O hledání meteoritů v USA

Kategorie: Co se jinam nevešlo

2Dirt Bike několikrát přemýšlel, jak si přivydělat. Protože je již nějakou dobu majitelem detektoru kovu, vymyslel, že by se mohl pustit do hledání meteoritů. Zjistil totiž, že během posledních pěti let se na vysokých školách v USA zvýšila poptávka po meteoritickém materiálu. Důvodem jsou podle Dirka především zvyšující se náklady na získávání meteoritů z kosmického prostoru. Astronomie Dirka přitom zajímala již dávno dříve, zapáleně mluví o tom jak tyto kusy hornin a železa mohou vytvořit i obrovské krátery, podobně jako v blízkosti Winslow (Arizona). Právě zde se v důsledku pádu meteoritu vytvořil jeden takový kráter o průměru téměř dvou kilometrů a hloubce o velikosti 600 metrů. Stalo se tak před padesáti tisíci lety, kdy jsem dopadl meteorit o velikosti takřka 100 stop. Byl tvořen směsicí železa a niklu, dodal Dirk. Tento obrovský meteorit však navíc explodoval a jeho kousky jsou roztříštěny na obrovské ploše. Existuje více než patnáct dalších známých kráterů po celých Spojených státech amerických, v kterých ostatní hledači pokladů tyto úlomky již nalezli.

Této široké oblasti, kde se nachází úlomky z exploze meteoritu, se říká – pádové pole. Právě na tyto oblasti se chtěl Dirk při svém hledání zaměřit, proto se o toto téma začal více zajímat. Při svém bádání dále zjistil, že tyto pádové pole mohou mít pokrývat jen pár čtverečních metrů (Holbrook, Arizona) nebo až několik čtverečních mil (Namibie, Afrika). Tyto oblasti pak mohou obsahovat úlomky meteoritu jen těžko rozeznatelné od úlomků ze skal. V lepším případě pak jdou rozeznat pouhým okem. Jejich hmotnost se může pohybovat v řádu několika gramů, ale výjimkou nemusí být ani fragmenty vážící i více jak jednu tunu. Většina „nově“ spadnutých meteoritů má navíc na povrchu tmavě hnědou až černou vrstvu, která se vytvořila díky jejich rychlému vstupu do atmosféry. Právě tyto meteority jsou pro vědce nejvíce zajímavé. Mohou totiž prozkoumat vzorek předtím, než dojde k jeho kontaminaci jinými látkami.

1Jeden z nejznámějších a zároveň nejvzácnějších meteoritů pochází z Marsu a dopadl na území Antarktidy (Allan Hills) v roce 1984. Za jeden gram tohoto významného exempláře jsou univerzity a muzea ochotny zaplatit od 100 až po 5.000 dolarů. Cena jednoho gramu u většiny nalezených meteoritů se na trhu pohybuje od 10 centů až po 1,5 dolaru. Vždy záleží na složení a velikosti.
O meteoritech existuje nespočet knih. Dirk Bike si vybral několik titulů, ale nejvíce se mu líbila kniha od Richarda Nortona – Kameny z vesmíru a také kniha – Historie meteoritů. Pomocí internetu také našel několik organizací, které mu mohou pomoci při identifikaci meteoritů:

New England Meteoritical Society (Mendon, MA)
Bethany Sciences (New Haven Connecticut)
Smithsonian Institute (Washington, D. C.)
Center for Meteorite Study (Arizona State Univ., Tempe, Arizona)
Robert Haag (Tucson, AZ)
Mare Meteority (Oakland, CA)
MMR Inc (San Jose, CA)
Walter Zeitschel (Hanau, Německo)
Swiss Meteorite Lab (Glarus, Švýcarsko). 

Existují také organizace, které zaplatí sto dolarů, když jim člověk podá zprávu, že viděl spadnout meteorit a tato informace se následně potvrdí. Dirk Bike také uvádí tři indicie, podle kterých se dá určit, zda se jedná o meteorit:

1) Meteorit je těžší než „obyčejný kámen“
2) Přitahuje magnet
3) Má tmavou nebo černou vrstvu na povrchu

Také je důležité zaznamenat přesné datum a čas dopadu., zeměpisnou polohu, orientační body, přibližný úhel dopadu, barvu, velikost, tvar a barvu objektu, a zda pád doprovázely nějaké zvuky.  Ono rozeznat skutečný meteorit je většinou velmi těžké, vezmeme-li v úvahu jejich různorodost.

http://www.desertusa.com/
http://www.nuggetshooter.com/

 

 

 

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ještě bych doplnil, že na stránkách astronomického fora jsou fotografie i aktuální, kde lze vidět dopadové krátery na měsíci nepoškozené činností člověka důsledkém npř. zemědělství. Díky za info týkající se této problematiky.

Velice zajímavý článek ;-)škoda že nejsme v Arizoně,taky bych šel na šutry ;-)

Jdu na ně. :-D :-D :-D :-D :-D

Jdu na ně. :-D :-D :-D :-D :-D

Já taky :-D :-D :-D

Já taky :-D :-D :-D

Chyba mi tam ci ten borec nieco nasiel alebo nenasiel. Teda okrem literatury. :-)

Mam takovy pocit, ze jeden z meteoritu jsem skutecne nasel, jenze nejsem si tim 100% jist. Cetl jsem si ruzne clanky, a shlednul i fotografie meteoritu na wikipedii.. Porovnal jsem tedy svuj objev s meteoritem, a muzu rict ze vypada temer stejne. Povrch je tmavy a s magnetem se pritahuje. Je zhruba 5 cm veliky a hmotnost 35 gramu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru