Potápěči nalezli 230 let staré Šampaňské na Baltském vraku

Kategorie: Poklady

Potápěči nalezli lahve šampaňského, některé až 230 let staré, na dně Baltu, které vinařští experti označily, že chutnaly „skvěle“. Objevené lahve, jež byly perfektně konservovány v hloubce 55m, mohly být nákladem, který byl poslán francouzským králem Ludvíkem XVI na Ruský královský dvůr.

Pokud se potvrdí domněnky, mělo by se tak jednat o nejstarší šampaňské na světě, které je stále pitné a to díky ideálním podmínkám chladu a temnoty.„Kontaktovali jsme výrobce Moet &Chandon a oni potvrdili, že se na 98% jedná o Veuve Clicquot“, řekl Christian Ekstroem, vedoucí potápěcího týmu.

„ Na korku je zobrazena kotva, což výrobce potvrdil, že pouze oni používali tuto značku,“ řekl a dodal, že vzorek šampaňského byl poslán výrobci k analýze. Skupina sedmi Švédských potápěčů podnikla svůj nález 6. července u finského ostrova Aaland, napůl cesty mezi Švédskem a Finskem, v blízkosti vraku plachetnice. „Viditelnost byla velmi špatná, ani ne metr,“ řekl Ekstroem. „Nemohli jsme najít jméno lodi, ani zvon, takže jsme vzali alespoň lahve, abychom se pokusili vrak datovat.“ Ručně vyráběné lahve neměli žádnou etiketu, zatímco na korku byl vyznačen Juclar, od svého vzniku v Andoře. Podle záznamů, Veuve Clicquot byl poprvé vyroben v r. 1772, ale první lahve byly uloženy na dobu 10 let. „Takže to nemohlo být dříve než v r 1782 a také ne později než 1788-89, kdy Francouzská revoluce přerušila výrobu, „ řekl Ekstroem.

Nález 230 let starého vína


Aalandská expertka na víno Ella Gruessner Cromwell-Morgan, kterou Ekstroem požádal ochutnat nalezené šampaňské, řekla, že neztratilo ani své šumění, což je „absolutně neuvěřitelné“.
„Stále mám sklenici ve své lednici a vracím se každých 5 min, abych si přičichla. Musím se vždy štípnout, abych věřila, že je to pravda,“ řekla.
„Cromwell-Morgan šampaňské popsala tak, že jeho barva je temně zlatá s velmi intensivní chutí.
„Cítím mnoho tabáku, ale také hrozny a bílé ovoce, dub a medovinu,“ řekla dle svého vinařského nosu“.
Co se týče chuti, „ je opravdu překvapující, velmi sladké ale stále s mírnou kyselostí,“ dodala expertka a vysvětlila, že šampaňské té doby bylo mnohem méně suché než dnes a proces fermentace méně kontrolovatelný.
„ Jedna silná domněnka je, že se jedná část nákladu zaslaného králem Ludvíkem XVI na Ruský královský dvůr,“ řekla Cromwell-Morgan. „Výrobci mají záznam o zásilce, která však nikdy nebyla dodána.“
Tím by se jednalo o nejstarší známé pitné šampaňské, které lehce porazí vloni experty ochutnávaný Perrier-Jouet ročník 1825.
Cromwel-Morgan odhaduje vyvolávací cenu každé lahve na aukci kolem půl milionu Švédských korun (53.000 EUR/69.000 USD). „Pokud se opravdu jedná o víno Ludvíka XVI, pak by tento nález mohl přinést několik miliónů," dodala.
Lahve, kterých potápěči nalezli více než 30, zůstanou na čas na mořském dně. Jejich přesná poloha je držena v tajnosti.
Mezitím místní úřady v Aalandu projednají v pondělí, komu dle právních předpisů patří obsah nalezený na potopeném vraku. Souostroví u ústí Botnického zálivu patří Finsku, zatímco spadají pod autonomii Helsinek a místní obyvatelé mluví Švédsky.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jestlipak ti potapěči dostanou nějaké nálezné ? :-)

Hmmm tak toje pěkný :-D :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru