Rumburská vzpoura – první vojenská rebelie na českém území

Kategorie: První světová válka

Letos připomínáme 100 let od počátku války, která měnila zásadním způsobem dějiny, lámala mnoho rekordů, přinášela zcela nové a do té doby neznámé způsoby vedení války a vyznačovala se ještě jednou zvláštností: Poprvé v dějinách se na českém území vojsko vzepřelo svým velícím tak, jako nikdy dříve. Dne 21. 5. 1918 se v Rumburku začala psát tragická historie, která málem změnila chod světových dějin.

Je až s podivem, jak málo se o Rumburské vzpouře v Čechách obecně ví, ve školách učí a vypráví. Přitom stala se událostí historicky velmi zvláštní, ojedinělou a ve světě dosti známou. Proč vlastně došlo ke vzpouře a kdo ji organizoval? Čím byla tak zvláštní a kam až mohla vést? Pojďme vzpomenout na muže, kteří nechtěli již zbytečně ztrácet životy na poli válečném, ale domů hleděli a po 4 letech zbídačeného života k rodinám namísto k nepříteli do zákopů chtěli...

Příčina rumburské vzpoury byla prostá

České země v průběhu války, zvláště pak v posledních dvou letech, sužovali hlad a nemoce, bída s nouzí držely se kdekoho. Nebylo jídlo, scházel materiál na výrobu zbraní, nebyla práce. Lidé v městech i na venkově umírali, oslabeni hladem, i na běžné choroby, které by jinak přestáli. Vyčerpané mocnářství ztrácelo důvěru i těch nejzarytějších podpůrců monarchie.

Takto spatřili svou zem, příbuzné a krajany ti vojáci, kteří se navrátili z ruského zajetí v oblasti Ukrajiny a Bílé Rusi. Stav země byl pro ně doslova šokující; před odchodem do války se českému lidu vcelku dařilo, život vzkvétal, lid býval spokojen, sociálně i hmotně tehdy slušně zabezpečen. Navrátilci tím byli vcelku logicky šokováni. Všude viděli zmar, snad každý doma někoho nemocí ztratil. Získávali velmi silný dojem, že válka je nejen zbytečná a k ničemu, ale že již jí bylo až příliš a neprospívá nikomu. Morálka a poslušnost takových navrátilců (hajmkérů – od slova Heimkeher, navrátilec) byla tedy silně pod bodem mrazu.

V květnu 1918 bylo v Rumburku, kde byl umístěn 7. střelecký pluk (původně zeměbranecký), takových hajmkérů 839. Hlavní náplní pluku byla příprava a výcvik záložáků a rekonvalescentů před odesláním na frontu. Vojáci byli ubytováni v různých zařízeních (zámek, škola, hostince apod) nejen v Rumburku, ale i blízkém okolí. Např. V Dolních Křečanech nebo Jindřichově, ale i dále (Šluknov, Varnsdorf). V samotném Rumburku byl ovšem počet vojáků nejvyšší. Tam také jiskra povstání začala doutnat nejdříve.

Hlad, šikana, chybějící žold

Pokud byla situace u civilního obyvatelstva špatná, pak nálada a podmínky v rumburských kasárnách nebyly o mnoho lepší. Více než polovina mužstva byla složena z českých chlapců a mužů, velelo jim však německy hovořící důstojnictvo bez valných zkušeností. Výcvik probíhal krutě, šikana ze strany velících byla více než únosná. K tomu se přidal hlad, špatné hygienické podmínky, nízký nebo žádný žold. Vojáci byli znechuceni dlouho trvající bezvýchodnou válkou i místními podmínkami a začali toho mít tak akorát dost. Když vezmeme navíc v úvahu, že bývalí zajatci nebo rekonvalescenti z fronty již dávno „věděli své“, zpět do války nechtěli. Naplánovali si tedy, že se vzepřou velení. Plán chtěli uskutečnit v červnu roku 1918, ale shodou okolností dospěl k naplnění dříve, než čekali.

Přestože navrátilci měli právo na zpětně vyplacený žold po dobu zajetí, stejně jako na

řádnou dovolenou, mnohým žold vyplacen nebyl dosud vůbec, jiným zčásti a dovolená byla kratší, než býti měla. K podmínkám v kasárnách, špatné stravě a šikaně ze strany velících důstojníků se přidala informace, že navrátilci půjdou opět na frontu. A to již 6. června. Na vojáky toho bylo až příliš. Začali provokovat, neposlouchali rozkazy, záměrně kazili práci a výcvik. Situace vygradovala 21. 5. 1918.

V 6 hodin přišlo na ranní nástup 65 mužů 7. čety III. náhradní setniny demonstrativně s puškami, ačkoli to bylo jasně proti rozkazu.  Velitel setniny Klöpfer počal nadávat, vyhrožovat a urážet nastoupené muže, kteří nehodlali zbraně odložit a vyhovět tak rozkazům velení. Když už nadávek bylo příliš, některý z nastoupených  mužů zařval: „Hovno!“. Klöpfer se mohl pominout vzteky, ještě více nadával a vyhrožoval. Vzápětí ale od kohosi dostal ránu pažbou do hlavy a skácel se k zemi. Strhnuvší se mela rozpoutala dlouho skrývané a potlačované vášně. Již se nedala zastavit. Neplánovaně dříve tak počala rumburská vzpoura...

Než se dostaneme k dalším událostem onoho významného květnového dne v Rumburku, představíme si hlavní postavy, lídry vzpoury i jejich protistranu. Ale to až zase příště, aby ze čtení nebolela hlava :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super článek ;-)

Moc pěkně napsané, už se těším na pokračování ;-)

Super a pokračování bude o víkendu ;-)

"šikana ze strany velících byla více než únosná." Takže vojáci byli v pohodě, šikana byla hodně únosná. ;-) :-D

V tomhle případě je slovní spojení VÍCE NEŽ ÚNOSNÁ využito jako lehce básnického obratu ke zdůraznění opaku k významu slova ÚNOSNOST, Když je něco VÍCE než únosné, znamená to, že to je NEúnosné.

poucny a zajimavy clanek.diky ;-)

Ty sem ty příspěvky sypeš nějak moc rychle :-D, dobrý počtení.

Zajímavé :-)

Právě čtu Dekameron, proto se mi tenhle styl psaní tuze líbí ;-) Věty vložené, trpný rod, sice ne přímo archaismy, ale určitě slova nepříliš obvyklá v běžné mluvě... Krása :-) Že ty jsi v civilu spisovatel? :-D

Ale musím souhlasit s Tomiskem. Vím, jak jsi to myslel, ale skutečně by tam správně mělo být "více než neúnosná". Stačí si vypomoct malým trikem. Chceš říct, že jídlo bylo hnusné. Co napíšeš, jídlo bylo více než nedobré nebo jídlo bylo více než dobré? No to druhé asi ne ;-)

Kalmar: Děkuju za fajn odezvu. K tomu "nešťastnému" slovnímu obratu zareaguji asi jen slovy klasika Zdeňka Svěráka: "Možný to je, to nemohu říct" :-) No a k tomu spisovatelství bych se jednou rád přiblížil, v hlavě mraky námětů, nápadů. Ale nemám čas plýtvat jím na něco, co bohužel jen prodělá, neb dnes knihy nekupuje skoro nikdo a bezejmeného autora už vůbec nikdo.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru