Pozvánky od Lovce pokladů na týden 17. 11. - 23. 11. 2008

Kategorie: Pozvánky

  • (22. 11. 2008)

Ilustrační_foto

 

 

  • (22. 11. 2008)

Pozvání do secese, aneb advent u Hardtmuthů 2008

Vydejte se za doprovodu dobového četníka - pochůzkáře objevovat noční zákoutí města Českých Budějovic v roce 1911. Navštívíme Dívčí lyceum, kde právě probíhá hodina dějepisu, zavítáme na jednání okresního C. a K. hejtmanství v nádherné secesní místnosti krajského úřadu, abychom v závěru prohlídky přijali pozvání továrníka Franze Hardtmutha v jeho nové vile, kde nás nemine prohlídka nádherné schodišťové haly, ale i zimní zahrady a hudebního salónu. Na každého návštěvníka, který se s námi vydá do minulosti, čeká množství historických osobností v přepychových dobových kostýmech, překrásné interiéry běžně nepřístupných secesních objektů, ale i malé překvapení na závěr.
Ceny vstupného: Dospělí - 210,-Kč Děti do 15 let, studenti a senioři nad 60 let - 170,- Kč
Vstupenky pouze na předběžné rezervace!

PODROBNOSTI: http://www.kultur-kontakt.cz/

 

  • (do 8. 2. 2009)

Pole tvůrčí i válečná

Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha otevírají výstavu „Pole tvůrčí i válečná“.
Výsledkem téměř roční intenzivní spolupráce Vojenského historického ústavu v Praze s Moravskou galerií v Brně je rozsáhlá výstava, představující více než dvě stovky uměleckých děl několika desítek českých umělců z výtvarných fondů Vojenského historického ústavu. Tématem výstavy se prolínají dvě myšlenkové linie. Jde jednak o prezentaci oficiální státní kultury v Československu první poloviny dvacátého století, představující většinou díla mimořádné umělecké kvality. Druhá linie je zastoupena množstvím autentických kreseb, zachycujících okamžiky války se vším, co přináší. Nelze však jednoznačně odsoudit kvalitu těchto prací, přestože jejich hodnota je spíše historicko-dokumentačního rázu. Vždyť vlasteneckým a státotvorným ideím za první světové války přizpůsobili na několik let svoji tvorbu mnozí významní umělci, jakými byli například František Kupka, Vojtěch Preissig, Otto Gutfreund nebo Emil Filla. Výstava je rozčleněna do několika časově vymezených úseků od roku 1914 do sedmdesátých let dvacátého století. Výběr velkých cyklů i solitéru byl přizpůsoben členitosti výstavních prostor tak, aby působil na návštěvníka harmonicky a jednolitě.
Výstava je pro veřejnost otevřena v budově Místodržitelského paláce v Brně od 7. listopadu 2008 do 8. února 2009 denně kromě pondělí.

PODROBNOSTI: http://www.moravska-galerie.cz/cs/vystavni-akce/pole-tvurci-a-valecna/

 

  • (od 12. 11. 2008)

Ilustrační_foto

 

 

  • (do 4. 1. 2009)

ČLOVĚK NEPŘÍTEL I SAMARITÁN - Městské muzeum Veselí nad Moravou

Na scénáři této výstavy se podíleli pracovníci antropologického oddělení Národního muzea, Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny v Praze a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Vystavené předměty na ni ale zapůjčily i další významné instituce a některé exponáty pocházejí i ze sbírek soukromých osob. Výstava nese podtitul „Z historie válečných konfliktů“ a pro příslušné odborníky vlastně představuje stručné dějiny válečné chirurgie, záměrem autorů výstavy však byl mnohem širší pohled na dějiny člověka.

Ilustrační_foto

Z období husitských válek (1419 – 1436) je na výstavě vystavena lebka muže, který byl střelen do hlavy kuší v roce 1423 při obléhání královského hradu v Hradci Králové. Jde o unikátní archeologický nález. V lebce zůstal zaklíněný hrot šípu, který mu přivodil smrt. V průběhu největšího válečného konfliktu 17. století, třicetileté války (1618 - 1648), zahynuly statisíce lidí. Vážná zranění vznikala bodnými, sečnými a střelnými zbraněmi, a to i přesto, že se účastníci válečných tažení snažili chránit kovovým pancířem. Na výstavě je z tohoto období vystaven například rentgen lebky generála Šporka (1595? -1679), velitele císařských vojsk s následky střelných zranění dělovou granátovou koulí. Lidské utrpení obětí II. světové války na výstavě symbolizují především termitovou bombou roztavené lidské kosti po náletu na Emauzy v Praze 14. února 1945. O konci této války v našich zemích ale na výstavě vypovídají například i vystavená vojenská označení německé armády a zbraní SS, která si při svém útěku v roce 1945 odpárali z uniforem němečtí zaměstnanci pražské lékařské fakulty.

 

 

PODROBNOSTI: http://www.masaryk.info/default.asp?cont=98

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru