Sedmiletá válka

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Na úvod připomenutí

V dubnu 1757 vpadl Bedřich 2 se 120 tis. muži do Čech. Po porážce u Štěrbohol 6.5.1757 obléhali Prusové Prahu. Rakouský maršálek Leopold Daun 18.5. 1757 v bitvě u Kolína Pruského krále Bedřicha 2 porazil a ten začal z Čech ustupovat. Prusové poté táhli na Nymburk a dál na Litoměřice kde Bedřich předal velení bratru Augustu Vilémovi.Většina Pruského vojska se soustředila v severních Čechách. Po dobití Jablonného císařskými vojsky a přerušení spojení Prusů se Žitavou začali rychle Prusové ustupovat z Čech.

BITVA U STUDENCE 18-20 července 1757

Císařská pěchota- sbory generálů Hadika a Kleefelda předstihla Prusy U České Kamenice a obsadili svahy Studence. Ve dnech 18 až 20 července se zde bojovalo. 18.července se Prusové pokusili projít se zavazadly municí a zásobami přes Horní Kamenici a Lísku do Chřibské. Toho dne byla tmavá noc a tak si na cestu svítili pochodněmi a lucernami. Vozy byly doprovázeny jízdním plukem a čtyřmi pěšími jednotkami.

V Lísce došlo k urputným bojům o vozy s municí a zásobami. Osvětlený průvod napadly v průsmyku ze tří stan rakouské jednotky generála Becka. Prusové vytvořili z vozů hradbu a povolali na pomoc část vojska z Chřibské. Mezi Lískou a Kunraticemi se 19. července bojovalo se střídavým štěstím, poté co byli Prusové odehnáni od vozů, následoval protiútok který vnesl do císařských řad zmatek. Některé rakouské oddíly se zformovaly až u Mlýnů.

Ztráty Prusů byly veliké, Rakušané napočítali 72 mrtvých a 94 raněných. Po těžkých bojích se museli Prusové bez většiny munice a zásob ztáhnout a zvolili ústup přes Studený. Zde byli 19 navečer přepadeni čtyřmi sbory generála Hadíka, po krátké bitvě Rakušané ukořistili 46 vozů a 186 koní.

Když Prusům dorazily posily ze Chřibské, přešli do protiútoku který byl odražen generálem Kleefeldem a protáhl se až do rána , poslední střetnutí se odehrálo u Studeného 20. července. Nejvíce byly poškozeny obce Líska a Kunratice, škody se nevyhnuly ani Chřibské a Krásné Lípě. Většina munice a zásob byla zničena., Prusům se však podařilo projít.

Boje kolem Studence skončily 21. července 1757. V záznamech se píše o kupách mrtvol, Rakušané ztratili 164 mužů a 264 měli zraněných. Prusové napočítali 486 mrtvých, 135 zajatých a 423 zběhů. 22. července na Máří Magdalenu bylo 700 vojáků pohřbeno do hromadných hrobů u Studence. Do roku 1945 se jim říkalo Čakrtovy hroby podle majitele pozemku. Další byli pohřbeni na lesní mýtině kde se do dnes říká U Křížového Buku.

Do dnes na paměť této bitvy stojí u Studeného v Lísce a na Křížovém Buku pomníčky. Na foto je Maršál Leopold Daun a Pruská mapa Čech z Roku 1778 ( okolí Č. Kamenice) 

Kodl2

Artefakty z této války můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.

 

Sedmiletá válka

Sedmiletá válka

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkně napsáno. Tuhle jsem tam byl na výletu s manželkou a je to tam super. Samej les, u cest pár památníčků na bitvu, klídek,pohoda prostě relax jak má bejt. Navíc na Křížovým buku prodávaj outdoor kalhoty za dobrej peníz a ve vynikající kvalitě, takže už jich mám pár doma. Krom toho je zde malé muzeum pohraničního opevnění, které se v okolí nalézá. Návštěvu vřele doporučuju !!

Na to muzeum jsem zapoměl, vztahuje se k první světové válce a opevnění, p. Hamák je v pohodě a kalhoty taky.

Muzeum opevnění pana Hamáka se samozřejmě vztahuje k událostem před druhou světovou válkou.

A na jaře tam (Křížový buk) kvete veliké množství měsíčnice vytrvalé. Je to květinka krásná, ojedinělá a krásně voní. Se zpěvem ptačím v klidu lesa je to fakt moc pěkný. A také doporučuji muzeum.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru