Němí svědci

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Zdravím všechny vzemišťourali

Prosím Vás jedná se o poněkud jiný příspěvek než jaký by jste čekali na hledačském webu. Proto také jeho osud svěřuji do rukou admina, ať s ním naloží jak chce. Co se týče mne, bylo mi líto nepodělit se o kousek historie, kterou předpokládám máme všichni pod kůží. Osobně jsem už docela dlouho nepřispěl žádným příspěvkem, nikoliv proto, že bych zanevřel na Lovce nebo snad na samou jeho podstatu, tedy hledání.

Jen to slovo - Hledání - v mém případě dostává jiný rozměr. Prostě ale ten důvod je jako vždy velmi prozaický, nedostatek času. Z jara jsem se rozhodl koupit usedlost, statek. V Sudetech. Takže poslední půlrok utíkám z Prahy, jen jak to jde rovnou do montérek, které sundavám až navečer. Hledání jsem tak trochu omezil na šmejdění po stodolách, které už začínají vydávat pomalu svá svědectví o původních majitelích, ale o tom snad jindy. I když je pravda, že už jsem dvakrát po hoďce provětral deťák za chalupou. Něco málo i padlo. No mé hledání v tomto směru se samozřejmě rozšířilo o důkladné seznámení s minulostí místa a nemohu se dočkat důkladné prospekce blízkého i vzdálenějšího okolí. Obávám se však, že bych na to potřeboval ještě jeden život, nebo se sem přinejlepšim aspoň přestěhovat. Práce moc. Takže. Abych se konečně někam posunul.

Detík nechávám na chalupě. (Ne)prozřetelně. Jednak mám práci i doma a hlavně kvůli rodině. Co si budem povídat, bez ní to nejde. Hlavní je klid a pokoj v domě, no ne? Jenže neklidný duch musí ven. Já už se několik let motám hlavně k večeru, v noci a vůbec s foťákem po Praze. Objevuji objevené i to méně známé a pokaždé je to dobrodružství. Je tomu už dlouho co jsem propadl kouzlu "nárožáků", chcete li nárožních kamenů. Po Praze, zejména na Starém městě jich je bezpočet. Další bezpočet těchto kamenných svědků je už definitivně zničeno a ztraceno, neboť pozbylo smysl je nechávat tam kde už nejsou zapotřebí. A to je škoda. V mnoha případech se jedná o pamětníky vskutku stoleté. Jistě mi dáte za pravdu že 600 let není málo.

Ano i takové se dají najít. Není jich mnoho, ale jsou. O co se vlastně jedná. Nárožní kameny najdete na rozích starých domů, na nárožích. V úzkých uličkách a při vjezdech jsou to zase tzv. odrazníkové kameny jako např v ulicích Řetězová nebo Stříbrná na starém městě Pražském. Chránily soklové zdivo, ostění vjezdů a třeba i dešťové svody. Používaly se jak neopracované balvany z různých hornin, tak kamenicky opracované prvky a dokonce se najdou i litinové,z období rozvoje litiny. Po zavedení zvýšených chodníků ztratily některé tyto kameny svou funkci, protože se vozovka odsunula od budov a ochranu zdiva tak spolehlivě zajistily zvýšené obruby chodníků, tzv. obrubníky. Řada těchto kamenů se však dochovala jako ukázka původního technického doplňku dlažeb. Samozřejmě se charakter a tvar odrazníků lišil např. významem ulic, sídel apod. U honosných budov byly přizpůsobeny architektonickému výrazu průčelí. Např. nárožní kameny Valdštejnského paláce, nebo v okolí kostela sv. Anny. Vznikly tak odrazníky různých tvarů rozměrů, rozmanitého technického provedení i způsobu ukotvení ke zdivu.

Nárožáky najdete takřka v každé staré zástavbě, určitě stojí za pozornost Český Krumlov, ale jinak jsou nedílnou součástí každé obce. Např. v Nymburce má každý takový nárožní kámen svého skřítka, tzv. Nárožníčka. Tito skřítkové si do svých deníčků zapisují vše co se v jejich ulici událo. Při úplňku se vždy sejdou v hradební věži Kaplance a vyprávějí si příběhy z dávné minulosti města. Každá ulička má svého nárožníčka např. Jakuba z Kaplanky, Štěpána z rynku, Blažeje od rychty apod. Alespoň tak praví pověst. Možná si vzpomenete až okolo nějakého půjdete třeba pro rohlíky.

Mějte se a mějte oči otevřené, zdraví velryba.

Malá Strana
Malá Strana
Řetězová ulice, kde jsem napočítal celkem 30 odrazníků...
Řetězová ulice, kde jsem napočítal celkem 30 odrazníků...
...okolo sv. Anny se to kameny jen hemží
...okolo sv. Anny se to kameny jen hemží
na starém městě...
na starém městě...
...asi nejzajímavější nárožák v praze
...asi nejzajímavější nárožák v praze
... další strážce, který stojí za návštěvu
... další strážce, který stojí za návštěvu
zvláštnost, část gotického portálu zpoza rohu kostela sv. Jiljí. Důvod neznám, pravděpodobně dodán při některé z přestaveb
zvláštnost, část gotického portálu zpoza rohu kostela sv. Jiljí. Důvod neznám, pravděpodobně dodán při některé z přestaveb
...a další počůránkové
...a další počůránkové

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj Velrybo, je to pěkné čtení i fotky. Určitě to sem patří, zamyšlení nad historií je vždy přínosné, i když to na první dojem k detektorům tak úplně nesedí, je to prostě hledání. A to je fajn. Mám to velmi podobně nastavené, jako ty. Mimochodem, kde v Sudetech jsi pořídil statek? Třeba sousedíme? :-D

Ahoj GM, Plzeň Sever. Manětín, Rabštejn apod.

Manětín, tam jsem jezdil na tábory :-D

Článek je moc hezký :-)

Krásné oživení. :-)

Článek je to velmi pěkný. Vždy, když takový potkám, byť je počůraný, pokaždé se takovému svědkovi minulosti pokloním a pozdravím. Nejen kvůli stáří, ale i jejich prospěšné fukci. Nechaly do sebe třískat a odírat se velmi dlouho, dnes už na ně většinou čůrají jen psi. Je bezva, že je dokumentuješ. :-) :-) :-)

Zajímavý pohled.Díky moc se mi to líbilo. ;-)

Suprový článek,určitě sem patří,když sem byl kluk asi 6tiletý,očumoval sem takové dva slůpky u nás na náměstí.Byly vytočené do stran a asi litinové v jednom průjezdu,musím se po nich zítra podívat,du stejně ke zlatníkovi pro opravený prsten.Su moc zvědavý jestli tam ještě sů. :-)

Krásne povídáni i fotky :-)

Tak to je daleko, já jsem na severu, Šluknovsko. Škoda, mohli jsme pokecat i pivko dát... :)

Nádherný článek i fotky ;-)

Člověk chodí kolem nich a nic o nich neví,určitě si jich teď začnu všímat ;-) palec nahoru za článek.

Noc pěkný článek (stylisticky i obsahově) a fotky jakbysmet.

tajemní svědkové minulosti, nedílné součásti prakticky všech starých staveb, k vidění na hradech, zámcích, vjezdech do statků, ale i v obyčejných starých uličkách, pravidelně zalévaní hektolitry psí moči, krásné fotky a skvělý článek, díky ;-)

...čo všetko je človek schopný vidieť, keď chodí s otvorenými očami...skvelý článok ;-)

Jsem rád, že se článek líbí. Jen několik poznámek k tématu: V literatuře toho přirozeně o těchto kamenech mnoho nenajdeme, většinou jsou to okrajové a velice kusé informace. Není taky divu, kdo by obdivoval pomočený kámen na krásné barokní budově. Přesto jsem někde zaznamenal, že takovéto kameny, zvláště u vjezdů domů byly nahoře vyhloubeny, nikoliv aby se koně mohli napít, jak poznamenala má žena, ale na uhasení loučí. Louče nosily slouhové pánů před kočáry a svítily za noci kočímu na cestu. Při vjezdu do domu, louče hasily v takovýchto nádržkách. Zní to celkem uvěřitelně, ale bohužel jsem ani jeden takový kámen, který by odpovídal popisu nenašel. A ještě k pomočeným odrazníkům a vůbec. Staré město je krásné, ale nikde žádná zeleň, tisíce turistů každý den a k tomu domácí miláčkové. Veřejné záchody nikde. Je naprosto jasný kam ty lidi budou chodit. Focení v takových uličkách je fakt BRUTAL. To hledání je někdy prostě řehole. V lese je to všemožná havěť, no a tady to jsou močopudný touristi. ;-)

Ten v Jilske me prekvapi vzdy, kdyz jdu kolem. Ten nejstarsi v Praze mel i sobe venovanou geocache od Mel-mana a kousek od toho na rohu Retezove, co pripomina vztyceny prostrednicek, je prijemna hospudka, kde toci Bernarda a maji tam zlaby ze sliveneckeho mramoru. :-)

pražáci prominou, byl jsem v Praze před měsícem, prošel trochu město a ....zase mám doufám tak na 10 let odprahováno, uf, toto není nic pro mě :-) tím že jsou všude davy lidí, ty památky úplně ztrácejí to kouzlo, to tajemno, můj názor.....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru