Římský poklad tvoří přes 500 mincí

Kategorie: Poklady

Přes 500 římských minci našli dva hledači s detektory kovu v oblasti Herefordshire (ceremoniální a tradiční hrabství v Anglii. Administrativním centrem je město Hereford). O pokladu informovalo Britské muzeum. Mince byly schovány ve dvou plátěných sáčcích, které někdo dal do kožené brašny, a zakopal do země. Odborníci se domnívají, že peníze ukryl kvůli nepokojům nebo strachu z loupeže. 

Horakova

Mincí je přesně 518 a jsou vyrobené z mědi. Odborníci z Britského muzea uvedli, že jsou ve velmi dobrém stavu. Poklad nalezli hledači Jeremy Daw a Martin Fulloway v červenci 2013. Ale až nyní o něm muzeum informovalo veřejnost. „Zpočátku jsme si mysleli, že jsme našli jenom nějaký odpad. Potom jsem ale hrábl do hlíny a vytáhl hrst mincí. Řekl jsem stop, musíme zavolat lidi z muzea,“ řekl Fulloway.

Mince ddetektorem kovů
 
Několik mincí bylo přilepených na kameni, ostatní v hlíně. „Staffordshirskému pokladu se to nevyrovná, ale pro Herefordshire to přesto znamená významný objev. A pro mě také. Můj první římský nález, splnil se mně sen,“ prohlásil Fulloway.

Mince detektorem kovů
 
Odborníci a druhý z hledačů Jeremy Daw si myslí, že mince si někdo ukryl v době nepokojů v Římské říši. „Ležel v zemi přes 1700 let a já s mým parťákem jsme byli první, kdo ho našel. Když Fulloway vytáhl první mince, tak jsme se na sebe jen nevěřícně podívali,“ popsal Daw, co se tenkrát odehrálo.


 
Stáří mincí se pohybuje od AD 260 do přibližně 290. Depot obsahuje osm druhů platidel. Za poklad ho herefordský koroner prohlásil v červnu. Jeho hodnotu určí odborníci z Britského muzea. O peníze se podělí oba dva nálezci i majitel pozemku, ve kterém byl poklad ukrytý. „Je to jeden z nejlépe zachovalých depotů mincí, co jsem kdy viděl. Na ceně se to určitě projeví,“ prohlásil Peter Reavill z Britského muzea, který určuje hodnotu pokladů.

Nejslavnější nadále zůstává Staffordshirský poklad

Najít poklad, o kterém sní hledači s detektory kovu, se podařilo Terrymu Herbertovi před šesti lety. Jedná se o doposud největší objevený poklad na území Velké Británie. Tvoří ho 5,094 kilo zlata, 1,442 kilo stříbra a 3500 smaltovaných rubínů zdobených technikou Cloisonné. Cena pokladu byla vyčíslená na téměř 107,5 milionu korun.


 
Více jsme o pokladu psali zde: Anglosaský depot

Foto: www.bbc.com, www. nantwichmuseum.org.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je opravdu sen!!! To asi dřív vyhraju sportku. ;-)

Servuz: asi tak.. :-D

:-O :-O :-O :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru