S detektory kovu pátrají po mrtvých vojácích

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Lotyšská skupina dobrovolníků pod názvem Legenda se rozhodla, že bude bádat po pohřbených vojácích, kteří bojovali za druhé světové války. Po hrobech pátrají pomocí detektorů kovu. Nalezené mrtvé pak nechávají exhumovat. Obrovské množství padlých totiž leží neznámo kde, jejich rodiny neměly ani příležitost se s nimi rozloučit. Dobrovolníci spolupracují s úřady i archeology.

Hledání válečných hrobů v Lotyšsku pomocí dobrovolníků s detektory kovů

Například v březnu objevili pozůstatky dvou padlých nacistických vojáků. Když jeden z dobrovolníků Talis Esmits kácel stromy poblíž svého domu v Lotyšsku, zavolal mu najednou  muž, který oral na svém poli. Bydlí na poloostrově Courland. Esmitsovi řekl, že našel těla dvou německých vojáků a neví, co má dělat. Skupina dobrovolníků vyrazila na místo nálezu. Zabezpečili, aby byla provedena exhumace.

Esmits je zakladatelem skupiny Legenda. Jen v minulém roce objevili na území Lotyšska 700 ostatků vojáků. Pracují ale také v Rusku a Litvě. Po mrtvých pátrají už od roku 1999. „Druhá světová válka byla krutá. Když se lidé v Lotyšsku vraceli do svých obydlí, bylo běžné, že všude byli mrtví vojáci. Prostě přišli domů a na dvorku, v domě, na poli, prostě nacházeli mrtvé. Tak je někam pohřbili,“ zdůvodnil Esmits, který první padlé vojáky našel na pozemku svých prarodičů, kteří bydlí v Baldone.  

Hledání válečných hrobů v Lotyšku pomocí detektorů kovů

V Lotyšsku sváděly kruté boje především němečtí a sovětští vojáci. Přibližně 350 tisíc německých vojáků bylo odříznutých od zbytku německé linie. Přes sto tisíc jich padlo. Poté, co se Lotyšsko v roce 1945 dostalo pod sovětskou kontrolu, neměly úřady zájem exhumovat mrtvé vojáky. Nespočet těl je tak dodnes pohřbeno v lesích a na polích. „Lotyšskou má rozsáhlou válečnou historii. V minulosti ji obsadili na různých místech Švédové, Rusové i Němci. V nadsázce snad všichni kromě Čingischána a marťanů,“ podotkl Esmits.

V posledních letech se bohužel objevili i takoví, kteří hroby rabují. „Ukořistěné relikvie pak prodávají třeba na internetu. Rabování značně přispělo otevření hranic jednotlivých evropských států,“ upozornil Esmits. S dobrovolníky spolupracuje s německou komisí pro válečné hroby (Volksbund), která každoročně dohlíží na exhumaci asi třiceti tisíců německých vojáků ztracených po celém světě.

Také je v kontaktu s archeology. Esmits tvrdí, že ještě donedávna byla druhá světová válka do značné míry vnímána jako nehodná pro archeologická studia. „To se ale rychle mění. Před asi pěti jsem hledal archeologa v Holandsku a nemohl jsem najít nikoho seriózního. Dnes už to není problém,“ nastínil dobrovolník.

Nálezy pomocí detektorů kovů v Lotyšsku
Foto: www.bloomberg.com

Video

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jsou to frajeři, to musí být velká dřina a špinavá makačka. Klobouk dolů

https://www.youtube.com/watch?v=G_K2O6RO1H0
Ty sbirky sou housty

Pěkný článek a ještě lepší video. Děkuji za sdílení. Zajímalo by mne jak jsou úspěšní, po tolika letech, s dohledáváním příbuzných.

To korben: to video opravdu zajímavé, díky za odkaz :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru