Nález 1000 let starých mincí v Austrálii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nález 1000 let starých Afrických mincí možná přepíše dějiny Austrálie

Pět měděných mincí a téměř 70 let stará mapa, s vyznačeným symbolem „X“, mohou vést k objevu, který možná přepíše dějiny Austrálie.

Mince nalezená v Australii
Tisíc let staré mince nalezené v Austrálii

Australský vědec Ian McIntosh, současný profesor Antropologie na Indianské Univerzitě v USA, plánuje v červenci expedici, která vzbudila velký rozruch v archeologické komunitě.

Vědec chce zrevidovat oblast, kde byly v r. 1944 nalezeny mince, prokazatelně staré 1000 let a ověřit tak teorii, že námořníci ze vzdálených zemí mohli přistát v Austrálii již mnohem dříve, než je dnes známo.
V r. 1944 během II. Světové války poté, kdy Japonské bombardéry napadly Darwin před dvěma lety, se staly ostrovy Wessel (skupina neobydlených ostrovů u severního pobřeží Austrálie) strategickou polohou při obraně pevniny.

Australský voják Maurie Isenberg byl umístěn na jeden z ostrovů, jako obsluha radarové stanice a většinu svého volného času trávil rybařením na idylických plážích. Zatímco seděl na pláži s rybářským prutem, objevil hrst mincí v písku. Neměl vůbec ponětí, odkud mince pocházejí, přesto je strčil do kapsy a později je uložil do plechové krabičky. V r. 1979 znovu náhodou našel svůj „poklad“ a rozhodl se poslat mince do muzea, aby mu je pomohli určit.

Bylo prokázáno, že mince jsou staré 1000 let. Maurie si však stále neuvědomoval, jaký poklad drží ve svých rukou, nicméně si označil na kamarádově staré mapě místo, kde mince nalezl symbolem „X“.

Objev byl však pravděpodobně opět zapomenut, dokud se k němu nedostal antropolog McIntosh před pár měsíci.
Mince vznesly mnoho důležitých otázek: „Jak se 1000 let staré mince dostaly na vzdálené pláže ostrova u severního pobřeží Austrálie? Byli objevitelé ze vzdálených zemí u Australského pobřeží dříve než James Cook v r. 1770?

Dnes již víme, že kapitál Cook nebyl prvním bílým námořníkem, který vstoupil na Australské pobřeží.

Nález mincí v Austrálii

Mcintosh ukazuje na mapě oblast, kde byly mince nalezeny

V r. 1606 Holandský objevitel jménem Willem Janszoon dosáhl poloostrova Cape York v Queenslandu a po něm o pár let později také Holandský námořník Dirk Hartog.

Také Španělský Vaez de Torres objevil úžinu mezi Papuou Novou Guineou a Austrálií, která byla později pojmenována na jeho počest a dnes ji známe pod názvem Torresův průliv.

Nicméně, žádný z těchto objevitelů není znám jako slavný objevitel jižního kontinentu “terra australis inkognita“, která byla ve své době popisována jako protiváha známé zemské pevniny na severní polokouli a byla zanesena do tehdejších map.

McIntosh a jeho tým Australských a Amerických historiků, archeologů, geomorfologů a domorodých rangerů tvrdí, že nalezené mince lze datovat o 900 až 1300 let nazpět.

Jedná se o Africké mince z původního Sultanátu Kilwa, jehož centrum leželo na stejnojmenném ostrově nedaleko břehů dnešní Tanzánie. Kilwa svého času byl kvetoucí obchodní přístav se spojením do Indie v období 13. – 16. století.

Obchod se zlatem, stříbrem, perlami, parfémy, Arabským kamenným zbožím, Perskou keramikou a Čínským porcelánem činil město ve své době jedním z nejvlivnějších míst Východní Afriky.

Měděné mince byly jedny z prvních mincí, které kdy byly vyrobeny v sub-Saharské Africe a podle McIntoshe byly nalezeny pouze dvakrát mimo území Afriky. Jednou v Ománu a podruhé byly nalezeny Isenbergem v r. 1944.

Podle McIntoshe nemají staré mince možná velkou peněžní hodnotu, ale pro archeology jsou nedocenitelné.

Archeologové již déle předpokládali, že existovaly námořní obchodní cesty, které vedly do Východní Afriky, Arábie, Indie a na Spice Islands dokonce již před 1000 lety.

Nebo také mohly být mince vyplaveny z vraku lodi.

Když Isenberg nalezl zmiňované měděné mince, našel také 4 mince, které patřily společnosti Dutch East India Company. Jedna z nich byla datována do r. 1690, což připomíná již zmíněné holandské námořníky, kteří vstoupili na Australské pobřeží ještě před Cookem.

McIntosh chce vyřešit některá z těchto tajemství během své plánované expedice na ostrovy Wessel Islands v červenci.

Nejde však jen o revizi pláže, která je označena na Isenbergově mapě symbolem „X“. Chce také najít bájnou jeskyni, o které se vypráví v domorodých legendách. Tato jeskyně se má nacházet v blízkosti pláže, kde Isenberg nalezl mince a dle legendy by měla být naplněna dublony a starověkými zbraněmi.

Pokud McIntosh a jeho tým naleznou to, co hledají, pak jejich objev nebude jen cenným pokladem, ale také fakt, který může přepsat Australskou historii.

Autor: Barbara Barkhausen | Zdroj: AAP [May 19, 2013]
 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je opravdu zajímavé. Snad se ještě dočkáme přepsání dějepisů ve školách. :-)

Paradni clanek, a super ze je v poznamce dole i zdroj :-)

Pokud se africké mince staré 1000 let našly společně s holandskými ze 17.století, dovolil bych si navrhnout žádné dějiny nepřepisovat ...

tolik tajemství bych v tom nehledat...spíš, než že se tam dostaly staletí před evropany, tak se tam dostaly společně s nimi :)

Moc zajímavé :-) :-)

Bezva článek. Dík a ať se vše daří.

Paráda.

vole54:
:-) Máš recht.

Mě spíš zajímá ta jeskyně... ;-) 8-) o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru