovaného [Julia Caesara], otec národa).

Potomci císaře Augusta (dcera Julia, Marcus Agrippa, Gaius a Lucius) byli svým dědem přijati v roce 17 před naším letopočtem, když byly Gaiovi tři roky a Lucius byl nemluvně. Učinil je svými dědici a nechal je připravovat na politickou kariéru ještě v dětském věku.  Avšak naděje císaře na přímé dědice vzaly za své, když Lucius v roce 2 po Kristu náhle zemřel a Gaius zesnul o dva roky později, když byl smrtelně raněn v bitvě. Mnohé indicie přitom naznačují, že mohlo jít o politicky motivovaný akt jejich nevlastní matky Livie, v jejímž zájmu bylo dosadit na trůn vlastního syna Tiberia.

Po Gaiově smrti v roce 4 našeho letopočtu se tyto mince již nerazily. Osm mincí z místa bitvy jsou sice dobře zachované, ale vykazují užívání – byly v oběhu. Tyto mince byly velmi cenné, užívaly se výhradně pro velké nákupy a slavnostní dary. Běžný legionář v té době si vydělal kolem 19 denárů, přičemž jeden aureus představoval 25 denárů. Jen vysoce postavený důstojník se mohl k takovým mincím dostat. Vzhledem k tomu, že tyto zlaté mince byly nalezeny tak blízko u sebe a relativně blízko povrchu, předpokládají  archeologové, že mince byly ztraceny v průběhu bitvy jediným vlastníkem a nešlo tedy o depot, ale nechtěnou ztrátu, která musela velmi mrzet. Pokud jejich vlastník tedy bitvu přežil....

Zdraví Roman – GM4PRO

Zdroje: livius.org, wikipedia.org, planetfigure.com, ceskatelevize.cz, thehistoryblog.com, youtube.com

Videa

https://www.youtube.com/watch?v=n0QYjVmL47Q
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10367432180-bohove-a-myty-stare-evropy/211563231190003-pad-rima-a-teutobursky-les

maska

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O
Masakr,tam bych taky vlitnul,to je sen ;-)..
Nadhera 8-)

Díky Ti chlape, o Teutoburském lese jsem slyšel, něco si hledal ale nálezů moc neviděl. Někdy bych se do toho muzea rád podíval. Když si tohle prohlížím - nemůžu si odpustit song od Landy -https://www.youtube.com/watch?v=WROyboTE448.
Pěkný článek, ať se daří ;-)

Neskutečná věc ten les.... v TV už byl i německý dokument vyloženě o výzkumech s detektory kovů v Teutoburském lese... u toho se tajil dech...

Taky jsem videl,to mas recht,haldy minci a artefaktu,ani jsem nedejchal ;-)
A ten les je proste pohadkovej o:-)
Jinak super prispevek :-)

to MajkizZor,část expozice v Kalkriese k vidění např.zde dole :
http://www.mottouren.de/infobox/fotogalerie/die-sau-ist-tot-2012.html?tx_chgallery_pi1%5Bsingle%5D=1&cHash=5587521c901a8a10a84c02834eac97b9#c12623
Nálezů z tamnějšího bitevního pole je jinak plný net,musí se ovšem trochu hledat..

http://varusforschung.geschichte-multimedial.net/pages/militaria.html

to Mysak,když si zadáš do G.vyhledávače (event.na youtube) heslo "Die Varusschlacht (+ kombinovat-dokument,archäologie,detektor,imperium,schlachtfeld,Teutoburgerwald,konflikt atd.atd.) ,tak je tam toho x..Tak jako možností, jak to najít.Protože v naší mateřštině nelze čekat takovou plejádu info,jako v zahraničí (kde si svých dějin i jinak váží).

Husita zdravim
Koukal jsem,dobra stranka..
Dobre receno ;-)
Jo to muzeum to bude podivana..
Jinak Mysak jestli si chces zaslintat tak muzeum v Mikulove,ma taky hezke exponaty

Ty vado,Bohous už dělá i do zlatých minci :-P

Spaustolobig též zdravím. ;-)
Další video třeba zde: https://m.youtube.com/watch?v=t-qAcwnja4A
Fakt dnes není problém cokoli najít..

Třeba zde je o bitvě dokument v češtině: http://dokumenty.tv/germani-2-bitva-v-teutoburskem-lese-dokument/

Mysak: Rad bych sám našel přímo jak se jmenuje ten dokument s detektorovou prospekcí t. lesa, ale zatím jsem nenašel...

tak konecne goldy z teutoburgu parada :]
;-)

Já bych byl opatrnej! Podvrhů už byla spousta! Třeba taková Lucy! Vše se dá zneužít k různým cílům! iluze vám však neberu Čus ;-)

Na předposlední fotografii je vidět následky tzv. Varovy kletby. Všem třem archeologům, kteří se opovážili vzít do ruky dotyčné mince, okamžitě vypadaly vlasy !!! :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru