Něco málo o hornických nástrojích

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V naší oblasti se podobné nálezy vyskytují  a  tak jsem shrnul pár poznatků z různých pramenů které možná někomu pomohou. I když jsem téma částečně konzultoval,  nejsem žádný odborník, a při konzultaci jsme také něco požili, určitě uvítám případné opravy , které rozšíří obzor nás všech. Z archeologického hlediska nejsou tyto nálezy ojedinělé, ale dost často se takto objeví  dosud neznámé těžební úseky. Pro některé nálezy jsem musel do muzea, protože jsou již součástí expozice.

Hornická želízka (také šlígle), se u nás používala od počátku těžby kovů  až do 18 stol a nástupu moderních, strojních dobývacích metod. Jedná se o typický nástroj, který se  společně s dalším hornickým nářadím mlátkem stal i symbolem hornictví. Velikost želízek byla různá od 3cm až do 25 cm. Tvar želízek byl také dosti rozdílný. Vzhledem k tomu že se jednalo o kusovou výrobu, záleželo na dovednosti a vybavení kováře  a také na  dalším použití. Typově rozlišujeme např.  zásekáček, želízko žumpové a skalní klín. Časová datace dle tvaru je tedy dosti obtížná, protože tvar se stejně jako u mnoha dalších nástrojů po staletí výrazně neměnil. Daleko přesnější je určování období dle kvality zpracování kovu, nálezů souvisejících nebo nejpřesněji rozborem železa a především strusky z místa nálezu. Hornické želízko bylo nasazeno na tenké násadě, která přesahovala i na druhé straně nástroje. Želízko se přiložilo na styk, nebo mezeru mezi žílou a skálou a mlátkem se zatloukalo, čímž se docílilo odlupování  rudy.

Obdobně jako želízka se používaly i různé klíny, které však neměly žádnou násadu a zarážely se také většinou většími nástroji (např. perlíkem) .
Dalším typický nástrojem je mlátek. Mlátek je menší palička, kterou se zaráželo želízko. Nejdříve se používal mlátek na pružné násadě. Tyto mlátky měly otvor pro násadu rozdělený na dvě části. Práce s tímto nástrojem vyžadovala více cviku, ale údery při zpětné odpružení šetřily klouby dělníků. Později se také používaly mlátky s jedním otvorem pro násadu. I když  jednotlivé kusy mlátků nejsou tak různorodé jako u želízek i zde můžeme zaznamenat různé typy dle použití např. mlátek zásekový, pucka, dvouruční pucka a perlík .
Další z věcí, které na starých důlních dílech můžete najít jsou pozůstatky kahanů- viz foto.  Na plochu se většinou pokládala keramická nádobka s olejem a knotem, někdy i  svíčka.

Další zajímavostí je mačka, která se připevnila na boty a sloužila k lepšímu pohybu po kluzkém terénu.
Na fotografiích č. 1a 2 jsou želízka v nálezovém stavu, foto 3 a 4 různé druhy želízek, foto 5 nejmenší a největší želízko z letošního roku,  foto 6 a 7 mlátek, foto 8,9,10 – perlík, foto č 11- část expozice kde je mlátek, želízka, klín a zbytek gracky (motyky),foto 12,13 – část kahanu,foto 14- mačka, foto 15,16-  hornický klín.
Dalo by se toho určitě napsat daleko více, ale myslím, že jako základní informace to stačí. Mnoho pěkných nálezů v příštím roce , hodně zdraví  a spokojenosti Vám všem.

petr4

želízka
želízka
želízka
želízka
želízka
mlátek
mlátek
Perlík
perlík
perlík
Část expozice želízek
kahan
kahan
mačka
klín
klín

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásne želizka,mrknu se do bedny ze želizkama ale už ted vim že nemám ani jedno což me trošku mrzi. :-)

a to máš z vrchu nebo zespodu?

Nerozumím, myslíš oblast?

no nádhera - krásná želízka ;-)

Článek pěkný , nacházím je také ve starých haldičkách v okolí Jáchymova , nechávám je většinou na pařezech .

Dovolím si popravit jednu malou nepřesnost, želízka se požívali ještě v první polovině devatenáctého století stejně jako lojové kahany, eště ve třicátých letech dvacátého století se používali ruční vrtáky, tedy vrták kterým jeden havíř rukou pootáčel a druhý do vrtáku mlátil palicí.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru