Poklad v šuplíku

Kategorie: Poklady

Vdova z Velké Británie našla vzácnou minci a nepotřebovala ani detektor kovu. Proč? Prostě vyklízela šuplíky po svém zesnulém manželovi. A objevila minci vyraženou ze zlata, které bylo součástí španělského zajatého pokladu. Vzácná je také proto, že stejných mincí v roce 1703 vyraženo pouhých dvacet. Žena vůbec netušila, že by jejího manžela zajímaly zrovna mince. Natož, že si mezi oblečení ukryl takovou vzácnost. Mince byla vydražena v prosinci, v aukci za tři sta tisíc liber.

mince
 
Mince ležela v šuplíku roky, její cenu odhadli odborníci na sto dvacet tisíc liber. Zájemce za ni zaplatil více než dvakrát vyšší částku. Všech dvacet mincí bylo vyražených ze zlata, které ukořistili Britové Španělům během bitvy o Vigo Bay (sever Španělska) v roce 1702. Čtrnáct mincí vlastní soukromí majitelé, o zbytku se nic neví. Vydraženou minci zřejmě nebožtík zdělil, protože nikdy mince nesbíral. Na vzácné minci je vydražená královna Anna. „O minci jsem nevěděla já, ani naše dospělé děti. Nejprve jsem si myslela, že je mince falešná a proto jsem ji zanesla odborníkovi. Netuším, jak manžel k minci přišel,“ poznamenala Britka. Dvacet mincí si hned po ražbě koupili zámožní lidé, kteří je zahrnuli do rodinného pokladu. Doposud se jedná o jedny z nejžádanějších britských mincí.

Mince
 
Tyto mince byly vyráběny jako součást pokusu odvrátit pozornost od britského selhání ve španělském přístavu  Cadiz. Zlato z ukořistěného pokladu přijal sám Isaac Newton (4.1.1643 - 31.3.1727), který byl v roce 1702 jmenován mincmistrem královské mincovny v londýnském Toweru. O této kariéře geniálního fyzika se mluví velmi málo, přitom tvrdě bojoval proti penězokazům, několik jich skončilo až na popravišti. Navíc zavedl definici nové měny guiney.

Bankovka s Isaacem Newtonem
 
Pro srovnání, nejdražší mincí světa je dvacetidolarová mince – takzvaná Double Eagle z roku 1933, která byla vydražena v roce 2002 v aukční síni Sothebys and Stacks v New Yorku za 7 590 000 amerických dolarů. Vyraženo jí bylo 445 500 kusů, ještě než se ale dostaly do oběhu, nechal americký prezident Roosevelt pozastavit ražbu a již vyražené mince museli lidé vrátit. Soukromé vlastnictví mincí bylo zakázáno, výjimkou byly sběratelské. Jednu z cenných Double Eagle mincí však v roce 1944 ukradli stoupenci egyptského krále Farouka a odvezli ji do Egypta. Je to právě ta, která byla vydražena za více než sedm miliónů dolarů.

Nejdražší mince světa
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jo,některé šuplíky a skřínky umšjí člověka potěšit :-)

Takže o pár se ještě neví,du ven,pěkné čtení :-)

Nejzajímavější ale je, jak ti kluci angličtí dokázali ukrást mince ražené v roce 1703 už L.P. 1702. ;-) o:-)

Omlouvám se, je to tak, že ty mince vyrazily ze zlata, které bylo součástí pokladu. Zapomněla jsem to na začátku článku opravit. Díky za připomínku

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru