Nastavení a vyladění GM4 PRO – rady, tipy, zkušenosti

Kategorie: Detektor kovů Golden Mask GM4 a GM4WD

Před časem jsem napsal článek, ve kterém popisuji osobní zkušenosti s detektorem GM4 PRO. A protože se mě poslední dobou hodně lidí ptá na různá nastavení, zkušenosti, tipy a rady do začátku, rozhodl jsem se napsat pokračovaní a poradit tím všem najednou.

Před samotným hledáním

Častým dotazem bývá odladění země. Musím říct, že to je základ a měl by to zvládat každý, kdo má analogový detektor s manuálním odladěním zemního vlivu. U GM4 PRO je to velice jednoduchá záležitost, která zabere sotva půl minuty. Než přejdu k odladění země, je potřeba si najít místo, kde nebude rušit žádný signál a to jak kovových předmětů v zemi, tak i těch kolem (rýč, kované špičky bot, ohradník apod.). Vyhledání čistého místa provádím v automatickém režimu (GB přepínač na AUTO). Jakmile najdu čisté místo (ideálně rovné a bez kamenů), přejdu k samotnému odladění. Pokud nemáte možnost odladění na rovině, doporučuji skopnut rýčem kousek zeminy, zarovnat a provést odladění nad ní.

Odladění zemního vlivu – Ground Balance krok za krokem

Příprava: Ovládací prvky

Detektor je vypnutý. Přepínač GB do polohy MAN. Ovládací prvek GB maximálně do +. Přepínač tónové odezvy do polohy AUDIO. Ovládací prvek POWER LEVEL do polohy 8-9 (na hranici prahového tónu).

Detektro kovů Glden Mask GM4

Odladění země

Zvednu detektor nad zem, cívku mám rovnoběžně se zemí – to je VELMI důležité! Zapnu detektor, zesílím zvuk. Zvedám a snižuji detektor nad zemí v rozmezí cca 5 až 20 cm – tzv. pumpuji. Slyším přitom táhlý zvuk. Pohyb opakuji třeba 5x. V poloze s cívkou nahoře zastavím pohyb a zlehka otočím ovládacím prvkem GB doleva – k mínusu. Opakuji pumpování. Táhlý zvuk již není tak jasný. Opět otáčím GB doleva a znovu pumpuji. Cílem je absolutní eliminace táhlého zvuku – tím je totiž onen zemní vliv. Jakmile odezva zemního vlivu zeslabuje, otáčím GB již jen lehounce.

Nastavení detektoru kovů Golden Mask GM4PRO

Není žádoucí jít zbytečně příliš do mínusu pod hranici slyšitelnosti zemního vlivu. Chci, aby mě zemní vliv při hledání nerušil, ale současně potřebuji, aby detektor precizně reagoval na cíle a nezkresloval signály. Po vyladění vrátím přepínač DISC. do polohy MULTI TONE  a můžu jít hledat. Celý proces se dá zvládnout za půl minuty. Doporučuji při každém vypnutí a zapnutí detektoru opětovné zemní odladění. V režimu GB AUTO se dá chodit samozřejmě také, ale na úkor mírné ztráty citlivosti na malé cíle.

Nastavení citlivosti -  POWER LEVEL

Otočný ovládací prvek POWER LEVEL nastavuje citlivost detektoru. Standardně chodím v nastavení na stupních 8.5 až 9 nejčastěji 8.8, tedy těsně před devítku. Pokud zvýšíte POWER LEVEL do červeného, bude reagovat nepříjemným ruchem – tzv. prahovým tónem a detektor bude zbytečně přecitlivělý. Důsledkem bývá také nepřiměřená reakce na cíle nebo rušivé elementy – např. el. ohradník, dráty VN, zdroje elektromagnetického záření. Obecně tedy nedoporučuji nastavení nad 8.9, je to zbytečné.

Nastavení diskriminace DISC. LEVEL

Tento prvek umožňuje nastavení diskriminace, tedy rozhoduje o tom, kdy se cíle mají hlásit „brblajícím“ tónem jako odpad. Bavíme se nejen o železe, ale i hliníkových fóliích, zátkách, apod. Ze zkušenosti nemohu doporučit nastavení více než začátek dvojky. Spíše chodím v nastavení na konec jedničky, než začátek dvojky. Je to proto, že nejjemnější šperky, jako jsou slabé řetízky, drobné pecky a náušnice, stejně jako některé stříbrné mince (zvláště s menším obsahem stříbra nebo hodně slabé a nejmenší mincičky) probrblávají při vyšším nastavení DISC. LEVEL do odpadu. Není možné u žádného detektoru nastavit diskriminaci tak, že bude eliminovat jen odpad a všechny požadované cíle bude hlásit čistě. Detektor není analyzátor materiálového složení cíle –  těžko proto bude se 100 % jistotou hlásit jen barvu a vždy spolehlivě eliminovat jen odpad.

Diskriminace v reálu

Příčinou je nestejnorodost okolního prostředí, dále široká rozličnost materiálového složení a tvaru cíle. Např. kulička alobalu splácnutá do tvaru mince se může hlásit stejně, jako třeba hliníkový 10 halíř ČSSR. Některé arsen-bronzové knoflíky, velmi často ty se železným jádrem, se už při nastavení na střed stupně 2 už hlásí jako odpad. Zaznamenal jsem i různé mince, které byly natočeny hranou nebo šikmo k povrchu země a hlásily se také lehce do odpadu.

Doporučené nastavení na začátek dvojky (spíše lehce pod) berte tedy jako osvědčené a vyzkoušené. V tomto nastavení detektor spolehlivě eliminuje drobné železné cíle jako odpad – např. hřebíky, rezavé kousky železného drobného odpadu, malé zrezivělé plíšky, železné zátky, alobalové nesourodé kousky apod. Kdo je přesto spíše pohodlný a líný kopat, může si diskriminaci nastavit třeba na stupeň 3-4. Takové nastavení spolehlivě odruší  90 % všech hliníkových fólií, zátek apod. Ale nezaručím, že pak nepřejdete pěkné cíle, jako již výše uvedené  řetízky, šperky, některé mince...

Přepínač AUDIO – MULTI TONE – DISC

Tento přepínač slouží k volbě prezentace audio signálu. Přepíná mezi jedno-tónovou  (AUDIO) a více-tónovou odezvou (MULTI TONE) na detekovaný cíl. V režimu MULTI-TONE hlásí všechny cíle dvěma tóny – barvou, tedy čistým vysokým tónem a přerušovaným hlubokým škytáním a brbláním, kterým hlásí odpad. Ve chvíli, kdy přepnete do režimu AUDIO, přestane detektor hlásit hluboké přerušované tóny odpadu a bude signalizovat pouze barvu. V drtivé většině případů to znamená, že odruší odpad a nebude jej vůbec signalizovat, zatímco bude hlásit jen barvu a tedy požadované cíle.

 

POZOR: Je nutno brát v úvahu, že ne všechny vysoké  tóny barvy představují požadovaný cíl. Např. radlice nebo jiné velké železo se při pohybu cívkou nad středem cíle bude hlásit do barvy, ale na okrajích uslyšíme brblání odpadu. Okraje takového signálu neuslyšíme ale v režimu AUDIO, tedy jedno-tónu a můžeme si pak signál splést s „barvou“ požadovaného cíle. K této záměně dochází především ze začátku, kdy hledač teprve sbírá zkušenosti a učí se detektor naposlouchat. Já jsem se celkem slušně s detektorem sžil tak po 2-4 týdnech.

Dnes dovedu s velkou jistotou určit druh cíle podle zvuku. A to nejen barvy od odpadu, ale i provedení železa. Např. poznám železo s dírou uprostřed (kruhy, řetězy, oka) od obyčejného plechu nebo plného materiálu – kovadlina, kolejnice, železný plný hrnec zlata (aspoň doufám :-) ) apod. Rozpoznám železné rezavé úlomky, drátky, kované hřeby. Samozřejmě ale také díky nízkému stupni diskriminace kopu alobalové kousky, především trhací víčka a kulaté placky alobalu. Na druhou stranu mám jistotu, že nepřejdu žádný pěkný cíl. Vše je to hlavně o množství nachozených „detektoro-hodin“ v terénu. A prakticky pořád chodím v multi-tónu. Jedno-tón zapínám jen pokud potřebuji odlišit, zda jde o jeden nebo více signálů vedle sebe a určit, kde přesně jsou.

Ovládací prvek AUDIO FREQ

Jde o jednoduchý a přitom zajímavý prvek, který ovládá výšku tónu odezvy barevného cíle v režimu MULTI TONE. Považuji ho za velké plus, tento prvek totiž umožňuje nastavit takovou výšku tónu, jaký každému vyhovuje. Nemusíte se tak spoléhat na výrobcem obecně nastavený tón, jako u jiných detektorů, ale upravíte si jej podle potřeby. Někdo třeba hůře slyší vysoké tóny, pak si jednoduše nastaví nižší. Ovladač mění jen tóny požadovaných cílů, odpad bude brblat pořád stejně.

To je k nastavení a ovládacím prvkům vše. Samozřejmě verze GM4 PRO W s bezdrátovými sluchátky a zabudovaným vysílačem má ještě přepínač na bateriovém bloku mezi bezdrátovým přenosem a prezentací signálů prostřednictvím reproduktoru detektoru.

Věřím, že jsem v článku shrnul všechny hlavní postřehy a tipy na nastavení a hledání s detektorem Golden Mask 4 PRO k vaší spokojenosti. Pokud si nebudete vědět s něčím rady nebo zvažujete koupi GM4 a jste někde ze severu, resp. poblíž Šluknovska, napište mi a můžete se u mě zastavit a detektor si osahat, vyzkoušet nebo porovnat s jiným. Rád pomohu a vysvětlím vše v terénu – to je stejně nejlepší.

Nastavení které používám nejčastěji:

  • Přepínač GB na MAN
  • Přepínač DISC. na MULTI TONE
  • Potenciometr Ground Balance dle nastavení vyvážení země
  • Potenciometr POWER LEVEL na 8.8
  • Potenciometr AUDIO FREQ na 7
  • Potenciometr DISC. LEVEL na 1.9
  • Potenciometr a přepínač ON/OFF / Volume dle potřeby, většinou v půlce. Při použití sluchátek jen detektor zapnu a hlasitost pak zvyšuji jen na sluchátkách.

Základní doporučení v kostce

  • Nepoužívejte diskriminaci nad stupeň 2. Zvláště, pokud se pohybujete v v čistém, tedy odpadem nezamořeném prostředí.
  • Nepoužívejte příliš nastavenou citlivost – POWER LEVEL. Měla by být maximálně těsně před devítkou, přitom ale detektor nijak zvlášť neztrácí na citlivosti, má li stupeň POWER LEVEL nastaven třeba na 7-8. Zvláště v prostředí s rušivými vlivy (vysoké napětí, ohradník, příliš alobalu či jiného odpadu apod.) Detektor mnohem lépe pracuje s nastavením citlivosti nižším, než vyšším!
  • Po každém vypnutí doporučuji znovu odladit zem ručně
  • Čedič v manuálu píská táhle a houpavě – je to jediný signál, stejně jako zemní vliv, který píská táhle i při pohybu cívkou nahoru a dolů nad kamenem.
  • V automatickém režimu čedič prská do železa
  • V manuálním režimu lze čedič odladit přímo nad kamenem (samozřejmě souvislé čedičové pole se silným rušením odladit lze taky, ale signály budou zkreslené a dosah omezený. Tento jev platí obecně pro všechny VLF detektory).
  • Cíle zaměřujte cívkou vždy ze dvoustran – v úhlu 90° - budete si více jisti nálezem a současně lépe zaměříte střed signálu.
  • Kopejte vždy, i když si nejste jisti! Je lepší kopat více, byť i odpadu, než přejít třeba krásný nález a nechat jej někomu jinému ;-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Opakování matka moudrosti 8-) Na čediči nechodím, nastavení mám cca stejné a v automatu jsem šel jenom jednou. Pro mě uživatelsky jednoduchý detektor, přesto dostatečně sofistikovaný na individuální nastavení. V kombinaci se Spiderem nebo S.E.F. 20x15 super dosah a separace!
P.S.: Pochvala za publikační aktivitu :-)

Díky. Perfektní a polopatické. Kytara :-)

Pekne napsano po praci hned letim na pole trenovat.

sleduji diskuzi o detektoru GM4Pro dost dlouho, tento detík se mi už dlouho zamlouvá, i když nedávno proběhla bouřlivá diskuze o štěbetání detektoru s velkou cívkou, kde by se mohlo zdát, že detektor není dotažen do konce z technického hlediska. Dnes si myslím, že problémy s kondenzátorem jsou již minulostí a vše proběhlo ke spokojenosti všech díky přístupu a iniciativě nejen Elmary. Co vlastně chci říci. Ač vlastním dost dlouho Tesoro ES II a jsem s ním spokojen, po očku pokoukávám po tomto detektoru, který vlastně nepotřebuji, ale líbí se mi. Všechny info jsem si poctivě vytiskl a můžu jen konstatovat, že kolega GM4PRO odvedl o5 opravdu kvalitní práci a myslím, že jeho návod je takřka vyčerpávající a má velkou vypovídací hodnotu. Zbývá mi jen před jeho ochotným přístupem smeknout klobouk a poděkovat. Za mne tedy velké díky posílám na Šluknovsko a do budoucna bych i rád provedl návštěvu, samozřejmě jestli by to bylo možné.

super! Hned po škole pujdu, jestli nebude lejt. :(

Díky,skvělá a nezištná práce pro LP. ;-)

Bobesak: Jasne, klidne prijed, jen dej do zpravy vedet kdy a radeji s mensim predstihem. V osucasne dobe resim sice mensi problemy s bydlenim, ale pokud das vedet dopredu, cas si udelam. A za chvalu vsem diky, snazim se vzdy psat tak, aby texty mely smysl. Jsem rad, ze maji,

Hezky a poučně napsáno . Zatím si na něj zvykám ,nastavení mám podobné ,po každé hledačce mám v kapse hrst různě velkých kousků trhaček ale nalezl jsem již několik mrňavých Ag minciček . Měl jsem trochu problém detektor při hledání pískal ale bylo to moji vinou měl jsem jej blízko sebe a pískal kvůli kovovým očkám na kanadách . .Posunul jsem tyč na předposlední otvor a je po pískání . Nevím jak Vám ale hlásí signál i koks .Pro GM4PRO - díky za hezky napsané články .

Hezky napsaně ;-)

Parádně zpracované. Omlouvám se za toho "odborníka".

chtěl bych se zeptat na hloubkový rozdíl speader cívky a velké cívky o rozměru 38*30.Nemužu nikde nic najít.Dík za info.(jestly stojí za to ji koupit)

Pajka: Rád bych velkou spider cívku otestoval. V současné době testuji 22 cm spider, která přijde do prodeje brzy a tam mohu s určitostí říci, že její separace je skvostná a hloubkový dosah oproti 30x25 cm je jen lehoulince nižší. Proto si myslím, že velká spider bude dosahově asi stejně jako hloubková, ale s rozhodně lepší separací. Jde ale jen čistě o můj úsudek, ještě jsem ji netestoval.

Nord: Díky a pohoda, Cením si toho, seš férovej

Krokohot: Ano, koks bere - ale je to tupý, husný signál, dá se naposlouchat. A navíc, signál s pomalu se vzdalující cívkou hodě rychle mizí, oproti minci třeba - takhle se dá naposlouchat dobře.

Jezevec: Chceš adresu na zaslání toho tolaru? :-)

JezevecAlfons - Ze své zkušenosti s GM4Pro vím že při nastavení disku na 1,9 se tvé drahé polovičce budou ty nejmenší ag mincičky hlásit jako železo, takže pokud chce nacházet i tyto malé agčka tak bych doporučil nechat nastavení jak měla nebo ještě o fous níž ;-).

Tonny: Nespletl sis čísla? Ona to měla na 2.5 a teď to dá na 1.9 - pokud by to dala na 2.5, bude to horší, z hlediska odezvy na malá AG, než 1.9 :-) Nicméně, po všech mých testech, co jsem dělal, nevěřím tomu, že by malá agéčka GM4 PRO brala jako železo, pokud bude disc na 1.9 - protože mám zkušenost, že i s velkou sondou 30x25 kopu malé střížky plíšků v rozměrech mm, a rozhodně do železa nehlásí...Bohužel ale nemám žádná malá a stará AG, nejmenší mám půlku, resp asi třetinu 10 krejcaru FJI, ale to taky bralo jako barvu - kopal jsem to asi z 10 cm

Píšu co jsem měl vyzkoušeno. Byl jsem hledat s kamarády, každý měl už nějaké to malé staré ag a já nic až poprosím našeho předsedu ať přihrábne to své maličké ag do země a ejhle na nastavení 1,9 škvrkne železo. Až na ubrání kolem 1,5 se začala hlásit barva. Jezevce jsem asi špatně pochopil a za to se omlouvám, myslel jsem že polovinou dvojky myslí 1,5 :-D. No a když se nad tím zamyslíš tak polovina dvojky je 1 :-P
Jináč jsem chodil taky s velkou sondou 30x25.

No, ono je to asi o tom, vyzkouset a proverit to vickrat - me se treba minule zahlasil do zeleza 2 halir RU a to v zemi pred vykopem sel do cisty uzavreny barvy a venku ve vysypce byl asi jen 2 cm pod vrstvou zeminy a skytal do zeleza. Ubral jsem disc uplne na nulu a porad skyt do zeleza. Tak ono to taky zalezi na tom, jak je mnce natocena, na pude, ruseni atd., Kdyz jsem si posledni dobou hral s disc nastavenim (ted chodim spider 22 cm, tak ji proveruju vsemozne), tak jsem zadou zmeu odezvy pod 1.9 az nula nezjistil - zkousim to u vsech "mincovnich" cilu a opravdu zadna zmena. Na dvojce,resp. tak 2.2 uz toznat je. Pod 1.9, 1.8 uz rozdil neni. A jinak mas pravdu, detik ma vlastne jednicku, dvojku, atd, ale ve skutecnosti to je treba resit jako 0-1, 1-2, atd. Takze pokud se podivas na obrazek a bereme-li cislo jedna jako hranici mezi zlutou jednickou a cervenou dvojkou, pak vlastne chodim v 0.9 :)

GM4PRO : určitě jsem si nechtěl vůči tobě hrát na chytráka, ale já to takhle nastavený měl a mnohokrát se mi to vyplatilo, ale jelikož jsem z čedičem zamořeného severu a GM4pro si sním moc nerozumělo muselo chtě nechtě do světa.

V nastavení disc. jako na horním obrázku nebo ještě trošku ke 2 až na hranici červeného pole jdou i nejmenší ag do barvy. Když ale dáme disc. doprostřed 2 už půjdou do železa. Každý by si to ale měl vyzkoušet sám a detektor si naposlouchat na různé cíle. Vlastní zkušenost je vždycky lepší než tisíc rad. :-) Pokud není k dispozici drobný stříbrňák, tak zkusit třeba jemný zlatý řetízek. To je pro detektor možná ještě horší cíl. :-)

Jezevec - tak, jak to mam na obrazku, je to idealni.

Osobně dle lokality. Kde se dají čekat nejmenší drobnůstky cca doprostřed 2jky. Pokud je to klasické pole, na její konec. Ten knoflík ale nemusí být stále stejně nastavený. Eperimentujte, každá lokalita je v něčem nová ;-)

Pokud jsou s ním problémy na čediči, tak ho nechci. To už jsem zažil s Cortésem. Moc nechybělo a praštil jsem s ním o strom.Mám tu kolem sebe hodně čediče.Oželím dosah.

Pokud jsou s ním problémy na čediči, tak ho nechci. To už jsem zažil s Cortésem. Moc nechybělo a praštil jsem s ním o strom.Mám tu kolem sebe hodně čediče.Oželím dosah.

Bobr: Slibil ses prijet podivat - tak nejprve se prijed mrknout a pak teprve hazej klkackem :) Jsem relative volnej pristi tyden :)

To: Bobr77. Záleží co od Gm4 na čediči čekáš. Pokud chodíš někde kde je pár kamenů tak v tom není celkem problém. Hodně ale záleží co je to za čedič, některý je celkem v pohodě a jiný se téměř nedá odladit. Nejlepší je chodit v jednotónu (audio). GB odladit buď manuálně a když to nejde tak v automatu.
Větší kameny proprskávají, chodit se v tom celkem dá. Musíš ale počitat s podstatnou ztrátu dosahu na běžné mince o velikosti 10krFJ, 1Kčs atp. Na válku nevím, nemám s tím zkušenost.Pokud si chceš kvůli čediči místo Loba koupit Gm4 tak si nejsem úplně jistý, jestli to je dobrý nápad. Já raději na čedič už nechodím.

BradleyS: Ztrata dosahu na cedici se projevuje u kazdeho VLF detektoru, Lobo asi nevyjimaje. Dosahy se zhorsuji predevsim na male premety, ale zrovna v tydnu jsem vykopal na cedici i pulku hrnce z pod skaly z cca 50 cm a signal byl jasne kopatelnej.

GM4PRO: Ano každý detektor něco ztratí a jak jsem psal, záleží na tom co kdo hledá. To jestli si Bobr77 na čediči s Gm4 nějak pomůže by se muselo vyzkoušet na polygonu v čedičově.

Já si chci polepšit na hloubce, ale Lobo nepustím.Ale jsou lokality, kde vím, že něco ještě je, ale musel bych hlouběji. :-P

S GM4Pro mám zajímavou zkušenost.Sice ji nevlastním,ale včera jsme vyrazili s jedním kolegou který jí vlastní do lesa poblíž mého bydliště.Kolega naladil hledal mice nábojnice apod.zajisté se k tomu vyjádří i sám.Došli jsme ke křižovatce cest a tam to přišlo ještě podotknu,že tímto místem se prošlo X krát s detíkama začínaje od zetexu tesora fisheru až po pulzák od minelabu vše v pohodě.To co předvedl kolega s GM4PRO nechám na vašem posouzení tohoto detektoru.Vykopal obyčejný kámen cca.20X15x10cm v manuálu házel krásnou barvu v automatickém režimu odladění země stále kopatelný signál jak v zemi tak i po vykopání,disc měl cca.2,3-2,5 citlivost 7-8 normální nastavení nic extra vyšponovanýho.Tímto vynecháme nějaké špatné nastavení apod.na to už mám opravdu hodně nachozený abych nepoznal nestabilní detektor.Těchto kamenů tam průběžně vykopal 14 nemagnetické když sem je přejel svým detektorem tak ani v manuálu se mě neztlumil ani treshold.Žádný železo žádnej kov nebo čedič to určitě není je to podotýkám x krát chozenej les a žádnej detektor tam toto nepředvedl normální obyčejný kámen!!Proč to tedy a co vyhodnocoval tento detektor??Samozřejmě,že vykopával aji normální mince apod.Ještě dotaz spíše na prodejce jestli vůbec mají tyto detektory či sondy nějakou výstupní kontrolu kvality?Protože zrovna mě přijde že kolega ač po reklamaci a obdržení druhé cívky opět má vadný kus nebo je normální že v ohybu uchycení kabelu do cívky stačí opravdu jemně poklepat či zavadit a prozvuk je na světě.Je opravdu evidentní, že tam je volný kontakt.Což bylo znát i když byl rychlejší pohyb sondou.No když ještě u těch cívek tak ty kameny našel aji s malou cívkou.

Nebyl to koks? :-)

GM4PRO: Teď jsem narazil na zajímavou lokalitu jinde. Mám to blíž, tak teď k Vám nejezdím. Mimochodem je to samej čedič. S Lobem žádnej problém. :-) :-), jen si prskne na šutráčku. :-)

Jackart: Nic z toho, co popisujes, jsem v zivote nezazil. Pokud je to kamen s mineralizaci, bude rvat tahle do pisklava v manualu, ale v automatu bude proprskavat do zeleza. Obcas napipam koks - lehkej "sutrik" s primesy kovu, ale ten poznam bezpecne a ani ho nekopu. Jinak nevim, co by to mohlo byt, Rad bych ten "kamen" videl, aspon na videu.

Bobr: Na cedicovym sutracku si prskne i GM4 v automatu. Spolehlive poznas a nespletes s barvou. V manualu si muzes sutr odladit a je klid uplne. Pokud neni extremne silny vliv, pak je lepsi ten automat a das jednoton, ve kterem detik neprska vubec. Bere pak jen barvu, cedic ignoruje zcela.

Omlovám se za uvedení chybného počtu kamenů kterých nebylo 14,ale 6.to je jediné co sem omylem přehlídl ke 4 sem přidal 1.V manuálu kopatelný signál v automatu prskání někdo by kopal někdo ne.Psal sem že je to hodně chozený les,chodím tam momentálně s CTX 3030 citlivost manuál na 30 před dotyčným se mě nad tím kamenem nestišil ani treshold.S kamarádama tam chodíme 10Xdo roka minimálně nebo tím místem procházíme několik let.Nikdo z nich tam neměl problém s kamenem/ny.Jak sem psal od zetexu po pulzák snad všechny možný značky.Mě zajímá akorát to proč GM4 REAGUJE na kamen/ny a ostatní detektory ne?Fotku toho kamenu ti klidně pošlu.

vážně to byl obyčejný kamen a signalizovalo to jak v manualu tak automatu + citlivosti POWER LEVEL na 3"a to jak s cívkou 10x12 tak malou 7" ..Chystám se vytvořit video u toho kamene hned jak vypujčím videokameru

Některé kameny se s Gm4 takto hlásí. Čedič jde do houpavé táhlé barvy nebo barvoželeza :), podobně jako koksíky většinou po přepnutí do automatu GB to přestane nebo jen proprskává. Jsou i kameny které se ozývají celkem pěkně a barva zůstává i po přepnutí do automatu. Nevím co je to za nerosty ale není to nic divného,občas to také vykopu. Halvně v oblastech kde se těžila nějaká ruda, některé kamínky jsou výrazně těžší než jejich stejně velcí kolegové ale nikdy jsem co jsou zač a beru to jako nutné zlo.
Většinou se to ale hlasí jako větší předmět a dá se celkem dobře poznat že to není mince.

Možné to je, detektor je citlivý, ale jak sám Jackart říá, v automatu proprskne - tedy se to poznat dá. Mě to takhle dělá čedič, jak jsem uvedl. Ale taky jsem jednou pípal velký kámen a šel do čediče - to táhlé houkání, ale čedič nikde. Nedalo mi to a podkopal jsem kámena a nakonej i vyvrátil. Ze spoda kamene byla taková čedičová pecka vrostlá do nějakého hrubozrného materiálu. Zatím jsem ale takhle jiný kameny nenahoukal. Každopádně, pokud nejde o souvislé čedičové pole, v pohododě to igoruju, případně přepínám do automatu a jednotónuu. Detektor je prostě citlivý, bere i ty nejmenší kousky ve velkých hloubkách, třeba ta houkavost na nějaké mineralizované kameny je daň. Každopádně myslím, že to není nic špatného. Za mě osobně mi to nevadí, já čedič, koks nebo jinou mineralizaci poznám a ignoruju. PS: Zkoušeli jste odladit ty pípající kameny pomocí GB nad nimi? U čediče to funguje spolehlivě.

Já mam detektor zatím chvilku ,ale kameny sem kopal taky ..ještě mu dám šanci

Odladit přímo nad kameny jsem zkoušel, s různým výsledkem. Některý čedič nešel vůbec, buď to pak šlo do železa nebo zase do barvy. Pak už jedině v jednotónu.

Zdarec.Chtěl bych se zeptat na sondu- 12 2D 30cm.Doporučit,Nebo jinou doporučit?díky.

Spider 30cm doporučuji ;-)

Bradley: Jasne, v jednotonu odladovat vzdy doporucuji a na cedici v jednotonu chodim. Vubec to neni nic proti nicemu, navic cedic stejne zkresluje lehce signaly cilu, takze se na cedici kopat musi skoro vse. To zkresleni myslim u vsech VLF, co jsem kdy mel a nebo testoval. Jen aby bylo jasno, ja nerikam, ze GM je nejlepsi na cedic, ale da se s nim chodit v klidu. Nektery detektory treba nemaji audio odezvu na cedic (proprsknuti v multi) ale zase extremne ztraci na dosahu nebo signal prezentuji blbe... Vsechno ma svy pro a proti.

tak dneska za hodinku 8 kamenů ...začíná mě docela štvát asi pude ...zkusil sem všechno možný ,ale stejne pipaj ....

To hackart: s majitelem toho GM jsme mluvil, šlo o jeden kámen... pravděpodobně kus horniny s neuzavřenou krystalickou mřížkou kovu. Který ty jsi s CTX neviděl a on s GM4 ano. Když jdeme s Ondřejovem na meteority tak si taky neberu CTX, nemá to smysl to podobné cíle nevidí.

Pokud se něco s GM4 kope, tak jsou to koksy. Což je ale u řady analogů normální a je to prostě daň za citlivost. ;-)

To deli: chodíme současně GM4Pro s tejonem a "hrající" kameny berou oba stejně,netřeba měnit detektor,ale lokalitu ;-)

Deli (a ostatní s kameny nebo čedičem): Zrovna dnes jsem Tibimu ukazoval velkou skálu čediče a jak ji odrušit. Jak sám viděl, dá se to krásně, můžeš se zeptat. Stejně tak odrušíš i jiné kameny. Na tom čediči jsem pak napípal lopatku z prakticky stejné vzudálenosti jako nad běžnou zemí.

Koks krásně poznáš - stačí lehce posunout discr do plusu. Fakt lehce. Jakmile se změní barva na bordel, a to bez pozvolné hrancie, ale najednou, jde o koks.

100% potvrzuji.

Někdy je potřeba nastavit discr výše - na koks mi pomáhá někde od půlky dvojky. Zkus.

pole nejdou tak aspoň louky..

Zdravím. Bol som prví krát vyskúšať GM4 a zistil som že aj keď nastavým diskrimináciu naplno tak mi aj tak bzučalo železo. Je to normálne alebo sa s tým treba naučiť robiť prípadne aké je idealne nastavenie. :-)

Tak po více jak roce chození s GM4 Pro jsem vysledoval a i otestoval následující. Hodnotu diskriminace mám klidně i na konec 3. Přesto stříbrné mince slyším jasně čitelné jako barvu. Kdežto víčka od piva mají již konce v odpadu. Testoval jsem to na více mincích a vrátil jsem je na plocho do země do cca 15 cm...stříbrná mince typu 10 krejcar rok 1897 se na polohu až i 4 ozývala jasně čistě jako barva. pokud jsem tuto minci postavil na hranu, tak jí detektor i při nulové diskriminaci téměř nezachytil. Pouze při velice zaměřeném pohybu na to místo se ozvalo jemné prsknutí. A jelikož vím, že člověk chodí nějakou rychlostí, tak takovouto minci postavenou na hranu dozajista člověk přejde a ani si jí nevšimne, jelikož to neznatelné prsknutí opravdu přejde. S tímto detektorem chodím už jen na konec dvojky spíš na trojku a stříbrné mince mi neutíkají. Jediné co mě na něm štvě jsou velké prozvuky při volnějším kabelu, kdy v lese stačí kabelem chytit větvičku a dektor řve signálama...a víme jak to v lesích vypadá.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru