Římské pozůstatky a Cornishský poklad z doby bronzové

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Římské pozůstatky nalezené v Karlově ulici

Archeologové právě ukončili čtvrtý týden vykopávek v jižní části projektu Karlovi ulice v Dorchestru. Neil Holbrook, ze cotswoldského ústavu archeologie, působí jako vývojový konzultant Simons Developements a WDDC. Se subdodavateli z Cowling Costruction se podílel na výstavbě West Dorse District Council, nových kanceláří, knihovny a výukového centra pro dospělé.

pozůstatky římských staveb

Tato výstavba probíhala na jižním okraji území, kde se dříve rozprostíralo římské město Durnovaria. Během tohoto projektu bylo město odkryto. Pod moderní slupkou nalezli stavitelé pozůstatky římských domů.
Budovy pocházejí z roku 100 n. l. a byly směřovány přesně podle plánů, které se podařilo najít při dřívějších projektech v Dorchestru.

Stavby přiléhaly k jižní zdi, ohraničující římské město a veřejné lázně. Domy byly precizně vystaveny. Měly kamenné zdi potažené omítkou, mozikové podlahy a střechy pokryté taškovou krytinou. Podle nálezů se zde dokonce nacházelo sloupořadí, patrně obklopující udržované zahrady. Uvnitř domy ukrývaly věci denní potřeby včetně keramiky, mincí, zvířecích kostí a dokonce i ostatky dítěte.

Stavby vydrželi až do 300 století n. l. Pak začaly být systematicky ničeny a rozebírány na stavební materiál. To pokračovalo až do konce 17. století. Pod podlahou jednoho z domů nalezli archeologové ukryté další předměty, jako úlomky kimmeridžských náramků, kousky španělské vázy na uchování olivového oleje či sbírku stolních her, vyrobených z křídy a kousků keramiky.

Nálezy byly vyjmuty a začalo se s jejich restaurováním.  Wessecký archeologický ústav chce průběžně o nálezech informovat veřejnost. Artefakty budou uloženy do Dorsetském museu

Cornishský poklad z doby bronzové

Poklad, z doby bronzové, byl nalezen na ostrově Corwall zahradníkem detektorem kovů. V roce 2009 s ním byla seznámena široká veřejnost. Sbírku 47 artefaktů, nalezených na hoře sv. Michala, nyní můžete obdivovat na hradě, který se tyčí na ostrově Corwall. Poklad, obsahuje hlavici sekery, pruty a kompletní kovovou sponu, byl britském muzeem datován do roku 1 000 př.n.l.

Nálezy detektorem kovů

Archeologové se domnívají, že tyto předměty patrně patřily kováři, který si je ukryl. „Či schoval?“ Předměty byly nalezeny Darrenem Littlem, když prosekával břečťan a objevil puklinu v kameni.  „Nejdříve jsem našel malou hlavici sekery, potom mě hledání zavedlo k prutům, kouskům meče a dlát,“ popisuje svůj nález Littl.
Ačkoliv jsou si archeologové celkem jisti stářím těchto předmětů, dělá problémy najít odpověď na to, jak se na takovém místě objevily.

Jim Parry, archeolog z instiutu National Trust říká: „ Nejspíše je zde někdo schoval, aby vše nemusel tahat s sebou. Nebo, aby byly na bezpečném místě přes noc. Možná si nějaké věci prostě jen pokládal vedle sebe, zatímco pracovní plochu měl na druhé straně. Po té, co dodělal svou práci, na ně zapomněl.“
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru