Předvánoční odlehčení: Detektory, kuriozity a zábava

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Kuriozní nález na první vycházce s detektorem kovů

Najít s detektorem kovů se dá opravdu ledacos. I na první vycházce. Jistému Benu Hidymu a jeho příteli Travisu Trapanimu z Oregonu se před pár dny podařil opravdu nevšední kousek. Coby absolutní začátečníci a novopečení majitelé zbrusu nových detektoru kovů se rozhodli je řádně vyzkoušet. Původně chtěli najít jen nějaké mince, ale známe to,  začátky jsou vždycky těžké. Výsledkem prvního Benova signálu tak byla pořádná jáma a v ní – loď.

Pouhých šest dní vlastnili oba přátelé detektory kovů, když se jim povedl tento skutečně nevídaný nález. Po odhalení prvních decimetrů evidentně staré lodi, raději přivolali místního odborníka, archeologa v důchodu. Ten následně potvrdil, že se jedná o různými hřeby a železem vybavený kýl lodi, jehož vykopaná část měří asi 20 stop (6 metrů) a pochází zřejmě z konce 18 století.

V současnosti probíhá výzkum a ověřování teorie o stáří i určení lodního kýlu. V USA pak platí, že historickým artefaktem se rozumí nalezená věc, která je starší více než 75 let.  Oba přátelé mají z nálezu radost a jak sami přiznávají, detektoring je pro ně velmi zajímavým objevem a koníčkem i do budoucna.

Zdroj a video: http://www.kptv.com/clip/10866026/old-ship-discovered-on-oregon-coast

Příběh mého začátku a detektor kovů za 100 Kč

S touhle zajímavostí jsem se potkal již před lety, když jsem začal hledat a vlastně i málem hnedle skončil. Tehdy jsem získal svůj první detektor kovů, zbastlený podomácku. Pořídil jsem jej od jakéhosi komunismem osvíceného elektrotechnika – amatéra, který oblažuje nevědomý svět revoluční myšlenkou, že komerční detektory jsou jen předražené šmejdy. On prý dovede vyrobit detektor za pár korun, přičemž se bude rovnat těm nejdražším běžně prodávaným. Podle návodu z Ruska, samozřejmě.

No, ten člověk skutečně nelhal. Něco jako detektor opravdu asi za 2 000 Kč (očividně zcela nezištně) vyrobil. Já tou koupí oproti komerčním strojům skutečně ušetřil, ale to bylo asi tak vše. Totiž výkon a (ne)schopnosti onoho neuvěřitelného přístroje spadaly asi do jiné reality, kterou jsem želbohu nikdy nebyl schopen ani náznakem zahlédnout. Detektor se choval pokaždé jinak (zřejmě s ohledem na venkovní teplotu, vlhkost vzduchu i směr větru), neustále se rozlaďoval a nebyl schopen diskriminace. Možná byla chyba ve mně a v mém politickém smýšlení. To už se však nikdy nedozvím. Nakonec zlomen vejpůl skončil detektor v popelnici, což byla ta nejzábavnější akce jakou jsem s ním kdy zažil.

Naštěstí se mi zakrátko dostal do rukou první opravdový detektor, což byl ACE 150 (jak jinak) a pak už to šlo ráz na ráz. Dnes jsem opravdu rád, že mě ten první podivný stroj od hledání neodradil a i přes různé další pokusy jak ušetřit, jsem se nakonec vydal správným směrem  – cestou zdravého rozumu :-)

Nicméně, v této pionýrské době mé vlastní hledačské nezkušenosti a naivity jsem hledal různá řešení a možnosti, kterak za nákup detektoru ušetřit, jsa ještě ovlivněn vzletnými slovy zapáleného proletáře – elektrotechnika. A právě tehdy jsem narazil na zajímavý tip, díky kterému si takový obyčejný detektor může vyrobit úplně každý, za pouhých deset minut a bude to stát maximálně 100 korun. Výkon samozřejmě žádné solidní nehledejte, jde spíše o sranda hračku, ale funguje to. Tehdy jsem to osobně vyzkoušel...

Potřebujete k tomu jen analogové rádio s příjmem AM, dále obyčejnou kalkulačku na baterky a jeden obal na cd. Pro připevnění pak suché zipy nebo oboustranně lepící pásku. A to je vše.

Detektor za 100 kč

Detektor za 100 Kč krok za krokem:

  1. Nejprve rozložíme CD obal, vyjmeme z něj tu část, která drží uvnitř CD
  2. Následně na jedno „křídlo“ obalu připevníme radio a na druhou stranu kalkulačku
  3. Připevnění provedeme tak, aby rádio i kalkulačka byly při sevření křídel čelními stranami k sobě
  4. Zapneme rádio i kalkulačku
  5. Na rádiu nastavíme AM a vyladíme maximálně doprava na co nejvyšší frekvenci
  6. Musí být slyšet pouze šum, pokud se bude ozývat nějaká stanice, přeladíme kousek vedle
  7. Přiblížíme obě strany obalu k sobě
  8. Jakmile se z rádia ozve rušení kalkulačkou, pomalu obě strany oddalujeme až do ztichnutí
  9. Nyní je detektor připraven k použití

Kdo máte chuť a čas se za dlouhých zimních večerů pobavit, zkuste si to. Obyčejná kapesní rádia stojí dnes opravdu i 50 korun, kalkulačka třeba 20, pod 100 Kč se vejdete určitě. Detektor funguje, i když s malým dosahem, může být zdrojem zajímavých pokusů a zábavy. Rozhodně není náhražkou klasického detektoru pro normální využití, ale třeba s ním leccos zajímavého zažijete. Tak to vyzkoušejte a napište do komentářů, jak se zadařilo :-)

A nakonec pár sranda klipů z internetu, snad vám zvednou náladu, jako mně :-)

Zdraví GM4PRO

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Akorát je blbý s tím futrálem chodit pět hodin v lese po kolenou :-D :-D :-D

Proč jsi mi o tom detíku za stovku neřekl než jsem koupil GM4ku? :-D :-D :-D

protože jsem kamarád a chci pro Tebe to nejlepší? :-)

Jo to jsi trefil kamaráde.Mám to nejlepší.

Rada76: Ty nemáš doma násadu od koštěte ;-)

osman: Mám, ale nemohu použít, protože na tom žena lítá do práce :-D :-D

:-D

:-D :-D :-D

waffen: tak to má být :)...hezky zahrnout díru :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru