Na poklad s buldozerem; aneb depot 3 339 římských mincí ze 3. století odhalen při zemních pracích

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

„Odhrnoval jsem podloží ke skále a byl jsem asi osm až devět metrů od dočištění k druhému pásu, když jsem se podíval za sebe a všiml si zelené barvy v půdě. Okamžitě jsem zastavil stroj, vystoupil a šel zjistit, co se stalo. Na místě jsem objevil rozbitý hrnec s nějakými mincemi...“ - takto v zápisu komentoval Mark Copsey svůj objev mincí v hodnotě několika milionů korun.

Čtyřiačtyřicetiletý řidič buldozeru právě rovnal terén pro hokejové hřiště, když si všiml, že vyhrnul hrnec s mincemi. Okamžitě přerušil činnost, rozsypané mince uložil do tašky a zavolal do místního muzea s dotazem, komu nález oznámit. Obratem byl informován muzejní ředitel Steve Minnitt a na místo vyslán styčný úředník Steve Membury k zajištění místa nálezu.

Poklad, který byl původně uložen u paty domu na okraji římské osady, byl zakopán zřejmě kolem roku 270 n. l. Soubor mincí byl poslán k analýze do Britského muzea, kde odborníci definovali 164 denárů, 4 sestercie a zbytek je tvořen radiaty. Mince jsou z 2. až 3. století našeho letopočtu. V laboratoři muzea bylo také zjištěno, že mnohé mince byly naskládány a pečlivě ovázány látkou, přičemž některé dodnes zůstaly vzájemně spojeny.

Depot je zatím v Britském muzeu. Ředitel Somersetského muzea v Tauntonu pan Minnitt by jej rád po prohlášení za poklad získal. K nálezu ještě dodal: „Pan Copsey jednal naprosto správně. Okamžitě hlásil objev, čímž umožnil ideální provedení archeologického průzkumu. Díky tomu máme o nálezu mnoho zásadních informací. Jsme tím velmi potěšeni“.

V době nálezu byl poblíž také řidič nákladního vozu Colin Parnell, který viděl, jak Copsey zastavil buldozer a zkoumal zeminu, přičemž také zaslechl, jak Copsey telefonuje a mluví o nálezu mincí. V dopise, který Parnell adresoval koronerovi, si na základě toho činil nárok na odměnu s tím, že šlo vlastně o „týmový“ objev. Somersetský koroner Tony Williams však rozhodl, že pan Copsey poklad nalezl sám, tedy nárokovat odměnu smí pouze on a majitel pozemku.

Celková hodnota pokladu dosud nebyla přesně stanovena. Obecně se očekává, že dosáhne hodnoty kolem 175 000 liber (asi 6 200 000 korun). Certifikovaný numismatik Chris Martin mince zevrubně ohodnotil: „Denáry z první poloviny 3. století stojí mezi 10 až 100 librami, stříbrné mince s radiatem pak mezi 10 až 50 librami a bronzové sestercie mohou stát od 20 do 100 liber. Jedná se však o velmi hrubé odhady cen s ohledem k různé kvalitě a neberu přitom v úvahu jakékoliv rarity".

Pan Copsey se již nemůže dočkat dalšího zajímavého nálezu. Často pracuje v lokalitách, kde probíhá archeologický výzkum. Není tedy vyloučeno, že se mu časem podaří opět nějaký obdobný kousek. A proč ne? Vždyť se přeci říká, že „Štěstí přeje připraveným“… A kdo je více připraven, než řidič buldozeru se svou obří radlicí?

Zdroje: westerngazette.co.uk, westerndailypress.co.uk, telegraph.co.uk

Zdraví Roman – GM4PRO

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fungovat to s odměnama takhle tady, tak se vsadím, že ho ještě odrbe zaměstnavatel(můj bagr, moje nálezné a ještě v pracovní době). :-)

Hezky.... a ja dnes mezi bordelem horkotezko vydoloval par dvojhaliru... :,-(

krása :-)

Super. :-O :-) :-)

Pecka. Priste namontuje na bulldozer cívku.

Já vykopal plnou hrst komunistyckých dvacetníků a taky se tím nechlubim. :-D

Já vykopal plnou hrst komunistyckých dvacetníků a taky se tím nechlubim. :-D

Právě ses pochlubil :-)

No jo anglani tam rimskejch depotu minci maji a jeste se jich najde..
Ale jinak paradicka

Neskutečná nádhera ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru