NIEČO ZO ZAČIATKOV DETEKTOROVANIA V ČESKOSLOVENSKU

Začiatok nejakého amatérskeho detektorovania vtedy (hladania kovových predmetov) ešte v našom spoločnom Československu možeme zadatovať asi od roku 1985 (moje pátranie), kde pár jednotlivcov vtedy ešte rádioamatérov (koumákov) ktorí sa dostali k nejakej tej schéme a potrebným komponetom čo bolo v tej dobe u nás viac menej problém (Tesla Eltos výber nič moc ) hlavne pri kvalitnejších CMOS operačných IO a pustili sa s chuťou do stavby hladača kovových predmetov.

Stavba podla schémy keď je poruke hotová doska (pošák) , dobrého popisu a návodu na zladenie nie je až taká náročná a jednoduchá doska sa dá zvládnut´ aj doma, podmienka aspoň základy elektroniky. Náročniejšie je to pri stavbe hladacej cievky , hlavne jej zladenie tzv. vybalansovanie spolu z elektronikou detektora,ale zručnejší zvládnu.

Samostatná kapitola je oživenie elektroniky detektora kde je základ nastavenie vysielacieho oscilátora na požadovanú hladaciu frekvenciu , pripojenie hladacích cievok a jeho celkové oživenie,čo je bez  kvalitného multimetra a osciloskopu atd prakticky skoro nemožné.
Jeden z prvých návodov čo sa mi dostal do rúk na stavbu hladača kovových predmetov (detektora) pre rádioamatérov a širokú verejnosť v domácich podmienkach vyšiel v Amatérskom Radiu  č.4  r.1990. Pán Sekal a kolektív tu spracoval viacero typov detektorov a objasnil pre laickú verejnosť základné typy a princípy vtedy známich detektorov (BFO,IB,PI,VFL) ako aj hladacích cievok a pridal aj nejaké schémy a návody na stavbu a oživenie.

Začátky detektorů kovů v ČR

Ale nechcem Vás len nudit´ prežitkami lebo doba a technológia hodne poskočila vpred od analógu k mikroprocesoru,multifrekvenciji,LCD,GPS atd., ale článok píšem aj preto lebo čo sa týka detektorov tak v podstate hladacia cievka je vec ktorá sa v princípe až tak nezmenila a je aj na tomto fóre hodne komentovaná a všetci čo chodia detektor vedia že univerzálna na všetko nieje a pán Sekal a spol to popísal celkom polopate prečo.

Všeobecne o cievkach platí...

Keďže detektor podla Amára bol fakt nič moc ( hruza je slabé slovo)asi ludský faktor, málo mojej trpezlivosti a skúseností tak som amatérsku stavbu na dlhé roky nechal ladom. Ale elektronika ma stále drží a dostal som sa k schémam starších detektorov na nete a Geotech fóre , nevyužitích cievkach po predanom  Jazvecovi a  kope súčiastok čo mám ešte doma som sa rozhodol zbúchať (stavať) originál LOBO a k nemu nejaké modernejšie  “vychytávky” ako volume atd. Ale to až v inom príspevku (pracuje sa na tom).
A čo na záver? Možeme smele povedať že analóg  je aj po 40tke v konkurencii procesorov a LCD super stroj jeho vývoj neprestal  a je ho možné pri troške trpezlivosti a viac volného času zostrojiť aj doma.

ExDjj

Kompletní nabídku detektorů kovů najdete na Lovec pokladu - Detektory kovů

Komentáře

Pamatuju se jak jsem jako kluk sestrojoval detektor z knihy Od krystalky k modelům s tranzistory. Nefungoval :-(

Tak takovej mi vyrobil otec před víc jak 20 rokama. A i fungoval, něco se našlo.

parádička

V časopise ABC již před rokem 1990 vyšel návod na sestrojení jednoduchého detektoru kovů - jestli to fungovalo ? Možná ano.

Jo. V ABC byly dvě provedení s podtextem- najdeš i jehlu v kupce sena. Měl jsem je v plánu, ale už jsem se k tomu nedostal :-)

No, tak rozepsanej clanek pro pokracovani historie detektoru - serial - muzu zahodit :D Jinak clanek dobry. Taky jsem kdysi chtel sestrojit detik dle ABC, kamarad sehnal vsechny dily. Ale pak jsme sli kazdej na jinou skolu a uz k realizaci nedoslo. Pak trvalo dlouhych 15 let, nez jsem si poridil svuj prvni samodomo - DBP 2010. Dosahy dobry, odezva pomala, separace nula, diskriminace nula. Ale bylo to sranda :)

Proč by jsi ho zahazoval?Rád si ho přečtu a určitě nejenom já.Dobrého čtení není nikdy dost.Tak piš kámo :-D

Pre GM4PRO len napíš ludskému poznaniu sa medze klásť nemaju každá zaujímava info je dobrá ako aj skúsenosť ;-) P.S sa tam akosi nedostala fotka o cievkach ale dopíšem to

Tak jsem si vzpomněl na dětská léta. V 1985 mně bylo 12 let. Zhruba v té době jsme byli na výletě na jedné zřícenině hradu v Chřibech. A chodil tam pán s takovým podobným ručně vyrobeným detektorem. Vzpomínám si, že nám ukazoval nalezené malé dělové koule a hroty do kuší. Je to neuvěřitelných 29 let.

Jo. V ABC byly dvě provedení s podtextem- najdeš i jehlu v kupce sena. Měl jsem je v plánu, ale už jsem se k tomu nedostal :-)

Tak přesně z tohoto čísla amára jsem si tenkrát detektor také sestavil. Myslím, že tam byly tenkrát asi dvě chyby v zapojení, kdo ví jestli ne schválně. Ještě ho mám ve sklepu, vypadá zhruba tak jak na těch fotkách. Tehdy se detektory prodávaly za 40ti a víc. Dnes by se ten detík hodil někam do panoptika.

Tak přesně z tohoto čísla amára jsem si tenkrát detektor také sestavil. Myslím, že tam byly tenkrát asi dvě chyby v zapojení, kdo ví jestli ne schválně. Ještě ho mám ve sklepu, vypadá zhruba tak jak na těch fotkách. Tehdy se detektory prodávaly za 40ti a víc. Dnes by se ten detík hodil někam do panoptika.

Toto se bude Litrovi líbit :-D

Jó taky jsem stavěl a fungoval. Ty chyby byly zapeklitý. Jen si dovolím nesouhlasit s tvrzením, že součástky z Tesly byly nic moc. V tom detíku jsem použil výhradně Tesla součástky ale největší vliv na funkci mělo provedení hledací sondy. Jinak pěknej článek autorovi za něj díky.

Jó Irwing ty to zvládneš , mě ty sondy fungujou jen na stole , ale už se tím nezabejvám , když jsou firmy jako Detech co to dělaj kvalitně :-D Jinak dobrej článek Amára mám někde zastrčené pod postelí i s tímto ;-)

Stále používám vlastnoručně vyrobené detektory. Je to spojení dvou koníčků, elektronika a hledání. Má to svoje kouzlo. Pak vám až tolik nevadí, že nenajdete stříbrňák či odznáček, máte radost z toho, že ta pospojovaná hrst součástek a drátu funguje.
Detektor z uvedeného časopisu najdete na google pod jménem MAGNUM METAL LOCATOR. Vyrobil svého času dva kousky a spokojenost.
Dnes jsou ale ceny kvalitních detektorů tak nízké, že není důvod detektor vyrábět.

Vlastním jeden a stále ten stejný detektor postavený svépomocí. Je to typ DBP2010. Detektor funguje perfektně a součástky mě stáli necelých 5 stovek. Nevyměnil bych tento detektor za nic.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru