Nové detektory kovu Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0

Kategorie: Fisher - recenze a testy , Detektor kovů Fisher F75 a F75V2

1. a nejstarší  firma mezi  detektory kovů, kterou založil v roce 1931 blízko San Francisca německý fyzik Dr. Gerhard FISHER,  nyní přichází ze zásadní inovací svého nejlepšího a nejvýkonnějšího detektoru F75 a F75 LTD.  Nové verze těchto úspěšných a oblíbených modelů s označením  Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 přinášejí několik technologickým změn a vylepšení, jejichž výsledkem je především klidný chod a nevídaná stabilita i při vysokém/maximálním nastavení citlivosti.

Detektor kovů Fisher F75 V2

Zásluhu na tom má systém DST – Digital Schielding Technology; do češtiny by se to asi nejlépe přrložilo jako digitální štítová ochrana. Tento anti-prozvukový filtr se uplatní hlavně a především v místech s vysokou mírou EMI – Electro Magetic Interferences, neboli elektromagnetického rušení. S ním se setkáváme všude tam, kde existují zdroje tohoto rušení. Obecně to jsou všechny vysílače, ač již TV, rozhlasové, telefonní, zdroje vysokého napětí, vlakové troleje nebo elektrické ohradníky. Jsou jimi ale i mnohem hmatatelnější věci jako mikrovlnky, televizní a rozhlasové přijímače, fluorescentní osvětlení nebo i obyčejné mobily.
Pro toho, kdo se domnívá nebo má ověřeno z praxe, že jakékoli filtry a filtrování mohou za určitých podmínek detektoru ubírat na výkonu/ hloubkovém dosahu a z toho důvodu nechce žádné filtry požívat, zde existuje jednoduchá možnost volby DST zapojit či vypnout. Dělá se to tak, že při procesu resetování se zvolí buď softwarová verze 9.0 (zapojeno DST), nebo 9.1 (vypnuto).

Druhou novinkou je přidaný super rychlý program - Process FA, určený pro hledání na místech s vysokou koncentrací železného odpadu. Jeho hlavní předností je vynikající a bezkonkurenční separace, se kterou se pojí efektivita hledání. Nevýhodou pak je, že tento program není tak hluboký jako ty ostatní, což ovšem není ani jeho smyslem, protože na takovýchto lokalitách nám jde především o možnost a schopnost nacházet železem zamaskované drobné předměty jako mince, šperky a jejich fragmenty a staré artefakty. Jinak řečeno hledač musí jednak vědět co dělá, navíc k tomu ale nutně potřebuje i kvalitní detektor kovu s kapacitou se takového úkolu zhostit.

Užitečnou inovací, kterou určitě uvítá a využije většina kopáčů, je funkce FeTone™. Za variabilní tón 2F jsou přidány další  3 jeho varianty s různou hlasitostí pro železa a to 2h (přibližně 70%), 2L (40%) a 2o (0%). Možnost ztlumit si tónové odezvy na železo o 60% (to je hodnota, kterou jsem si při testování prototypu F75 Ltd V2.0 zvolil a oblíbil) a barevné tóny nechat znít naplno, je funkce, která dělá z inovovaného detektoru kovu F75  tichého a přívětivého pracanta a kamaráda.

Poslední zajímavou změnou oproti stávajícím verzím detektorů Fisher F75 je možnost volby výšky tónu na barevné kovy a to nejenom v hledacím režimu ALL METAL, ale i v DISCRIM. U současných modelů se výška tónu sice dá nastavovat v pravém nabídkovém sloupci ALL METAL, toto nastavení se však týká pouze hledání v All-Metalu . U nové verze F75 V2.0 a F75 V2.0 se nastavení výšky tónu přenáší i do DISCRIMinačního režimu a každý novodobý lovec pokladů tak dostane možnost si sám zvolit tón podle vlastního výběru a preferencí.

Než jsem začal psát tento příspěvek, strávil jsem celkem asi 8 hodin testováním nového detektoru F75 Ltd V2.0 v terénu. Jednak jsem zkoušel jak se chová a co umí na pískovišti nedaleko baráku kde sídlíme a jednak o víkendu na Slapech, kde máme hned u vody chajdu. Ta je sice normálně jenom asi tak 20 metrů od břehu Vltavy, ale jelikož řeku každý podzim upouštějí přibližně o 2–4 metry, přehrada na mnoha místech s pozvolným břehem vypadá jako vypuštěný rybník. A to je přesně i náš případ, díky čemuž voda každou zimu v určité míře zmizí a člověk pak může chodit po dřívějších polích, obhlížet základy přehradou zatopených stavení, vlézt do jednoho z malých bunkrů vybudovaného před válkou na ochranu přechodu Vltavy a v našem případě dokonce kráčet po staré silnici kdysi spojující dvě vesnice na opačném břehu řeky (na konci cesty býval přívoz).

Test detektoru na Slapech

Co tohle znamená pro každého chronického kopáče snad dál nemusím rozvádět … Mně vypuštěná přehrada skvěle posloužila otestovat zbrusu nový detektor kovu. Připadal jsem si při tom trochu jako rytíř, na rozdíl od něj jsem však v každé ruce nedřímal meč, ale detektor kovů. Jelikož už dlouho chodím s F75 nebo „Eltétéčkem“ a myslím, že jej dokonale znám, chtěl jsem si na vlastní kůži vyzkoušet a ověřit, jak obstojí ve srovnání s novým F75 Ltd V2.0. Každý obdržený „barevný“ signál na který zareagoval můj osvědčený Fisher F75 LTD jsem si označil a ten pak kontroloval pomocí nové F75 Ltd V2.0. Abych se vyhnul možnosti, že jeden z detektorů je více citlivý a nezaznamená nějaký drobný předmět (rybářská olůvka všech velikostí včetně půlených bročků, háčky, třpytky a jejich části, karabinky, kroužky a další drobnosti po rybářích a jejich udicích, jakož i mince různého stáří, knoflíky, atd.), po chvílích jsem detektory prohazoval a cíle nejprve označoval pomocí F75 Ltd V2.0 a ty následně ověřoval starou LTD.  

Test detektoru na Slapech

A jak to všechno dopadlo? Po tomto řádném testování mohu říci, že oba 2 modely, jak F75 LTD, tak i nový Ltd V 2.0 mají stejný výkon, stejnou hloubkovou kapacitu, srovnatelné separační schopnosti i účinnost bezpohybové dohledávání pomocí Pin Pointu. Abych nezapomněl – oba detektory jsem nastavil stejně a to na následující hodnoty:
Sensitivity = 80
Disc. Level = 1
Notch = 1 (vypnuto – nikdy nezapínám)
Tones = 2F
Process = JE
Treshold = -1

Při hledání se svou F75 sice většinou používám program dE, kdy si následně pomocí Discu dle rušení a okolností zapínám (0-4) nebo vypínám (5,6) předzesilovač. Program JE často nepoužívám a to právě z toho důvodu, že předzesilovač je stále zapojen a já si míru interferencí nemohu tak snadno měnit. A tím se vlastně dostávám i k největšímu rozdílu mezi oběma verzemi Fisher F75. Chod nové F75 V2.0 je díky aplikované technologie DST tak tichý (i při maximální Sensitivitě), že zde již dále nebyla potřeba pomocí nastavování Discu 0-4 a 5+ zapínat či vypínat předzesilovač. U nové verze V2.0 je to zde tedy při nastavování jednodušší a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Program JE znamená zapnutý předzesilovač a dE pak vypnutý. Tohle jsem ale nikde nenašel a proto jsem  chtěl u výrobce ověřit, zda se nepletu a zda to tak opravdu je. Napsal jsem tedy šéfovi firmy Fisher Research Labs (a vlastně i celé First Texas přes testování hobby detektorů)  Gene Sculliovi.  Protože ho moje názory jakožto  jednoho z mezinárodních testovačů prototypů detektorů Fisher opravdu zajímají , za chvilku mi zavolal zpátky. Probírali jsme zpětně všechny funkce a processy, co jak nastavovat apod. Na moji otázku ohledně předzesilovače však odpověď neznal a rovněž tak to nevěděl ani další z vyložených praktiků Mike Scott, kterého mnozí osobně poznali na Mr. Hledači 2013 a 2014. Nakonec mi slíbil, že zajde přímo za vývojářema a zeptá se jich. Když mi po pár dnech napsal, že mám pravdu a že to tak je, připadal jsem si na chvíli jako mistr zeměkoule a možná bych i prasknul, kdyby mě mezitím nevyrušila a nepomohla vystřízlivět dcera a její hra na housle. To jen na vysvětlení  důvodu, proč jsem oba detektory kovů testoval v programu JE, ačkoli normálně hledám v dE. Chtěl jsem ale oba detektory testovat  se zapnutým předzesilovačem, tedy s větším výkonem a dosahem a proto to nastavení processu JE. Mimochodem, každý kdo detektor Fisher F75 má a „umí“ s ním, ví, jak opravdu důležité je vzájemné nastavení Discu a Sensitivity v DISCRIMinačním režimu, případně i Theshhodu v ALL METALu. U nové F75 V2.0 tohle víceméně odpadá, i když časem určitě na nějaké další fígle narazíme. Závěrem, jestli nechci vypadat jako obvyklý testovací tlučhuba (a těch je na internetu dost, tak proč rozšiřovat jejich řady …) bych měl alespoň zmínit, co se mi na nové inovované verzi V2.0 detektoru Fisher F75 Ltd nezdá, nelíbí a o čem bych mohl říci, že se mi zdá horší než u ávajícího modelu. Nic zásadního mě opravdu nenapadá, snad jen ta cena (ta bude bohužel vlivem stanovených exportních a prodejních cen vyšší - F75 V2.0 bude stát Kč 26.990,- a F75 Ltd V2.0 pak 29.990,- Kč). A pak možná trochu a funkce Diskriminace – rozlišení kovů. To může být ale klidně pouze můj subjektivní pohled.

Doufám si tvrdit, že svůj detektor Fisher 75 opravdu znám ... a pak je tu ještě moje notorická lenost, která mě nutí si sakra rozmýšlet, zda kopat či ne. Kdyby mě někdo v noci vzbudil, na hlavu nasadil sluchátka a zařval „železo nebo barva“, většinou bych se nejspíše nespletl. No a to může být i hlavní důvod, proč jsem se v přesnosti rozlišování nejmenších barev cítil jistější se stávající F75 LTD než s novou V2.0. Je to asi ale pochopitelné, protože díky tomu nastavení výšky tónu i v DISCRIM režimu není tón úplně stejný jako ten, na který jsem u svého LTD zvyklý. Myslím si, že nová verze detektoru Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 je opravdu povedená a uvítají ji všichni detektoráři, kterým přes jejich pověstnou skromnost stačí vždy pouze to nejlepší.

Pavel - Detektorcentrum

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádně napsáno :-) mám "starou" F75ltd. a nemůžu si jí vynachválit :-)
ta novinka vypadá pěkně:-)

super

Ja si pockam na tu prevratnou novinku na zacatek leta. Jenom doufam ze bude lepsi. F75 je dobrej a nedocenenej stroj.

Napřed osobní poznámka to Jezevec: Hele, nekal vodu. Taky budeš jednou doma. :-)
Tak, a teď k tomu zásadnímu.
Pavle, jsem rád že Fisher se zase posunul, už tak to bylo eňoňuňo, jasně. Kluci okolo co tady máme ho chodí, a mě se to taky líbí, podporuju je co můžu, je to prostě slušná značka.

Elmaro na to leto mi jeden rezervuj.

:-D

Chodim Fisher F5 s ultimate cievkou a nestazujem sa je to velmi,velmi dobry stroj. Pred tym som mal XP Adventis II a uplne na zaciatku Whites model si uz nepametam, viem, ze bol dobry tak akurat na kable v stene a bez diskriminacie. :-D to som sa kurna nakopal jak taky vol, ale spet.Kedze som s Fisherom spokojny, nad touto F 75 silno rozmyslam, len ked je taky vyber.1.Chcem sa opytat aky je rozdiel F 5 a F 75. 2. Rozmyslam este nad Minelab E Trac a XP Deus a touto masinkou. Co by ste doporucili ???? Dik za nazory ;-) a rady

Moc zajímavej a poučnej článek..Tak to má vypadat

to Pavel Divis: paráda, zajímavá novinka, zajímavý detektor. Jen taková malá chybička ve slově Shielding. Jinak osobně bych to přeložil spíš jako Technologie digitálního stínění. 8-)

luki87 ja ti radim 75Ltd mal som ho pomer vykon,skladnos vaha, vydrz bat, a ked mas F5 by som isiel do F. no len moj nazor ;-)

já přemýšlím nad první řadou tak kdyby jste někdo prodával za rozumnej peníz 75 - 75LTD , dejte echo do schránky ;-)

F-75 mě láká dlůho,jednů se k němu snad dostanu,kluk co ju tady chodí, má slušné nálezy na slušných lokalitách.Těch detíků co bych rád pochodil je celá řada,nedávno sem se díval na F-19.Chtěl sem se zeptat jak si vede F-19 oproti F-75? Jinak u těchto detíků je přístup k výměně baterek jedničkový,taky váha dost dobrá.Ptám se samozřejmě pokud si detík měl v ruce,tu F-19.Nebo jestli se chystáš? Za odpověd dík,pifin.

Zajímalo by mě, zda je možný upgrade F75ltd na vyšší verzi. Z příspěvku vyplývá, že se jedná o software úpravu, tak by to neměl být problém. Myslím, že každý majitel za to rád zaplatí. Dík za odpověď.

Zeťák ho plánuje i když má Fisher F-70 a je dost hodně spokojenej. F-70 kupoval v sezóně 2012 ale znáte to ... když je něco novýho má cuky jít do toho.
jediný kde si od FISHERA nabyl čunmák byl Fisher F-5 se kterým v roce 2011 začínal a díky kterýmu skoro i skončil .... F-5 byl podle něj nepovedenej detík v tom že se nedal dobře nastavit-vyladit a docela lhal a problém v železu = byl jako KRTKET.....
ale po pořízení F-70 na radu známýho je vysmátej, ale ta nová F-75 Ltd ho asi nemine.
zdar všem hledačům = AŤ SE DAŘÍ !!!!
to : PAVEL-DIVIS ----- má jít zeťák do F-75 Ltd nebo ještě počkat a zůstat věrnej F-70 se kterým je absolutně spokojenej ??

Takže upgrade je a není drahý. Pro zajímavost, dá se upgradovat i obyčejná F75 na ltd:). Jistě dobrá zpráva pro mnohé, za pár kaček nové dělo:)
Link na stránky výrobce:
http://www.fisherlab.com/hobby/upgrade.htm

to msf: jo, to nechá, ale za 309$, což je bratru necelejch 7 litrů + poštovné tam.

Tomisek: to se Ti zdá moc? Z obyčejného F75 ( třeba 10 let starého ) dostaneš nejmodernější Fischer! Navíc ti, co mají už teď ltd, dají jen cca 150 USD. Možná námět pro místní prodejce, můžete něco udělat pro své zákazníky a třeba zorganizovat hromadnou zásilku.

msf: jo ale furt budeš mít starej obouchanej detektor , a jen v něm přehrátej soft.

Já Ti to nenutím. Ale osobně si myslím, že je to jen a jen o tom software. na tom ostatním není moc co vylepšovat, za ty prachy.

to msf: to je právě otázka. Myslíš že se změny týkaly pouze software? Já se domnivám, že s velkou pravděpodobností proběhla i revize HW s tím, že nový SW je pro starý HW zpětně kompatibilní. Takže ano, můžeš mít nejnovější verzi SW, ale je otázka, jestli ten starý křáp bude plně srovnatelný, co se týká stability a výkonu, s novým detektorem.

Přečti si jejich web. Detektory jsou opravdu ( jejich vlastnosti a funkce ) z 95 % o SW nad daným HW. Pokud je HW kvalitně udělán, nic se měnit nemusí - Tedy kabely, tyčky, elektronika a podobně. Cívka je vyměnitelný díl nezávislý na zbytku strojku:)

msf - ještě si tam připočti clo který Ti tady za cestu z améru napálí jen to fikne .. a nebude to zrovna drobák. Minimálně pro Evropany je ta nabídka myslím celkem nevýhodná. Než dát takovou pálku a obstrukce kolem "jen" za přehrátí softu, být majitelem Fišera asi bych ho tady radši prodal, přihodil to co stejně zaplatíš za upgrade a poštu, plus něco málo k tomu a pořídil si fungl nový , s plnou zárukou a novými součástkami . ;-)

Tak jo, já vám to kolegové nenutím. :-) Jestli je pálka 150 USD a režie, neumím si představit co pálka není:).
Mi to prostě připadá přiměřené.

Přehrání SW

Řešili jsme to a bylo by to možné. Asi by to chtělo aby se sešlo několik detektorů, aby to mělo smysl posílat. Ale problém to není. ;-)

elmara- ta myšlenka je zajímavá. Asi bych do toho šel, ale zatím mě odrazuje administrativa kolem toho tak že bych určitě něco takového uvítal. Pochopitelně se to možná trochu prodraží ale i to je otázka.

Kdesi som objavil že tieto úpravy robia aj na Tekneticse T2.Pridaju tam bost proces,cache proces,niekoľko úrovní hlasu železa a ešte nejaké digitalne tienenie.Nerozumiem tomu celkom ale asi to budu robiť toto všetko na aj T2 aj fisher75 o čom je tu debata.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru