Rabštejnské podzemí bez detektoru

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa

Ahoj všichni. Toto pondělí jsme s kolegou vyrazili na děčínsko a plán byl jasný. Dopoledne hledačka a odpoledne návštěva bývalé německé továrny na letadla a vrtulníky. Hledání dopadlo klasicky jako vždy když jsem vyjel do sudet. Nic. Prostě já vše nacházím kolem Kladna. V půl čtvrté po svačině jsme se přesunuli k místu srazu s průvodcem. Jediní dva jsme tam byli v kanadách a maskáčích od bláta. Po předání voucherů a instrukcí jdeme do podzemí. Baterky a vodu sebou a vyčůrat. Budeme tam čtyři hodiny.

Prohlídka začíná v hrubě otesané části chodeb, kde jsou vystaveny věci, které provozovatelé našli při průzkumu objektu. Osobní věci vězňů, součástky letadel, helmy a zbraně. Neskutečné je, že chodby a prostory jsou dlouhé 4500 metrů a vězni je vyhloubili za osm měsíců. Podle jednoho bývalého vězně, který továrnu pravidelně navštěvuje, měli k jídlu ráno kafe a 300g chleba k obědu polévku ze zeleniny a k večeři polévku z vypláchnutých hrnců. Jo a jednou za tři týdny lžíci margarínu a marmelády. A po takové výživě tahej kámen a kutej štoly :-( V továrně podle oficiálních zpráv blízkého krematoria zahynulo 55vězňů a podle průvodce jich je ještě dvacet v podzemí v podlahách. Za to období z továrny utekl jediný vězeň, který vzápětí poslal vedení továrny pozdravnou pohlednici. To je asi muselo hodně na.rat :-)

Následuje prohlídka částí, které po válce převzala čekoslovenská a později i sovětská armáda. Po této části se v obrovských tunelech jede v koloně auty. Zde je pěkně vidět dozdívání oblouků. Musela to být neskutečně těžká práce.

Poslední část prohlídky jsou podzemní nádrže. Ty byly vybudovány již po válce v původních chodbách Československou lidovou armádou jako zásoba paliva pro Varšavskou smlouvu. Bylo zde dvanáct nádrží z nichž největší měřila 90metrů a všechny dohromady schromaždovaly 8 milionů litrů paliva. Nafta,benzin,kerosen. V roce 1968 celý objekt převzala Rudá armáda a stejně tak ho po odsunu v roce 1991 opustila. Obec janská celý objekt prodala soukromníkovi za 700 tisíc s tím, že tam bude dál provozovat sklad paliva. Nový majitel devět nádrží rozřezal a odvezl do sběru. Jedna nádrž má cca 50 tun. Slušný výdělek co? Ty zbylé tři tam zůstaly jen díky tomu, že tam překážely tlusté betonové zdi a nebylo možné je vyndat ven.

Návštěvu mohu jen doporučit. Líbil se mi výklad průvodce, který má opravdu zasvěcený a zábavný výklad. Po naší soukromé debatě po konci prohlídky vyprávěl co vše tam prohledali a co vše našli. Velké plus má pan průvodce za vlastnictví stejného detektoru jako já :-) :-)

Tak to je asi vše. Přeji všem hodně dobrých signálů. Radek

Rabštejn - podzemní továrna

Rabštejn - podzemní továrna

Rabštejn - podzemní továrna

Rabštejn - podzemní továrna


Další tématické články na Lovci pokladu

Na Šumavě montovali Němci messerschmitty
Pevnost Dobrošov
Nacistické zlato v rakouských horách
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný čtivo a fotografie. ;-)

Nechci prudit.Ale.Můj děda tam byl za války nazasen .A je dost věcí které pan "Karel" vypráví jinak než povídal děda.A pak si myslím že pár věcí které tam jsou vystaveny jsou vykopány někde a do Jánské dovezeny a naaranžovány.

Myslím, že Krejcar má pravdu. Nejsou tam vystavené žádné extra věci aby se musely dovážet :-)

Pěkně napsáno. Škoda, že se nezachovala ta pohlednice. Bych si vopálil ten text... :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru