Seriál o keltských oppidech, díl třetí: k dobytí Avarica pomohla bouře

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Oppidum Avaricum leželo ve starověké Gálii, v blízkosti dnešního města Bourges. Bylo největším a nejlépe zabezpečeným sídlem Biturigů. Nacházelo se na velmi úrodné půdě. Oppidum lemovala bažina a řeka, mělo pouze jeden úzký vchod. Julius César začal s obléháním keltského města v roce 52 před naším letopočtem po sérii vítězství nad Vellaunodunum, Genabum, a Noviodunum Biturigum. Náčelník galského kmene Arvernů – Vercingetorix, který v té době už utrpěl tři porážky, se rozhodl změnit taktiku. V okolí oppida chtěl spálit veškerou úrodu, aby v okolí nezůstalo jediné zrnko obilí.

Keltská opida

Vercingetorix nakonec pouze přemístil svoji armádu do vzdálenosti patnácti mil od oppida. Nedostatek obilí byl tak obrovský, že césarovi muži jedli jen maso. César dělal osobní objížďky svého vojska a zjišťoval, jestli mají vojáci co jíst. Zvažoval dokonce ústup, nakonec si to rozmyslel. Vojáci totiž začali protestovat, nechtěli skončit obléhání v hanbě. César proto musel vymyslet záložní plán, aby porazil nepřítele ukrytého v městě. Vymyslel impozantní obléhací systém, postavil terasu s věžemi. K systému patřily také doprovodné stěny, které tvořily dokonale provedenou zeď.

Keltská opida

Zatímco César pokračoval ve stavbě obléhacího systému, Vercingetorix přemýšlel, jak římského císaře obelstít. Svoji armádu přesunul dál od oppida a číhal na římské vojáky, kteří hledali na místních polích potravu. Plán se mu však velmi rychle vymstil, César ho odhalil. Když galští vojáci vyrazili do terénu, César vyslal do galského hlavního tábora svoje vojáky. Vercingetorix okamžitě stáhl jednotky a vyrazil na pomoc ostatním.

Keltská opida

Boje trvaly pětadvacet dnů, vojska už byly totálně vyčerpaná. César ale neustále zdokonaloval obléhací systém. Ani Galové nepolevovali, římský útok dokázali ustát a pokračovali v napadání protivníka. Césarovi ke konečnému vítězství pomohla příroda. Když se nad oppidem začalo blýskat, galští vojáci hledali, kde by se mohli schovat a přestali hlídat město. Chovali se nedisciplinované a César toho využil. Dal pokyn k brutálnímu útoku. Stěny padaly rychle a Galové se stáhli do centra města. Útok se proměnil doslova v masakr. Římští vojáci téměř všechny povraždili. Masakru uniklo jen zhruba osm set obyvatel ze čtyřiceti tisíc. César se poté přesunul k oppidu Gergovia, kde svedl další z bitev.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímávé :-) :-)

Zajímavé! Teď to probíráme ve škole :-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru