Návrh památkového zákona

Kategorie: Co se jinam nevešlo , Archeologie a nálezy detektory

Návrh nového památkového zákona, o kterém se často na hledačských webech mluví, i když ho nikdo nečetl. Návrh toho mění poměrně hodně, hledačů se ale dotkne pouze okrajově vše se točí zejména okolo vztahu- stavebník - archeologický průzkum.

Návrh ve formátu word si můžete stáhnout poklepáním na obrázek.

Nový památkový zákon

.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám rozporuplné pocity z §23, říká, že za archeologický nález, který neučiním v rámci archeologického výzkumu, mám nárok na odměnu 10%, nárok na odměnu nemám, pokud ho neučiním v rámci archeologického výzkumu. Takto mi to vyplývá z odst. 2, 3 a 5. Kdyžtak mě opravte, pokud mi něci uniklo.

Řekl bych, že odstavec (1) a (2) + ta poslední větička v odstavci (5) je přímo mířená na detektoráře, takže máme asi po srandě..
Leda lítat s výmluvou, že "hledáš ztracený prstýnek/socialistické kačky" a to, co člověk najde staršího, u sebe hodně dobře poschovávat..

To je jednoduché,pokud nález chceš odevzdat tak to klidně uděláš bez nároku na odměnu. Nikde přeci nemusíš hlásit že jsi to našel cíleně detektorem.

To Pochtli: tak po srandě máš asi pořád, protože archeologický nález je v podstatě i nyní všechno straší 50 let. V novele se alespoň píše, že to může být archeologický nález. Asi nechtějí mít depozitáře plné protektorátních mincí. Odměny řeší nový občanský zákoník, paragraf nález skryté věci platná od 1.1.2014.

Pro detektoráře kteří tenhle koníček dělají protože je to baví a nechtějí na něm zbohatnout je to dobrá zpráva. Pokud někde skřípnou někoho jak vykrádá archeo-lokality, je to jeho rozhodnutí a měl by za to nést následky.

Myslím že díky stovkám hledačů co dnes už spolupracují s nějakou sbírkotvornou organizací se pověst hledačů alespoň pomalu zlepšuje.

Má to platit od půlky příštího roku. To je první poznámka. zatím platí, co je.
Mohlo to bejt horší.

1. Archeologický nález musí být hodnotný. Nejde o běžnou věc. To mě vyhovuje. Bude tady spousta plytkých diskusí, ale pokud v tý diskusi někoho nena..rem, bude to dobrý.
2. Slovo detektor se v zákoně nevyskytuje, v jakékoliv podobě. To mě vyhovuje. A je to skvělý přístup.
3. Nález může být na povrchu. Ve spojitostí s lidským atd... takže když někdo bude hodně ostrý, tak je léčba: konec školních sběrů střepů... To je jasné, a protože školní sběry jsou poučné pro sociální povědomí, míním, že konstrukce zákona je osvícená, s cílem zachytit reálně v kontextu dneška co nejvíce. Pro ty, kteří příjdou po nás.

Čili archeologický výzkum provádět v duchu tohoto šmrdláním v podstatě nejde... technicky nejde... viz níže: (holt ty relikviáře svatýho maura kopaný v dvouhodinovkách při cestě k autu... budeš muset odevzdávat...)

§ 23
Archeologické nálezy

(1) Archeologickým nálezem se rozumí věc, popřípadě soubor věcí, nebo lidské a jiné pozůstatky a ostatky, které jsou významným dokladem života člověka a jeho činnosti v minulosti, byly nalezeny cílenou činností nebo náhodně, dochovaly se na zemském povrchu, nad ním, pod ním nebo pod vodou, mohou být předmětem archeologických výzkumů a jsou starší 50 let.

(2) Vyhledávat archeologické nálezy lze pouze v rámci archeologických výzkumů.

Zdá se, pokud nejde o poklad, tak je to dobrý, a pokud nejde o echt artefakt, tak taky. Obojí si nechat je těžká zlodějna, a najít artefakt skutečně významný mimo archeo lokalitu extra významu je nemožné. Na druhou stranu, pokud to je mimo významnou archeolokalitu, třeba uprostřed pole s bavlnou, nemůže to být velký problém to projednat. Čili: není literatura, není to cíleně. Náhodně vyhledávat nelze, pokud se nepletu... (tady to asi pár borců nepobere, ale neva, to je život, lidi)
Líbí se mi, že svoje místo mají i obce a jejich muzea, to pomůže soudržnosti a kořenům. Našim kořenům.

Dále je zajímavé, pokud to projde, že tam není žádná kriminalizace detektorářů a archeologických institucí při spolupráci.

Horší to asi bude s kvalitou profi společností. Nebudou to mít k podnikání, ty výzkumy, a stejně bude hrát roli pro záchranu dědictví cena a čas. Za stejný prachy nejsou ani detíky... ani večeře s někým blízkým, ani dovolená, přesto, že se jedná o detektor, dovolenou, nebo večeři. Rozdíl je v kvalitě, hodnotě, službách, jakosti, i když cena je stejná. A tak to může být zajímavé.

Pro nálezce je lhůta pár hodin na oznámení (viz výše čeho, a jak je těžké aby to TO bylo, tolar to rozhodně není...)ale není řečeno jak, tak asi majl bude čestné řešení.

Ve spojitosti s občanským zákoníkem a ustanovením o skryté věci bude také záležet na schopnosti jednání hledačů s vlastníky pozemků. Myslím, že to je dobrý návrh v rámci možností, a záleží nyní na lidech, jak to v praxi dokážou sprasit, jako dycky. No, prezident to stejně ... to je jedno, žádná politika. :-D

Mám z toho rozporuplné pocity.Nedávno v nějakém pořadu v TV kritizovali stavebníci povinnost soukromého stavebníka ohlásit zemní práce spojené se stavbou. Jakoby těch institucí které ztrpčují stavebníkům život nebylo málo. Máš po rodičích nebo si tvrdě zaplatíš suprovou parcelu a nakonec když Ti tam tihle exoti nedej bůh najdou nějaké suprové archeo tak Ti tam ani stavět můžou zatrhnout.Budeš mít parcelu např. za 2 mega tak akorát na pasení koz.

Máš po rodičích nebo si tvrdě zaplatíš suprovou parcelu a nakonec když Ti tam tihle exoti nedej bůh najdou nějaké suprové archeo tak Ti tam ani stavět můžou zatrhnout.Budeš mít parcelu např. za 2 mega tak akorát na pasení koz.
no to je jasný jak je to zaměřený, no že dáš exotům úplatek a když nedáš nestavíš :-(, takovou vymoženost mají i ekologové

Musím poděkovat Litrfreemu za skvělý jednoduchý a přesný výklad podstaty. Těžko to napsat lépe. :-)

"není žádná kriminalizace detektorářů a archeologických institucí při spolupráci. "

právě naopak, řekl bych, že spolupráce je silně omezena. Neboť: "Vyhledávat archeologické nálezy lze pouze v rámci archeologických výzkumů" no a na ten nemáš oprávnění a povolení. Takže takovéto "běžte mi to tam prošmejdit, než se všechno rozkrade" je zjevně passé.

Ono je to trochu jinak.
Např. v původním znění zákona byla ohledně výskytuju archeologického nálezu formulace, že "se nachází zpravidla pod zemí". Formulace "zpravidla" dle právního rozboru znamená, že nálezy se zpravidla skutečně nachází pod zemí, ovšem čas od času také jinde (např. ve vodě, na povrchu terénu, ve zdi apod.). To že v návrhu nového zákona je to specifikováno konkrétněji, je samozřejmě v pořádku a je to tak i v jiných zemích.

Už nějaká ta léta je známo, že na průzkum detektorem kovů se u nás právně nahlíží jako na formu archeologického výzkumu, resp. jeho součást. Takže na to pozor. Právně vyloženo také bylo, že průzkum detektorem kovů nesplňuje podmínku pro náhodný nález (chodíš s detektorem cíleně v terénu, abys něco našel). Několikrát se to konkrétně probíralo např. na Libici. Budeš-li ovšem venčit psa někde u skládky zeminy ze sousední stavby a tam učiníš vlastním zrakem nález pokladu vysypaného na té haldě, pak to náhodný nález je a máš nárok na nálezné.

Osobně mám s některými formulacemi v zákoně problém odjakživa, co jsem v oboru (a nejsem sám) a taky opakovaně tvrdím, že je tam řada nesmyslů a diskutabilních částí. (viz nález věc starší 50 let, z toho vznikající problém s municí apod.) Bohužel, výše uvedené platí a je jen otázkou, zda se to aparát bude snažit postihovat nebo ne.

Ad stavební parcela vs naleziště: pokud ta stavební parcela není někde v předpolí hradu, hradiště, pohřebiště či síliště, to jest v rámci památky zapsané v centrálním seznamu památek nebo přímo národní kulturní památky, tak problém v zásadě nehrozí. Jistě, proběhne archeologický výzkum (a nebo taky jen dohled, protože na značném procentu malých staveb většinou nic není a tam kde je, si to sledujeme dlouhodobě), ale těžko ti někdo zakáže úplně stavět. Výkřik v podobně několika medializovaných událostí (např. Mikulovice nebo Příšovice) z mého pohledu nelze brát vážně, byl by to totiž dost precedentní případ zásahu do občanských práv. My prostě stavění z principu nezakazujeme a naprostá většina staveb je pouze o prohlídce vykopaných základů nebo skrývky ornice a vydání potvrzení, že stavebník splnil, co měl (a navíc je to stále zadarmo!). Příklad z naší praxe - kdybychom kvůli archeologii zakazovali stavět, myslíte, že by stálo těch x desítek domů v katastru Roztok-Žalova (fakticky předpolí hradiště Levý Hradec)?

Budete-li mít někdy cestu na hrad Talmberk, tak se můžete podívat, jak to dopadne, když si stavebník staví, kde chce...(dům je nacpaný přímo do hradního předhradí pár metrů od obvodových zdí hradu).

Zdravím všechny.Po přečtení se nemůžu zbavit pocitu, že bohužel vždycky bude záležet na člověku, který eventuálně naši činnost bude posuzovat.Takže mám obavu, že v tom bude stejne pěknej b....l, protože jak známo, co člověk to názor.Je fakt, že kdo porušovad dané zásady dřív, bude je zřejmě porušovat dál a naopak poctivý hledač bude mít podstatně víc problémů, než doposud.Až tak velký přínos pro archeologii v novém zákoně nevidím .Škoda, že alespoň někteří zákonodárci nemají stejného koníčka jako my. Mohlo být líp.Třeba by bylo lepší odstěhovat se do Anglie, ne? :-)

Plánuju zakoupit na jaře detektor a vrhnout se do průzkumu okolí mého bydliště, zimu bych proto rád využil k získání základních znalostí o hledání s detektorem. Rád bych se Vás zeptal zda se dá někde na netu dohledat nějaký přehled archeo lokalit? Zda mohu hledat v CHKO, kolem kulturních památek, přírodních památek, apod.? Zdá se mi totiž že podobných zelených cedulek se státním znakem v mém okolí přibývá, jako hub po dešti. Pokud mi doporučíte zdroj základních informací pro hledače, budu moc rád. Děkuji.

Nějaký ucelený seznam archeolokalit zatím není. Což je prolém. Co se týče těch chráněných území, mám dojem že je jich už opravdu hodně :,-( Přiroda jenom pro někoho .....

Je to neustálé obcházení ústavy, která jasně říká, že každý občan má mít právo svobodného pohybu krajinou :,-(

Zkázat,sebrat,ukrást,nejde o svobodu,kulturní dědictví a už vůbec ne o archeologii,jde přeci o prachy.Když to řeknu zjednodušeně,muzeum přeci nebude platit nějakejm blbcům s detektorama za nějaký nálezy,to at raději v zemi shnije,to je fakt skvělej přínos pro archeologii. :-/

To Kulkys: Když už, tak ne zjednodušeně-muzeum Ti ani zaplatit nemůže, jelikož o nálezném rozhoduje kraj a jeho úředníci (bohužel, my do toho zasahovat nemůžeme). Kdyby to bylo jen a jen na nás činných v terénu a muzeích, tak bychom platili klidně hned a dřevo. Problém je v systému (governmentu), který systematicky a pouze úředně (a nikoliv odborně) řídí stylem "od deseti k pěti". Takže si můžu pěst umlátit, nohy i cívku detektoru ušoupat, ale systémem z našich pozic nepohnu. To se musí změnit skrze vás-voliče, pak se snad jednou dočkáme normálních a kulturních lidí na rozhodujících postech.

Nejsem zádny spisovatel,ale na toto téma něco přidám.Letos delali archeologické vykopávky za zlicinem a na práci nabrali i naši romskou menšinu což nechápu.V pondělí mi jeden z nich nabízel zlatý Germánský prívěšek určitě nevycíslitelné hodnoty. Detektoráře by nejraději pomalu pozavíraly a přitom jim to rozkrádají před očima jejich zaměstnanci placeni z našich daní. Neuvěřitelné co se u nás děje.Nevím co více dodat

Zdravím přátelé neodolal jsem a také se musím ozvat . Ještě jsem si ani nepípl a už jsem to chtěl brzy měnit ale když tak nad tím přemýšlim a pozoruji jak naši zákonodárci dělají vše pro to aby nam vše jen znepřijemňovaly zvažuju že místo koupi detektoru koupím brokovnici :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru