Poklad zůstal pohřbený s oběťmi římské armády

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Obyvatelé starověkého sídliště v obležení římské armády před dvěma tisíci lety v zoufalství ukryli poklad u citadely. Více než dvě stě mincí, hlavně bronzových spolu se zlatými, stříbrné a bronzové šperky, či skleněné nádoby tak nalezli archeologové u Krymu (Ukrajina).  „Pevnost byla obléhána římskou armádou. Bohatí lidé ze sídliště a okolí se pokusili ukrýt za branami opevnění. Společně se svými věcmi nakonec zemřeli za zdmi citadely,“ přiblížil Nikolaj Vinokurov, profesor na Moskevské státní Pedagogické univerzitě.

Nálezy detektorem kovů
 
Sídliště zabíralo plochu o velikosti přibližně 3,2 akrů, patřilo k němu také pohřebiště. Bylo součástí Bosporské říše, která vznikla v pátém století před naším letopočtem sjednocením do té doby samostatných severních černomořských kolonií řeckých městských států rodem Archeanaktovců. Toto řecké starověké království se rozpínalo až k pobřeží Azorského moře.  V té době říši zmítal boj mezi dvěma bratry – Mithridatem VIII., který usiloval o nezávislost říše a mladším Cortysem I., který chtěl zachovat její spojení s Římem.  Na pomoc mu dokonce přišla římská armáda. Lidé se ve strachu schovali před vojáky v pevnosti, kde zemřeli. Vinokurov se domnívá, že tušili, že je čeká smrt.

Nálezy detektorem kovů
 
Pozůstatky Bosporské říše Vinokurov společně s dobrovolníky z řad hledačů s detektory kovů zkoumá už od roku 1989. Zdejší lidé žili ve stylu řecké kultury, měli řecké školy a řecky i mluvili. Také nalezené šperky byly vyrobené v řeckém stylu. Byla mezi nimi například stříbrná brož s vyrytým obrázkem Afrodity - řecké bohyně lásky, a zlaté prsteny s drahokamy s vyrytým obrazy bohyň Nemesis a Tyche.

Nálezy detektorem kovů
 
Na dalších špercích jsou vyobrazení bohové - Demeter, Cybele, Aphrodite s delfínem, Psyché a Eros. Archeologové nalezli také zbytky keramických nádob, na kterých jsou i vojáci na koních. Pevnost u Krymu po útoku Římanů lehla popelem. Cortys  ji posléze částečně znovu postavil, ale po vzoru Říma. Nicméně poklady předchozích obyvatel zůstaly neobjevené. Centrem Bosporské říše bylo město Pantikapaion, dnešní Kerč, jeho etnikum bylo smíšené stejně jako to, žijící v sídlišti u Krymu. Mithridatés zanechal římské říši obrovské poklady, včetně rozvinutého obchodu, příjem římské státní pokladny se dokonce zvýšil o čtyřicet procent.

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

parádní článek :-)

krásný počtení ;-)

To Marous: Je to Krymský poloostrov. Ve zprávě, ze které jsem čerpala info, bylo jen Krym (Ukrajina). Zmátlo mě to. Našla jsem jinou zprávu a tam bylo na Krymském poloostrově. Děkuju za připomínku :-)

Pěknej článek ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru